Prijavljeni ste kot
15. jun. 2018
Predsednik Državne volilne komisije (DVK) Anton Gašper Frantarja bo uradni zapisnik o ugotovitvi izida predčasnih državnozborskih volitev danes predal predsedniku republike Borutu Pahorju, ki bo nato podpisal ukaz o sklicu ustanovne seje novega državnega zbora. DeSUS pa danes čaka odločitev o usodi predsednika stranke Karla Erjavca.
14. jun. 2018
Predsednik DeSUS Karl Erjavec, ki je z rezultatom na nedavnih volitvah v DZ nezadovoljen, je priznal, da je v kampanji naredil napake. Poleg povezave z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem je omenil tudi svoje čustvene odzive na soočenjih. Kot pravi Erjavec, je dal svoj mandat na razpolago, svet stranke bo o njegovi usodi odločal v petek.
Izvršilni odbor SLS je sklenil, da bo stranko do kongresa, ki bo predvidoma 29. septembra, vodil njen podpredsednik Primož Jelševar, je povedal nekdanji predsednik Marko Zidanšek. Sklep bo danes potrjeval še glavni odbor stranke. Tako Jelševar kot ostali predstavniki vodstva so sicer optimistični pred jesenskimi lokalnimi volitvami.
Predsednik SMC Miro Cerar je po današnji seji izvršnega odbora stranke dejal, da se SMC vidi v koaliciji strank, ki se zavzemajo za odprto, svobodomiselno in razvojno usmerjeno družbo in ki jo želi oblikovati predsednik drugouvrščene na volitvah LMŠ Marjan Šarec. "Če mu uspe sestaviti stabilno koalicijo, bomo del te koalicije tudi mi," je dodal.
13. jun. 2018
Predsednik LMŠ Marjan Šarec se je danes na skupnem pogovoru srečal s predsednikom SMC Mirom Cerarjem in Alenko Bratušek. Pogovor je tekel v smeri morebitnega sodelovanja, so ob tem za STA pojasnili v LMŠ, kjer pa podrobnejše vsebine ne razkrivajo.
Kakšno bo večinsko mnenje o ponujenem odstopu prvaka DeSUS Karla Erjavca, o katerem bo svet stranke odločal v petek, za zdaj ni mogoče predvideti. Iz stranke je slišati, da je treba razčistiti, kaj točno je krivo za slab volilni izid in kolikšna je odgovornost Erjavca. Četudi so nekateri odločitev o tem že sprejeli, je razkriti ne želijo.
Izvršni odbor SMC bo danes opravil prvo analizo minulih državnozborskih volitev in spregovoril o povolilnih korakih. Pogovor bo tako tekel tudi o morebitnem koalicijskem povezovanju, a dokončnih odločitev o tem po napovedih iz stranke predvidoma danes še ne bo. Po nekaterih informacijah so mnenja o tem, s kom se pogajati za vstop v vlado, deljena.
12. jun. 2018
Povolilno dogajanje je danes zaznamovala predvsem NSi. Pričakovano svet stranke ni sprejel ponujenega odstopa predsednika Mateja Tonina, ki se je danes srečal tudi s predsednikom LMŠ Marjanom Šarcem. Poudaril je, da vrat ne zapirajo, da pa bo ključna programska uskladitev. Danes je DVK objavila tudi končne izide volitev, ki pa še niso uradni.
Predsednik LMŠ Marjan Šarec je po srečanju s predsednikom NSi Matejem Toninom pojasnil, da sta ugotovila tudi nekaj skupnih programskih točk, a jih ni želel razkriti. "Danes je bil čas za prvi pogovor, da smo ugotovili, da so vrata odprta, in to je to," je pojasnil. Obenem je zagotovil, da LMŠ ne bo predlagala kandidata za predsednika DZ.
Ljubljanski župan Zoran Janković je v odzivu na rezultate državnozborskih volitev za STA ocenil, da nastaja nekakšen levi blok, saj koalicija, ki se sedaj nakazuje, kaže na levo sredino. Poudaril je tudi, da levi blok, ki ga je sklenil s predsednikom DeSUS Karlom Erjavcem, ni bil predvolilna koalicija, saj sam ni šel na volitve.
Po preštetih glasovnicah po pošti iz tujine so nekateri kandidati, ki se jim je obetal poslanski sedež, ostali praznih rok. Do sprememb med poslanci je prišlo v Levici, NSi in Stranki Alenke Bratušek, kažejo podatki, objavljeni na spletni strani Državne volilne komisije (DVK).
V SD si želijo, da bi bila del morebitne levosredinske koalicije tudi stranka Levica, je poudaril prvak SD Dejan Židan. Kot je pojasnil, so usmeritve Levice podobne ali celo enake tistim, ki jih zagovarjajo v SD. Ne želijo pa si vlade, kjer bi bila SD edina predstavnica leve politične misli, osnovo pa bi predstavljala liberalna politična skupina.
Svet NSi, ki bo danes analiziral volitve, bo odločal tudi o ponujenem odstopu predsednika stranke Mateja Tonina. Sprejema odstopa, o katerem bodo odločali na tajnem glasovanju, sicer ni pričakovati, saj je NSi rezultat izpred štirih let izboljšala. Tonin se bo sicer danes sestal tudi s pretendentom za mandatarja, predsednikom LMŠ Marjanom Šarcem.
11. jun. 2018
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je v četrtek ponudil odstop vodstvu stranke. "Vodstvo je odločilo, da naj zaupnico preverim na izvršnem odboru in svetu stranke," je pojasnil za STA in napovedal, da bo razprava o ponujenem odstopu na izvršilnem odboru in na svetu stranke v petek.
Dimitrij Rupel in Ivan Štuhec sta se lotila Marjana Šarca, ki se je začel v javnosti vesti kot mandatar in sestavljati svojo koalicijo. Šarčevo vedenje je "nanavadno in sprto s povolilnimi postopki v demokratičnih državah," ga v pismu javnosti obsojata Rupel in Štuhec kot pobudnika izjave slovenskih izobražecev, pod katero se je podpisalo okoli 30 izobražencev.
10. jun. 2018
Janez Janša je zmagovalec volitev, poleg tega je z relativno zmago zlomil urok tistega, ki vedno izgubi, poudarja zgodovinar, latinist in politični analitik Aleš Maver.
Relativna zmagovalka volitev SDS Janeza Janše je izboljšala svoj rezultat izpred štirih let, še vedno pa je daleč od uspehov, ki jih je stranka dosegala na prejšnjih volitvah. Zelo se je skrčilo tudi pomladno volilno telo, ki zdaj zajema le še tretjino volivcev.
Po volitvah pride čas treznjenja, pregrete glave bi se morale ohladiti, pripraviti na premislek, kako se izviti iz predvolilnih zavez, ki bi, če bi se jih držali, zlahka peljale do novih volitev – in do še nižje udeležbe. V Sloveniji, pa še kje v naši soseščini, ni tako. Nadaljuje se kampanja »antijanša«, kot da bi se že pripravljali na nove volitve.