Revija Reporter
Slovenija

Profesor dr. Roman Jerala: V cepiva in cepljenje ljudje pogosto projicirajo druge frustracije

Biserka Karneža
1 265

8. feb. 2021 20:00

Deli na:

Prof. dr. Roman Jerala, vodja odseka za sintezno biologijo in imunologijo na Kemijskem inštitutu

Primož Lavre

Po deležu cepljenih sodi Slovenija med vodilne evropske države. Da bi dosegli vsaj osemdeset odstotno precepljenost do poletja ali najkasneje do jeseni, bomo morali dobro organizirati cepljenje, okoli 20.000 ljudi dnevno, meni prof. dr. Roman Jerala. Zase pravi, da bi se cepil s katerimkoli cepivom, ki bo prej na voljo.

Kako Slovenija lahko sledi zgledu Izraela, kjer so z dva milijona cepljenimi, med njimi je kar 70 odstotkov starejših, znatno zmanjšali število okužb?



Cepivo je učinkovito, če nas zaščiti pred okužbo. Kako utemeljeno je, da nas Pfizer zaščiti 85 odstotno? Kakšno zaščito so doslej prejeli cepljeni, kako so v tem trenutku zaščiteni pred novo okužbo?

Kako bi prepričali tiste, ki pravijo, da se ne bodo cepili, če bodo namesto Pfizerjevega dobili cepivo AstraZenece, ker pač ne želijo prejeti manj učinkovitega cepiva?

Za katera od cepiv, potrjena od Evropske agencije za zdravila, je zagotovljeno, da niso proizvedena iz celičnih linij splavljenih fetusov?

Kakšne so možnosti za prejem kitajskega cepiva sinofarm ali ruskega sputnik V?

Dr. Roman Jerala pojasnjuje razmik med prvim in drugim odmerkom in kakšen je ustrezen razmik za starejše in bolj ogrožene prejemnike cepiva.

Je lahko občutek varnosti pri tistem, ki se je že okužil in ozdravel, zavajajoč?

Zakaj vendar pri covidu nimamo takšne sreče kot pri eboli, pri kateri je epidemija hitro ugasnila?

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24