pokol-v-šoli-vladislava-ribnikarja, obletnica-pokola Svet24.si

Srbija pred obletnico krvavega poboja v beograjski...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

kres, ogenj, prvi-maj, kresovanje Necenzurirano

Živel 1. maj ali kako normalizirati nenormalno

hisa brglez-pl016 Reporter.si

Hiše, avti in bančni računi evropskih ...

doncic Ekipa24.si

Kakšen odgovor Luke! Je kdo dvomil vanj? Vsem je ...

Brigita Langerholc Njena.si

Brigita Langerholc se je z družino preselila na ...

crypto.com arena Ekipa24.si

Sramota leta! V LA-ju skušali takole provocirati ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Koalicija razklana glede Hojsovega preimenovanja vojašnice

Deli na:
Koalicija razklana glede Hojsovega preimenovanja vojašnice

Foto: Bobo

Koalicijske stranke imajo o odločitvi ministra Aleša Hojsa, da ne bo upošteval poziva članov odbora za obrambo, med njimi tudi članov iz vrst koalicije, različna mnenja. V SDS, DL in DeSUS menijo, da minister ni vezan na pozive odbora, a hkrati pri DL in DeSUS dodajajo, da bi bilo prav, da bi minister poziv spoštoval. NSi ministra podpira.

Člani odbora DZ za obrambo - z izjemo članov iz vrst SDS in NSi - so namreč na sredini seji obrambnega ministra Aleša Hojsa s sklepom pozvali, naj razveljavi sklep o preimenovanju Vojašnice Franca Rozmana Staneta, vendar jim je minister pojasnil, da tega ne bo storil.

V SDS preimenovanje omenjene vojašnice v vojašnico, ki se imenuje po padlemu pripadniku slovenskih oboroženih sil v osamosvojitveni vojni, podpirajo. Pri tem poudarjajo, da je preimenovanje vojašnic v neposredni pristojnosti ministrstva za obrambo. "Zato ne gre za to, ali naj minister upošteva mnenje delovnega telesa DZ ali ne, temveč za spoštovanje zakonitosti in pravnega reda," so zapisali za STA.

Tudi v DL poudarjajo, da je odredbodajalec v omenjenem primeru izključno minister, a hkrati ministrovo ravnanje obžalujejo. Z upoštevanjem poziva bi namreč lahko minister po njihovem prepričanju "presegel nastale delitve".

Da bi bilo "za umiritev razmer dobro", da minister spoštuje poziv odbora, meni tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec, a ob tem tudi on dodaja, da minister ni vezan na sklepe odbora DZ.

V NSi na vprašanje, ali se jim zdi kakor koli nenavadno, da minister ne upošteva poziva tudi poslancev koalicije, odgovarjajo: "Ali se vam ne zdi nenavadno, da predsednik republike Danilo Türk svoje odločitve o podelitvi priznanja Tomažu Ertlu leta 2009 ni spremenil kljub pozivom opozicije ter kljub obtožbam dela javnosti?"


Ob tem ugotavljajo, da tako, kot je bila podelitev priznanja Ertlu v pristojnosti predsednika republike, tako je tudi preimenovanje vojašnic v pristojnosti ministra ". "Zato se nam ne zdi nenavadno, če minister Hojs vztraja pri svoji odločitvi," so zapisali za STA in dodali, da ima minister pri tem polno podporo NSi.

Predsedniku SLS Radovanu Žerjavu se zdi Hojsovo ravnanje "malo nenavadno glede na to, da princip delovanja koalicije vendarle temelji na sodelovanju".

Ob omenjenih različnih odzivih koalicije se postavlja vprašanje, ali med koalicijskimi partnericami še obstaja osnovno zaupanje. V SDS na to vprašanje ne odgovarjajo, premier in predsednik SDS Janez Janša pa je v današnjem intervjuju za tednik Demokracija na to vprašanje odgovoril: "Obstaja koalicijska pogodba, v kateri smo se vsi partnerji zavezali, da bomo izhajali iz ustave in ne mogoče iz kakih tradicij NOB in socialistične revolucije."

V DL na isto vprašanje odgovarjajo z navedbo, da politična koalicija "nikoli ne temelji (zgolj) na zaupanju, pač pa na sprotnem usklajevanju, doseženih dogovorih in zavezah iz koalicijske pogodbe". "Ni naključje, da je v koalicijski pogodbi vnešeno določilo o neodpiranju ideoloških tem, ki so zaradi različnosti koalicijskih strank, v trenutnem stanju finančne, gospodarske in družbene krize lahko 'nočna mora' te koalicije. Državljanska lista koalicijske pogodbe na tem ali drugih točkah ni in ne bo kršila," so zapisali.

Da zaupanje v koaliciji še vedno obstaja, so prepričani v NSi in SLS. Predsednik SLS Žerjav pri tem še pojasnjuje, da koalicija deluje normalno in dodaja, da se je treba zavedati, da imajo "koalicijske stranke pri določenih vprašanjih različne poglede, kar pa še ne pomeni, da zaupanje znotraj koalicije ne obstaja več".

Predsednik DeSUS Karl Erjavec pa ponavlja, da bi bilo prav, da se koalicija namesto ideološkim temah posveti krizi. "Če bodo šle zadeve v smeri, da se bomo več ukvarjali z ideološkimi temami, potem ne vidim pravega smisla, da se trudimo pri reševanju problemov," je dejal za STA.