Prijavljeni ste kot
22. nov. 2019
Dodatek za delovno aktivnost, ki se izplačuje delovno aktivnim prejemnikom denarne socialne pomoči, ostaja. Po vetu državnega sveta danes v DZ namreč za njegovo ukinitev ni bilo zadostne večine. Za ukinitev bi moralo glasovati 46 poslancev, a jih je bilo za le 39, proti pa 20.
21. nov. 2019
DZ je sprejel interventni zakon, ki omejuje stroške za plače v javnem sektorju, prinaša pa tudi izredno uskladitev pokojnin. Glede slednje je prevladala odločitev, naj se opravi v enakih zneskih za vse upokojence. Če bo gospodarska rast letos več kot 2,5-odstotna, se bodo pokojnine decembra 2020 zvišale za 6,50 evra.
Poslanec DeSUS Robert Polnar je ob vztrajanju pri višjih povprečninah danes dejal, da vlado podpira, a da je trenutno podpornik politike, ki ni sposobna alternativ. Če bi bila v tem mandatu DZ kakršna koli možnost za sodelovanje v drugi vladi, ki bi zmogla več poslanskih mandatov, bi sodeloval, je povedal in dodal, da tudi s SDS Janeza Janše.
DZ bo danes glasoval o proračunskih dokumentih za prihodnji dve leti, ko se kljub manjšim prilivom od dohodnine pričakuje največ prihodkov doslej, rekordna bo tudi poraba. Čeprav vodi manjšinsko vlado, premier Matjan Šarec verjame, da bodo dobili zadostno število glasov, zato na njihov sprejem tudi ne namerava vezati zaupnice.
20. nov. 2019
DZ se je drugi dan proračunske razprave posvetil podrobnejši obravnavi predloga proračuna za leto 2021. Oglašajo se predvsem poslanci opozicije, ki vlado opozarjajo, da kljub rekordnim prihodkom za marsikatero področje namenja premalo denarja. "Ne smemo verjeti, da lačen ptič lepše poje," je ponazorila Violeta Tomić (Levica).
Prvi dan obravnave proračunskih dokumentov za prihodnji dve leti v DZ je zasenčila grožnja finančnega ministra Andreja Bertonclja z odstopom, če bodo poslanci preveč radodarni pri financiranju občin. O proračunu je sicer dejal, da je eden najboljših med evrskimi državami tako glede presežka kot zniževanja dolga države.
19. nov. 2019
Slovenija ima po besedah finančnega ministra Andreja Bertonclja enega najboljših proračunov med evrskmi državami. Kot je dejal pred poslanci ob začetku obravnave predlogov proračunov za prihodnji dve leti, to velja tako glede presežkov kot zniževanja javnega dolga. Posvaril pa je pred zvišanjem povprečnine. Če bo DZ potrdil predlog odbora DZ za finance glede višjih povprečnin občinam, bo prišlo do neskladja med proračunom in zakonom o izvrševanju proračuna, kar bo pomenilo, da proračuna nimamo, je v izjavi v DZ opozoril Bertoncelj. V tem primeru zelo verjetno tudi nimamo več finančnega ministra, je dodal.
Premier Marjan Šarec je včeraj izrazil prepričanje, da bi bile lahko spremembe zakonodaje, ki bi omogočila pregon t. i. vard, v DZ sprejete v najkrajšem možnem času. Omenjene skupine policija po njegovih besedah sicer ves čas spremlja, jih pa ne more oglobiti, dokler ne naredijo prekrška.
18. nov. 2019
Pri stanovanjski politiki se je v zadnjih 30 letih res naredilo premalo, se je premier Marjan Šarec danes v DZ strinjal s poslancem Francem Trčkom (Levica), ni pa res, mu je odvrnil, da se nič ne premika. Med drugim je navedel gradnjo 3000 novih javnih stanovanj in vzpostavitev javne najemniške službe za aktivacijo zasebnih stanovanj.
17. nov. 2019
DZ se bo prihodnji teden sestal na rednem novembrskem zasedanju, na katerem bodo poslanke in poslanci odločali o proračunu za prihodnji dve leti ter po vetu državnega sveta ponovno glasovali o treh zakonskih besedilih. V petek pa jih čaka še izredna seja, ki so jo na temo zaščite pitne vode na območju ljubljanskega vodonosnika zahtevali v SDS.
16. nov. 2019
Odbor DZ za finance je potrdil predlog interventnega zakona, ki omejuje stroške za plače v javnem sektorju, prinaša pa tudi izredno uskladitev pokojnin v letu 2020. Prav ta je bila deležna tudi največ pozornosti navzočih. Strinjali so se, da se pokojnine uskladijo že pri 2,5-odstotni gospodarski rasti, in sicer v enakih zneskih za vse upokojence.
Odbor DZ za finance je za sprejem na plenarni seji, ki se začne v ponedeljek, pripravil proračunske dokumente za prihodnji dve leti. Država kljub manjšim prilivom od dohodnine pričakuje najvišje prilive doslej, rekordna bo tudi poraba. Več denarja, kot je predlagala vlada, bodo deležne tudi občine.
15. nov. 2019
Potem ko so se s predlogom proračunov za prihodnji dve leti oktobra seznanila vsa zainteresirana delovna telesa državnega zbora in je vlada na osnovi pripomb pripravila dopolnjen predlog, ima danes proračunske dokumente na mizi odbor DZ za finance. Vse skupaj bo DZ sprejemal na novembrski seji, ki se začne v ponedeljek.
14. nov. 2019
Nekdanja ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je danes pred preiskovalno komisijo DZ o otroški kardiologiji ocenila, da je bila ustanovitev NIOSB edina možna rešitev, tudi zaradi pasivnosti tedanjega vodstva UKC Ljubljana na čelu z generalnim direktorjem Andražem Kopačem in strokovno direktorico Marijo Pfeifer. Slednja ji je vrnila očitke.
Nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic se je ostro odzval na zapis poslanca SDS Žana Mahniča ob odločbi ustavnega sodišča o zadržanju preiskovalnih dejanj DZ zoper tožilce v zadevi Kangler. Ustavno sodišče in predsednika republike Boruta Pahorja ob zapisu o mafiji, ki ščiti mafijo, poziva k vložitvi predloga za pregon Mahniča zaradi razžalitve.
Preiskovalna komisija DZ o ugotavljanju odgovornosti na programu otroške kardiologije namerava danes zaslišati nekdanjo ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc in nekdanjo strokovno direktorico UKC Ljubljana Marijo Pfeifer. V času mandata Kolar Celarčeve je bila sprejeta odločitev o ustanovitvi Nacionalnega inštituta za otroške srčne bolezni.
13. nov. 2019
Po odločitvi ustavnega sodišča, ki je začasno zadržalo tudi izvrševanje zakona in poslovnika o parlamentarni preiskavi, če se nanaša na državne tožilce, tudi za danes in v četrtek predvidenih zaslišanj tožilcev ne bo. Kot je za STA potrdil predsednik preiskovalne komisije Žan Mahnič, bodo z zaslišanji počakali do končne odločitve ustavnega sodišča.
Ustavno sodišče je do končne odločitve zadržalo tudi izvrševanje zakona in poslovnika o parlamentarni preiskavi, v kolikor se nanaša na državne tožilce. Preiskovalna komisija v zadevi Kangler tako do končne odločitve ustavnega sodišča ne bo smela izvajati niti preiskovalnih dejanj, ki se nanašajo na tožilce, ne samo na sodnike.