Prijavljeni ste kot
17. jan. 2021
Nekaj dni pred pričakovanim glasovanjem o nezaupnic vladi Janeza Janše sta se na Twitterju spopadla prvak SMC in gospodarski minister Zdravko Počivalšek in predsednik LMŠ ter nekdanji premier Marjan Šarec.
»Sloveniji grozijo predčasne volitve« so naslovili prispevek na televiziji Al Jazeera Balkans, v katerem so poročali o vložitvi konstruktivne nezaupnice proti slovenskemu premierju Janezu Janši: »Voditelj upokojenske stranke Karl Erjavec je kandidat za premierja, čeprav vodi najmanjšo stranko levosredinske opozicije.«
16. jan. 2021
Premier, ki opravlja tudi funkcijo ministra za zdravje, Janez Janša je za Planet TV dejal, da bi bilo popolno zaprtje države z omejevanjem gibanja na le okolico doma drastičen ukrep, za zdaj pa kaže, da ne bo potreben. Ob očitkih iz konstruktivne nezaupnice o neuspešnem spopadanju z epidemijo pa stranki DeSUS sporoča: "Poglejte v ogledalo."
Premier Janez Janša se je na včeraj vloženi predlog konstruktivne nezaupnice odzval prek Twitterja. Sam je sicer to poimenoval kot nekonstruktivno nezaupnico oziroma kot pobalinsko nagajanje po načelu: kolikor več virusa, toliko bolje za KUL.
Novi državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Jelko Kacin bo z novo službo tudi precej več zaslužil, saj bo napredoval za kar deset plačnih razredov - državni sekretarji so namreč razvrščeni od 59. do 61. plačnega razreda.
15. jan. 2021
Nizozemska vlada premierja Marka Rutteja je danes odstopila zaradi afere z otroškimi dodatki, ko so tisočem staršem neupravičeno odvzeli te dodatke. Odstop vlade je Rutte danes sporočil na novinarski konferenci in dodal, da so z odvzemom dodatkov tisočem staršem storili veliko krivico. Vlada je odstopila dva meseca pred parlamentarnimi volitvami.
Skupina 42 poslancev s prvopodpisanim Branetom Golubovićem (LMŠ) je danes v DZ vložila predlog konstruktivne nezaupnice s kandidatom za novega predsednika vlade Karlom Erjavcem, je ta sporočil na novinarski konferenci. Podpise pod predlog so prispevale poslanske skupine LMŠ, SD, Levica in SAB ter trije poslanci DeSUS.
Zaradi afere, povezane z otroškimi dodatki, na Nizozemskem le nekaj tednov pred parlamentarnimi volitvami grozi razpad vladajoče koalicije. Koalicijski partnerji v vladi premierja Marka Rutteja naj bi odločitev o tem sprejeli v petek. Po Estoniji (odstop premierja), Italiji (izstop ene od strank iz vladne koalicije) in Sloveniji (izstop DeSUS iz vlade) je Nizozemska še ena država, ki se je sredi pandemije koronavirusa znašla v politični krizi.
Vlada je sprejela spremembo sklepa o imenovanju koordinacijskega odbora za državne proslave in prireditve, s katero so na predlog kabineta predsednika vlade v odboru razrešili Niko Dolinar Divjak, namesto nje pa so za članico imenovali Andrejo Valič Zver.
14. jan. 2021
Vlada je današnji seji z 18. januarjem vladnega govorca za covid-19 Jelka Kacina imenovala za državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade. Usklajeval bo logistični del množičnega cepljenja proti covidu-19 v organizaciji NIJZ. Kacin je za STA potrdil, da ne bo več uradni govorec, nadomestila ga bo njegova zdajšnja namestnica Maja Bratuša.
Vlada je danes na podlagi sporočila evropske komisarke Margrethe Vestager začasno odobrila izplačilo STA v okviru določb sedmega protikoronskega zakona, so sporočili iz Urada vlade za komuniciranje (Ukom).
Zavlačevanje vlade pri izpolnjevanju zakonskih obveznosti do STA je po besedah predsednika DZ Igorja Zorčiča nedopustno. Po njegovih besedah je vlada dolžna upoštevati voljo DZ in se ne more sklicevati na soglasja institucij EU. Če SMC s premierjem Janezom Janšo ne bo dosegla dogovora o tem, bodo zahtevali obravnavo svojega predloga na vladi.
Predsednik vlade Janez Janša je v pogovoru za Radio Ognjišče včeraj dejal, da možnost, da bi bila konstruktivna nezaupnica trenutni vladi izglasovana, obstaja, ni pa velika. Po njegovi oceni pa to ne bi pomenilo, da bi KUL postavila novo vlado iz strank, zaradi katerih je vlada enkrat že razpadla, temveč bi to prineslo predčasne volitve.
Vlada je v sredo zvečer podaljšala razglasitev epidemije in podaljšala veljavnost večine protikoronskih omejitvenih ukrepov, danes pa se bo znova sestala na redni seji na Brdu pri Kranju, ki pa bo tokrat namenjena rednim zadevam. Med drugim je na dnevnem redu tudi predlog sprememb odloka o ustanovitvi in nalogah urada za demografijo.
13. jan. 2021
Vlada je danes sklenila, da se s 17. januarjem podaljša razglasitev epidemije za 60 dni, so sporočili po seji. Ob tem je vlada podaljšala večino obstoječih protikoronskih omejitev, se pa odpirajo čistilnice. Pri prehodu meje so med izjeme, ki omogočajo prehod brez karantene, dodatno uvrstili dvolastnike zemljišč. Šole ostajajo zaprte.
Potem ko je prvak DeSUS in potencialni kandidat za mandatarja Karl Erjavec po razpravi s poslanci DeSUS v torek zvečer sporočil, da bodo štirje prispevali podpise pod konstruktivno nezaupnico, se je danes sestal z vodji strank KUL. Izjav ne dajejo. Pričakovati je bilo sporočilo o 43 podpisih, a po neuradnih informacijah STA še nima vseh iz DeSUS.
Predsednik vlade Janez Janša je včeraj na Twitterju napovedal, da bodo operativni del policije izvzeli iz enotnega plačnega sistema in pravičneje uredili razmerja. Problem plač v policiji namreč po njegovem mnenju ni njihova javnost ali nejavnost, ampak razmerje med različnimi skupinami zaposlenih v policiji.
Vlada se bo danes sestala na Brdu pri Kranju, seja pa bo namenjena preučitvi epidemioloških razmer in morebitnem sproščanju protikoronskih omejitvenih ukrepov. Kakšnih večjih sprostitev sicer glede na vladni načrt sproščanja in trenutne epidemiološke razmere ne gre pričakovati.