Slovenski Watergate: tožilstvo zahteva preiskavo ...

Blamaža: levičarka Asta Vrečko namesto ...

Genialno! Rüdiger vratarju Reala pomagal pred ...

Nenadna smrt znane TikTok vplivnice

elsnik Ekipa24.si

Uh, kakšne besede! Kapetan Olimpije Elšnik po ...

Novo jamajško zlato na 100 m, Kanadčan Barber presenetil na SP v Pekingu

Kanadčan Shawnacy Barber je presenetljivo slavil na 15. svetovnem prvenstvu v atletiki v Pekingu v skoku s palico, kjer je slovenski finalist Robert Renner delil 13. mesto. Prvo ime dneva pa je bila Jamajčanka Shelly-Ann Fraser-Pryce, ki je z 11,76 po letih 2009 in 2013 tretjič osvojila naslov, prva pa je bila tudi na OI 2008 in 2012.

Tretji dan prvenstva so zlate medalje osvojili še Kolumbijka Caterine Ibargüen, ki je ubranila naslov v troskoku (14,90 m), ter Kenijca Vivian Cheruiyot na 10.000 m (31:41,31) in Ezekiel Kemboi na 3000 m zapreke (8:11,28).

Barber je preskočil 5,90 metra, toliko kot drugouvrščeni branilec naslova Nemec Rafael Marcel Holzdeppe, vendar Kanadčan v prvem, Nemec pa v tretjem skoku. Šele tretji je bil s 5,80 metra - skupaj s Poljakoma Pawlom Wojciechowskim in Piotrom Liskom - prvi favorit in svetovni rekorder, Francoz Renaud Lavillenie. Slednji ima vse naslove, tri evropske, olimpijskega iz Londona in s SP v dvorani, na SP na prostem pa je še brez prvega mesta; pred dvema letoma v Moskvi je bil s srebrom najvišje doslej.

Po nedeljskem zmagoslavju Usaina Bolta na 100 m je 24 ur pozneje sprinterska kraljica ostala njegova rojakinja Fraser-Pryce. Osemindvajsetletnica je prišla do svojega šestega zlata na SP, edina v zgodovini pa je tri naslove osvojila na 100 m. Zbirko pa lahko tako kot Bolt še dopolni, saj bosta oba nastopila še na 200 m in v štafeti 4 X 100 m. Srebro si je pritekla evropska prvakinja Nizozemka Dafne Schippers (10,81), vsestranska atletinja, še pred dvema letoma letoma tretja na SP v sedmeroboju. Bron je osvojila Američanka Tori Bowie z 10,86.

Enaintridesetletna Caterine Ibargüen je v troskoku ponovila uspeh izpred dveh let in SP v Moskvi. V kitajski prestolnici je v svojem najboljšem, prvem poskusu, zmogla 14,90 metra in po več kot treh letih ter 29 tekmah ostala neporažena. Srebro je s skokom 14,78 m osvojila Hana Knjaževa-Minenko, ki je osvojila prvo žensko odličje na SP za Izrael. Še leta 2012 je v Londonu nastopala za Ukrajino in osvojila četrto mesto na OI. Tokrat je le za centimeter prehitela Kazahstanko Olgo Ripakovo, ki pa je do medalje prišla šele v zadnjem, šestem skoku.

Kenijci so prevladovali na obeh najdaljših progah. Na 3000 metrov z zaprekami so zasedla prva štiri mesta, zmagal pa je štirikratni svetovni prvak Kemboi pred Conselusom Kiprutom (8:12,39), ki je bil srebrn tudi pred dvema letoma, in Briminom Kipropom Kiprutom (8:12,54). Brez medalje je bil po izjemnem finišu četrti Jairus Kipchoge Birech (8:12,62), čeprav je edini letos tekel pod osmimi minutami.

Vivian Jepkemoi Cheuriyot je do svojega četrtega svetovnega naslova, drugega na 10 km po letu 2011, prišla s 46 stotinkami prednosti pred Etiopijko Gelete Burko (31:41,77), tretja pa je bila Američanka Emily Infield (31:43,49). Branilka naslova in svetovna rekorderka na 5000 m Etiopijka Tirunesh Dibaba zaradi materinstva ni nastopila.