Prijavljeni ste kot
11. apr. 2012
Okrožno sodišče v Kopru je zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja ali pravic uvedlo preiskavo zoper nekdanjega prvega moža Intereurope Andreja Lovšina, so za STA potrdili z Okrožnega državnega tožilstva v Kopru. Gre za investicijo v logistični terminal Čehov v Rusiji, Lovšin pa je po navedbah tožilstva edini osumljeni v zadevi.
Dan državnosti ter dan samostojnosti in enotnosti sta po mnenju vlade praznika, ki najbolj neposredno obeležujeta mejnike slovenske državnosti, zato njuno praznovanje ne predstavlja ideoloških delitev. Tako v generalnem sekretariatu vlade utemeljujejo odločitev, da letos ne bo državne proslave ob dnevu upora proti okupatorju in dnevu reformacije.
Sindikati se že pripravljajo na stavko 18. aprila, v pripravah na katero je Branimira Štruklja in SVIZ obiskal Milan Kučan, medtem ko je predsednik Zveze svobodnih sindikatov (ZSSS) Dušan Semolič že prejšnji teden naročil plakate za stavko. Sekretar ZSSS Milan Utroša je članstvu sindikata pisal o "najbolj protiljudskem zakonu, ki smo ga kadarkoli bili deležni v Sloveniji", ki v "več kot 50 različnih veljavnih zakonih znižuje pravice ljudem." Utroša je tudi pritisnil na DeSUS ("Zanimivo je, da stranka Desus, ki je pred volitvami sporočala, da je edina socialna stranka v državi, ne nasprotuje zakonu, ki ostro reže v pravice ljudi, tudi upokojencev, niti ni proti predlaganim spremembam ustave.") in zažugal SD, od katere je odvisna sprememba ustave z vnosom zlatega fiskalnega pravila, čemur ZSSS nasprotuje zaradi omejevanja pravice do referenduma.
Poslanci bodo danes na izredni seji odločali o začetku postopka za spremembo ustave z vnosom fiskalnega pravila o uravnoteženih javnih financah. Za odločitev, s katero se bo začela druga faza spreminjanja ustave, je potrebna dvotretjinska večina.
Tanja Lesničar Pucko je včeraj na osrednjih straneh Dnevnika objavila pamflet, ki bi ga srbski romanopisec Boris Pekić lahko naslovil tudi kot je to storil s svojim romanom, Bjesnilo, steklina. Toliko strupenega sovraštva, kot ga je zlila na demokratična prizadevanja v republiki, največ pa na pisca pričujočih vrstic, zaradi svojega besa preseneča. Še bolj preseneča količina laži, kajti v tisti paranoidni solati, ki jo je na str. 14 natresla Tanja Lesničar Pucko, so resnični le čisto osnovni podatki. In sicer: v četrtek, 5. aprila je v Ljubljani res predaval Tzvetan Todorov. Res se pišem Boštjan M. Turk in sem predavatelj francoske književnosti na Filozofski fakulteti. In res sem bil na tistem dogodku.
Dr. Manca Košir je prepričana o svojem velikem znanstvenem opusu, toda podatki iz znanstvenih baz kažejo drugače.
Sindikati javnega sektorja so zavrnili zadnji vladni predlog 13-odstotnega znižanja plač - sami predlagajo triodstotno znižanje oziroma zamrznitev plač. V pričakovanju stavke 18. aprila so tudi ustanovili koordinacijo stavkovnih odborov.
10. apr. 2012
Večina članov odbora za izobraževanje, znanost, kulturo, šport in mladino je na današnji seji zavrnila poročilo Nadzornega sveta (NS) RTV Slovenija za 2011 ter ga ocenila kot nepopolnega in zavajajočega. Odbor je zato s sklepom predlagal DZ, vladi in zaposlenim na RTVS, da po svojih pristojnostih razrešijo članice in člane nadzornega sveta.
Predsedniki parlamentarnih strank so se na današnjem srečanju strinjali o podpori uradnemu začetku postopka spremembe ustave z vnosom fiskalnega pravila. Premier Janez Janša je po srečanju povedal, da je fiskalno pravilo temelj stabilnega razvoja Slovenije in pomemben signal države svetu, služi pa tudi kot dodatno sidro pri presoji o referendumih.
Nadzorni svet Mercatorja je za predsednika izbral nekdanjega ministra za gospodarstvo in ekonomista Mateja Lahovnika. Nadzornikov je po novem statutu devet, šest je predstavnikov kapitala, trije so predstavniki zaposlenih. Že danes bi lahko NS imenoval tudi mandatarja za sestavo nove uprave.
Za stavko javnega sektorja, napovedano za 18. april, se je na volitvah v posameznih ustanovah s področij vzgoje in izobraževanja, kulture in znanosti odločila velika večina zaposlenih. "Volja je jasno izražena na demokratičen način," je na novinarski konferenci dejal glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj.
Rezultati aprilske raziskave novogoriške fakultete za uporabne družbene študije Slovenski utrip kažejo, da stopnja zadovoljstva z materialnim standardom med državljani ni visoka. Večina vprašanih, 39,5 odstotka, meni, da živijo slabše kot pred štirimi leti. 39 odstotkov pa meni, da se bo v Sloveniji čez štiri leta živelo slabše kot sedaj.
Večina Slovencev meni, da je zaradi krize potrebno obsežno varčevanje, glede konkretnih vladnih ukrepov pa so mnenja precej deljena, kaže danes objavljena anketa časnika Delo. Večina anketirancev se tako strinja z ukinitvijo in združevanjem agencij in uradov ter znižanjem plač v javnem sektorju, najbolj pa nasprotuje ukinjanju nekaterih pravic.
Janševa vlada pa je Milana Kučana in njegove privržence prejšnji teden razočarala s spremenjenimi protokolarnimi pravili o državnih pogrebih. Po novem bo vlada sproti odločala o tem, ali bo nekdanjim državnim funkcionarjem pripadel državni pogreb ali ne. Do zdaj je ta pravica samodejno pripadla bivšim predsednikom, po novem s to pravico ne bo tako, po drugi strani pa bodo to možnost imeli tudi nekdanji predsedniki vlade, državnega zbora in drugi nekdanji funkcionarji.
Med velikonočnimi prazniki sem imel ravno dovolj prostega časa, da sem na spletu naletel na vabilo, s katerim Pedagoški inštitut in Znanstvenoraziskovalni center SAZU vabita na celodnevni posvet na temo nujnosti družboslovja in humanistike v sodobnih družbah. Iz vabila sicer nisem razbral nič o tem, od kod izhaja ta nujnost. V katero sam sicer ne dvomim, ampak to najbrž razumem drugače kot večina nastopajočih na tem posvetu.
Predsedniki parlamentarnih strank bodo danes nadaljevali razpravo o dopolnitvi ustave s fiskalnim pravilom o uravnoteženih javnih financah. Na mizi bodo imeli tudi predlog partnerstva za reforme, ki izhaja iz izhodišč za socialni sporazum 2012-2016. Ustavna komisija DZ naj bi medtem sprejela stališče o vladnem predlogu fiskalnega pravila.
Vlada in sindikati javnega sektorja bodo danes nadaljevali pogajanja in poskušali zbližati stališča glede ostrih rezov v plače in druge prejemke javnih uslužbencev, ki jih predlaga vlada. Ti so sicer zajeti v predlog rebalansa proračuna, ki ga je vlada sprejela v četrtek, medtem pa je več kot 20 sindikatov javnega sektorja že napovedalo stavko.
9. apr. 2012
Prometno-informacijski center za državne ceste pred koncem velikonočnih praznikov poroča o gneči na nekaterih mejnih prehodih pri vstopu v državo. Na mejnem prehodu Gruškovje morajo vozniki čakati 40 minut, na mejnem prehodu Dragonja 30 minut, na mejnem prehodu Sečovlje pa 20 minut, je zapisano na spletni strani centra.