Prijavljeni ste kot
16. jul. 2018
Če bi bile volitve danes, bi zmagala SDS s 25,3 odstotka glasov, kaže javnomnenjska raziskava Vox populi, ki jo za Dnevnik in RTVS pripravlja Ninamedia. Sledijo LMŠ z 10,7 odstotka podpore, SMC z 8,9 odstotka, SD z 8,8 odstotka in Levica s 7,6-odstotno podporo. Podpora je v primerjavi z junijsko anketo najbolj občutno zrasla NSi.
Stranke, ki snujejo koalicijo pod okriljem Marjana Šarca, bodo poskušale dokončno uskladiti koalicijsko pogodbo, do predloga pa se bodo že danes opredelili v NSi. Pripravljenost parlamentarnih strank za oblikovanje koalicije je želel preveriti tudi Janez Janša, a je za danes in torek napovedane pogovore s predsedniki strank preklical.
15. jul. 2018
Predsednik SDS Janez Janša je predsednikom parlamentarnih strank sporočil, da do nadaljnjega preklicuje svoje vabilo za pogovore o sestavi koalicije. Za preklic vabila se je odločil po tistem, ko je šesterica strank pod okriljem predsednika LMŠ Marjana Šarca v soboto v veliki meri uskladil vsebino koalicijske pogodbe.
Več kot enajst ur so trajala včerajšnja koalicijska pogajanja, ki jih vodi predsednik LMŠ Marjan Šarec. Po sestanku s predsedniki SD, SMC, NSi, DeSUS in SAB je bil z izplenom zadovoljen, saj je vsebina koalicijske pogodbe v večji meri usklajena. Kot je dejal, ima občutek, da bi se tudi NSi lahko odločila za interni referendum o vstopu v koalicijo.
14. jul. 2018
Po mnenju vodje poslanske skupine LMŠ Braneta Golubovića so njihovi poslanci, ki za razliko od njega samega prvič sedijo v poslanskih klopeh, mnoge pozitivno presenetili, saj so bili aktivni že na prvih sejah delovnih teles in DZ in niso bili izgubljeni. Med njimi vidi tudi potencialne kandidate za ministre in državne sekretarje v novi vladi.
Ker je poslanska skupina SNS najmanjša v DZ, bo morala po besedah njenega vodje Zmaga Jelinčiča Plemenitega delati več kot ostale, pri tem pa se namerava posvetiti predvsem področjem, kjer so največje nepravilnosti. Glede vlade mu zdi smiselno, da bi katera od levosredinskih strank vstopila v vlado Janeza Janše in tako preprečila predčasne volitve.
SAB je na Twitterju objavila odgovor na vabilo predsednika SDS Janeza Janše na koalicijska pogajanja, v katerem mu sporoča, da povabilo odklanja. Odločili so se namreč, da bodo svoje izkušnje iz vodenja države najprej poskušali deliti v koaliciji pod vodstvom Marjana Šarca. "Dokler smo v pogajanjih z njim, se z drugimi ne bomo," so pojasnili.
Predsedniki LMŠ, SD, SMC, NSi, DeSUS in SAB že sedem ur za tesno zaprtimi vrati pretresajo predlog koalicijske pogodbe in kadrovski razrez morebitne bodoče vlade, ki bi jo vodil prvak LMŠ Marjan Šarec. Kako dolgo bi današnja pogajanja še utegnila trajati, ni jasno.
13. jul. 2018
Predsednik SD Dejan Židan se je danes v pismu zahvalil predsedniku SDS Janezu Janši za povabilo na koalicijska pogajanja. Ob tem je med drugim zapisal, da se bo SD še naprej borila za dostojno življenje vseh bodisi kot opozicijska bodisi kot vladna stranka, "vendar le s tistimi, ki v resnici v srcu dobro mislijo in tako tudi delujejo".
12. jul. 2018
Prvaki parlamentarnih strank so v skladu z napovedmi predsednika SDS Janeza Janše že dobili njegovo povabilo na pogovore o pripravljenosti oblikovati koalicijo pod okriljem SDS, so za STA potrdili v več strankah. A kot kaže, pripravljenosti na pogovore v večini strank ni.
11. jul. 2018
Izvršilni odbor NSi je včeraj pregledal predlog koalicijske pogodbe, ki so ga po pogovorih v minulem tednu oblikovali v LMŠ. Kot je po seji povedal predsednik NSi Matej Tonin, so ugotovili, da NSi trenutno z vsebino ni zadovoljna. Zato bodo do ponedeljka na pogajanjih poskušali doseči več. Če jim ne bo uspelo, se bodo "zahvalili za sodelovanje".
10. jul. 2018
Za danes dopoldne napovedano nadaljevanje usklajevanja koalicijske pogodbe med šestimi strankami pod okriljem Marjana Šarca so prestavili, so za STA potrdili v več strankah. Tako se bodo pogajalci LMŠ, SD, SMC, DeSUS, NSi in SAB znova srečali v sredo.
9. jul. 2018
Dobre tri mesece pred deželnimi volitvami na Bavarskem je vladajoča Krščansko-socialna unija (CSU) glede na javnomnenjsko raziskavo še vedno precej oddaljena od absolutne večine. Tudi po burni razpravi in trdnem stališču CSU glede zaostritve azilne politike stranko namreč podpira le 38 odstotkov vprašanih, povzema nemška tiskovna agencija dpa.
6. jul. 2018
V Levici ne vidijo možnosti, da bi predsednika LMŠ Marjana Šarca podprli kot mandatarja. Kot je po današnjem pogovoru pri predsedniku republike Borutu Pahorju dejal vodja poslanske skupine Levice Matej T. Vatovec, so bili namreč iz pogovorov o sodelovanju izključeni.
Predsednik LMŠ Marjan Šarec ima podporo SMC, je predsedniku republike Borutu Pahorju danes sporočil vodja poslanske skupine SMC Igor Zorčič. Ocenil je, da šest strank, ki se pogaja o koalicijski pogodbi, lahko sodeluje, čeprav ima zagotovo vsaka določena programska izhodišča, ki so posebna.
Vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović je predsednika republike Boruta Pahorja danes obvestil, da so pogajanja šestih strank, ki jih vodi predsednik LMŠ Marjan Šarec, intenzivna. A za zdaj Šarec še nima zagotovljenih 46 glasov podpore.
Predsednik republike Borut Pahor bo danes opravil še drugi krog posvetovanj o izboru kandidata za mandatarja. Od vodij poslanskih skupin LMŠ, SD, SMC, NSi in Levice bo poskušal izvedeti, ali kateri od potencialnih mandatarskih kandidatov v DZ uživa zadostno podporo za izvolitev. Nadaljevali se bodo tudi pogovori šestih strank o koalicijski pogodbi.
5. jul. 2018
Predsedniki LMŠ, SD, SMC, NSi, SAB in DeSUS so na današnjih pogajanjih o novi vladi pregledali predloge SMC, "izplen pa je kar dober", je ob koncu povedal predsednik LMŠ Marjan Šarec. 46 potrebnih glasov za izvolitev za mandatarja še nima, kar bodo v petek po njegovih besedah povedali tudi predsedniku republike Borutu Pahorju.