Prijavljeni ste kot
2. jun. 2021
Ustavno sodišče je ugotovilo, da sta 2. in 3. točka 1. odstavka 39. člena zakona o nalezljivih boleznih, ki pooblašča vlado, da prepove oziroma omeji gibanje in zbiranje, v neskladju z ustavo. DZ mora neskladje odpraviti v dveh mesecih. Posledično so bili neustavni tudi epidemiološki vladni odloki v delu, v katerem so bili sprejeti na tej podlagi.
1. jun. 2021
V ljubljanskem parku Tivoli, na travniku ob promenadi, se je ponoči pojavilo 4265 slovenskih zastavic. Kot je razbrati iz postavljene table, zastavice predstavljajo 4265 ljudi, ki so v zadnjem letu umrli zaradi covida-19. Kdo jih je postavil, še ni znano.
26. maj. 2021
Premier Janez Janša je v DZ dejal, da glede na število precepljenih, prebolevnikov in trenutno epidemiološko stanje v državi možno pričakovati, da je razglasitev epidemije do sredine junija zadnja in bo lahko država prešla v prehodno obdobje, ko bo večina ukrepov odpravljena. Pred sabo vidi leto okrevanja, ki bo hitrejše od povprečja članic EU.
21. maj. 2021
Cepljenje proti covidu-19 je največji, najbolj zahteven in najbolj pomemben projekt današnjega časa ne le v Sloveniji, ampak tudi v svetu, poudarja minister za zdravje Janez Poklukar. Na vprašanja prebivalcev o njem lahko ustrezno odgovorijo samo strokovnjaki, ki poznajo sestavo cepiva in njegovo učinkovanje v telesu, je dejal na posvetu ZZS.
15. maj. 2021
Mario Fafangel, epidemiolog
14. maj. 2021
Poslanci so na današnji seji DZ z 49 glasovi za in 34 proti potrdili vladno novelo zakona o nalezljivih boleznih, ki med drugim uvaja nadzor nad izvajanjem karantene na domu. Za nespoštovanje ukrepa so predvidene globe med 400 in 4000 evrov.
13. maj. 2021
Vlada ob sproščanju ukrepov v storitvenem sektorju pomembno varovalko vidi v modelu PCT (prebolevniki, cepljeni in testirani). Po besedah državnega sekretarja Simona Zajca na ta način zavarujemo zdravje gostov, ponudnike storitev pa ohranimo kot varne lokacije. Izigravanje epidemioloških pravil na dolgi rok ne koristi nikomur, je jasen.
V Sloveniji so v sredo ob 4636 PCR testih potrdili 597 okužb z novim koronavirusom, kar je 12,9-odstotni delež pozitivnih. Hospitaliziranih je 450 covidnih bolnikov, 123 jih je na intenzivni negi. Štirje bolniki so umrli, 45 so jih odpustili iz bolnišnic. Sedemdnevno povprečje števila okužb se je spustilo na 494, je sporočila vlada.
11. maj. 2021
Strokovna svetovalna skupina za covid-19 je že minuli teden predlagala podaljšanje epidemije, pogoji za to pa so še vedno izpolnjeni, je za STA izpostavila vodja skupine in infektologinja Mateja Logar. Se pa, če bodo tudi v sredo epidemiološki podatki ugodni, po njenih navedbah sproščajo pogoji za rumeno fazo in s tem povezano sproščanje ukrepov.
10. maj. 2021
Proti covidu-19 se bodo od danes lahko cepili še odrasli, mlajši od 50 let. Do zdaj je namreč najmlajša starostna skupina, ki je še prišla v poštev za cepljenje, vključevala stare od 50 do 59 let. Še vedno pa bodo imeli prednost starejši in ranljivi, saj strategija po pojasnilih vodje svetovalne skupine za cepljenje Bojane Beović ni spremenjena.
8. maj. 2021
Družba Valicon je v okviru raziskave #Novanormalnost ocenila, da se je od začetka epidemije covida-19 v marcu lani do vključno 30. aprila letos z novim koronavirusom okužilo 463.000 ljudi. To je dobra petina oz. 22 odstotkov vseh prebivalcev, so zapisali.
7. maj. 2021
Minister za zdravje Janez Poklukar, ki so ga danes cepili, je prebivalce ponovno pozval k odločitvi za cepljenje: "Verjamem, da je cepivo najboljše orožje zoper epidemijo." Tudi predstojnik centra za nalezljive bolezni Mario Fafangel je izpostavil pomen cepljenja, s katerim bomo po njegovih besedah obvladali epidemijo in zaščitili najbolj ranljive.
6. maj. 2021
Prebivalci se lahko od danes na cepljenje proti covidu-19 prijavijo prek centralnega portala na naslovu zvem.ezdrav.si, je na vladni novinarski konferenci sporočil minister za zdravje Janez Poklukar. Tistim, ki so se na cepljenje že prijavili pri osebnem zdravniku ali cepilnem centru, se ni treba ponovno naročati prek nove aplikacije.
Nasprotnik nošenja mask in po novem očitno še skeptik glede koristnosti cepljenja Marko Potrč se je po pol leta vrnil iz Švedske in objavil svoj pogled na Slovenijo.
Ob enakem trendu razvoja epidemije covida-19 bi lahko v rumeno fazo prešli v drugi polovici maja, ugotavlja Institut Jožef Stefan (IJS). Epidemiologi pa bodo lahko učinkovito spremljali stike šele v zeleni fazi, ki bi jo pri trenutnih pogojih lahko dosegli sredi junija, menijo.
Vlada je na včerajšnji seji sprejela več odločitev, povezanih z omejitvijo širjenja epidemije covida-19. Med drugim bo po novem pri organiziranih javnih prireditvah in shodih v zaprtih prostorih veljala omejitev enega udeleženca na 20 (in ne več 30) kvadratnih metrov zaprte površine. Še vedno pa se bo lahko zbralo največ 10 ljudi.
5. maj. 2021
Slovenija ima maja zagotovljenih najmanj 450.000 odmerkov štirih vrst cepiv proti covidu-19, kar bo pospešilo cepljenje, s katerim želijo zagotoviti vzdržne razmere v bolnišnicah. Nacionalni koordinator za logistični del akcije množičnega cepljenja Jelko Kacin napoveduje še dodatne količine cepiv, zato vse poziva k odločitvi za cepljenje.
Vlada bo na današnji seji znova obravnavala tudi aktualne epidemiološke razmere. Novih sproščanj ukrepov za zajezitev širjenja epidemije covida-19 predvidoma ni pričakovati, saj se država glede na zadnje podatke o številu hospitaliziranih covidnih bolnikov in sedemdnevnem povprečju potrjenih okužb z novim koronavirusom nahaja v oranžni fazi.