Prijavljeni ste kot
5. jan. 2022
Komik Vid Valič je konec lanskega leta v objavi na facebooku napovedal, da Romanu Jerali, Alojzu Ihanu, Bojani Beović in drugim izpostavljenim strokovnjakom v boju s covidom pretijo vile in bakle. »Dejte no, jaz sem lih nove kupu, pa so še čist ošiljene,« je zapisal.
Po podatkih Romana Jerale so nekateri proizvajalci svoja cepiva že začeli prilagajati koronavirusni različici omikron. Teh prilagoditev po njegovi oceni ne moremo pričakovati prej kot v treh mesecih. Ob tem opozarja, da je v nekaterih državah število hospitaliziranih covidnih bolnikov že preseglo število iz prejšnjih valov epidemije covida-19.
20. avg. 2021
Prof. dr. Roman Jerala, vodja odseka za sintezno biologijo in imunologijo na Kemijskem inštitutu
6. jul. 2021
Da bi do jeseni dosegli zadostno precepljenost prebivalstva za kolektivno imunost, bi morali v prihodnjih treh mesecih precepiti okoli 100.000 prebivalcev na teden, je danes izpostavil Roman Jerala s Kemijskega inštituta. Po mnenju ministra za zdravje Janeza Poklukarja pa je smiselno v kolektivno imunost vključiti tudi otroke in mladostnike.
4. jul. 2021
Cepljenje v Sloveniji se je skoraj ustavilo, čeprav smo med najslabše precepljenimi evropskimi državami. Grozi nam četrti val, ki ga bo povzročila delta različica.
30. jun. 2021
Prof. dr. Roman Jerala, vodja odseka za sintezno biologijo in imunologijo na Kemijskem inštitutu, o delta različici koronavirusa
2. apr. 2021
7. mar. 2021
Evropske države so nezadovoljne. Leto dni jih je pestila pandemija koronavirusa in jih še, cepiva pa še vedno ni dovolj. Šefi držav Unije so razkačeni in iščejo rešitve, kako dobiti cepivo.
8. feb. 2021
Po deležu cepljenih sodi Slovenija med vodilne evropske države. Da bi dosegli vsaj osemdeset odstotno precepljenost do poletja ali najkasneje do jeseni, bomo morali dobro organizirati cepljenje, okoli 20.000 ljudi dnevno, meni prof. dr. Roman Jerala. Zase pravi, da bi se cepil s katerimkoli cepivom, ki bo prej na voljo.
31. avg. 2020
Cepivo, ki ga je proti novem koronavirusu razvila raziskovalna skupina na Kemijskem inštitutu pod vodstvom Romana Jerale, je v testiranju na miših ustvarilo visok imunski odziv, protitelesa pa so nevtralizirala vezavo virusa v obsegu, primerljivem z drugimi cepivi in protitelesi pri bolnikih, ki so preživeli okužbo.
3. maj. 2020
Pandemija novega koronavirusa je zelo huda, najbrž najhujša po gripi 1918, in končno število žrtev bo preseglo milijon, pravi biokemik Roman Jerala v intervjuju za Reporter.