Revija Reporter
Svet

Kerry: ZDA in Nemčija kljub prisluškovalni aferi »veliki prijateljici«

STA

13. jul. 2014 15:27 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

ZDA in Nemčija kljub sporu glede ameriškega vohunjenja v tej evropski državi še naprej ostajata "veliki prijateljici," je danes na skupni novinarski konferenci z nemškim zunanjim ministrom Frank-Walterjem Steinmeierjem na Dunaju poudaril ameriški državni sekretar John Kerry.

"Naj poudarim, da je odnos med ZDA in Nemčijo strateški. Imamo obsežno politično sodelovanje in smo veliki prijatelji. Še naprej bomo sodelovali v duhu današnje temeljite razprave," je dejal Kerry v avstrijski prestolnici, kjer se z nemškim ministrom udeležujeta pogajanj o iranskem jedrskem programu.

Steinmeier pa je dejal, da si Nemčija odnose med državama želi oživiti na podlagi zaupanja in vzajemnega spoštovanja. "Nemško-ameriško sodelovanje je nujno, da bi številne konflikte po svetu pripeljali bližje rešitvi," je še dodal.

Nemčija je v četrtek izgnala vodjo obveščevalne službe na ameriškem veleposlaništvu v Berlinu. Odločitev so sprejeli zaradi zadnjih dveh primerov vohunjenja v prid ZDA, kot tudi zaradi že leto dni trajajoče afere okoli prisluhov ameriške agencije za nacionalno varnost NSA, katerih tarča je bila tudi nemška kanclerka Angela Merkel.

V kabinetu nemške kanclerke so sicer v petek zanikali poročanje medijev, da naj bi prišlo do zmanjšanja obstoječega obveščevalnega sodelovanja z ZDA, v pogovoru za nemško televizijo ZDF pa je Merklova izrazila upanje, da se bo tesno sodelovanje Berlina in Washingtona nadaljevalo.