Prijavljeni ste kot
21. apr. 2021
Poslanske skupine LMŠ, SD, Levice, SAB in nepovezanih poslancev (NeP) na kolegiju predsednika DZ ponovno niso bile uspešne s predlogom za prerazporeditev mest v delovnih telesih DZ in vključitvijo NeP. Dogovora niti neformalni sestanek ni prinesel. Te opozicijske stranke opozarjajo na parlamentarno prakso in demokracijo ter napovedujejo nov poskus.
20. apr. 2021
Predsednik DZ Igor Zorčič in vodje poslanskih skupin bodo danes predvidoma nadaljevali pogovore o prerazporeditvi članov v delovnih telesih DZ ter morebitni udeležbi nepovezanih poslancev v njih. Opozicija je zahtevala ponovno odločanje kolegija predsednika DZ o tem, še prej pa se bodo danes poskušali uskladiti na neformalnem delovnem posvetu.
15. apr. 2021
Po ponedeljkovem zasedanju organov DeSUS, kjer so se dogovorili o enotnosti, je kmalu spet završalo med začasno vodjo Brigito Čokl in poslansko skupino. Čoklova je na vodjo poslancev Franca Juršo naslovila dopisa z očitki o ravnanju na seji DZ o zaščitni opremi ter glasovanju o nedopustnosti referenduma o noveli zakona o izvrševanju proračuna.
V opoziciji ponovno zahtevajo sklic seje kolegija predsednika DZ, na katerem bi spet odločali o sklepu, da bi poslanci poslanske skupine nepovezanih poslancev lahko delovali v delovnih telesih DZ. Na podlagi te odločitve se bodo po besedah vodje poslancev LMŠ Braneta Golubovića odločali, kako naprej. Opozarjajo zlasti na parlamentarno demokracijo.
Predstavniki več civilnih iniciativ so včeraj pred DZ predstavili peticijo proti samotestiranju otrok v šolah. Učiteljica Renata Filipič je pojasnila, da so zbrali več kot 21.000 podpisov. Ena od mam Aleksandra Kostanjevec pa je napovedala, da bodo svoje otroke zaščitili, po potrebi tudi s tožbami.
14. apr. 2021
Poslanci so s 46 glasovi za in 31 glasovi proti na današnji seji potrdili sklep o nedopustnosti zakonodajnega referenduma o noveli zakona o izvrševanju proračuna za leti 2021 in 2022, ki investicije v vojsko izvzema iz omejitev pri prevzemanju obveznosti v breme proračuna. Levica je že napovedala, da bo sklep izpodbijala na ustavnem sodišču.
2. apr. 2021
Premier Janez Janša je glede predloga ustavne obtožbe, ki so ga zoper njega vložile opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB, na Twitterju zapisal, da gre po destruktivni nezaupnici, medijskih umorih koalicijskih partnerjev DeSUS in SMC ter seriji propadlih interpelacij za novo patetično potezo prvorazrednih za destabilizacijo države v času epidemije.
Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB so v DZ vložile predlog ustavne obtožbe predsednika vlade Janeza Janše. Očitajo mu kršenje več členov ustave in zakonov. Med drugim mu očitajo, da država ni naročila vseh cepiv, ki bi jih lahko, posege v delo medijev in tožilstva.
31. mar. 2021
Kljub torkovi neuspešni razrešitvi predsednika DZ Igorja Zorčiča lahko koalicija nadaljuje delo, sta ocenila politična analitika. Glasovanje je zagotovo neprijeten poraz koalicije, ni pa usoden, meni Rok Čakš. Aljaž Pengov Bitenc pa je ocenil, da lahko vlada izkoristi situacijo, da izjasni prioritete, ki bi ji že morale biti jasne, pa ji niso bile.
Opozicijska priporočila v zvezi s poročilom računskega sodišča glede nabav zaščitne in medicinske opreme za zajezitev epidemije covida-19 po mnenju vlade ne odražajo dejanskega stanja. Kot so zapisali v odgovoru na priporočila, so nekatera med njimi "nesmiselna oziroma nepotrebna".
Vodja poslanske skupine SDS Danijel Krivec je po neuspeli razrešitvi predsednika DZ Igorja Zorčiča povedal, da neuspeh ne pomeni, da ne bodo poskusili še enkrat. Kot je dejal, bodo zdaj zadevo preučili, pogledali, kje je zmanjkalo in vložili nov predlog razrešitve. "Ne poznamo namreč parlamenta, kjer bi bil njegov vodja iz opozicije," je dejal.
Koalicijskim poslancem na seji DZ ni uspelo razrešiti predsednika DZ Igorja Zorčiča. Za razrešitev je zmanjkal glas, saj jo je ob obstrukciji večjega dela opozicije podprlo le 45 poslancev. V opozicijskih vrstah so izid glasovanja pospremili s pozivi k predčasnim volitvam, v koaliciji pa napovedujejo ponoven poskus zamenjave prvega med poslanci.
30. mar. 2021
Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han nasprotuje odločanju o predsedniku DZ dva dni pred zaprtjem države, saj da bi se moral v tem času tudi DZ spustiti v "politični lock-down". Vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec pa je poudaril, da bi izvolitev predsednika DZ iz vrst poslancev, ki so še ostali v koaliciji, pomenila popolno podreditev DZ.
Nova poslanska skupina nepovezanih poslancev je danes tudi uradno ustanovljena. Poslanci Janja Sluga, Igor Zorčič in Branislav Rajić, ki so minuli teden izstopili iz SMC, ter Jurij Lep, ki je izstopil iz DeSUS, so se danes prvič sestali, je v izjavi v DZ povedala Sluga. Soglasno so jo izvolili za vodjo poslanske skupine, njen namestnik je Lep.
29. mar. 2021
DZ bo danes na zahtevo poslancev LMŠ, SD, Levice in SAB odredil parlamentarno preiskavo za ugotovitev morebitne politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij za po njihovem mnenju nedopustno politično vmešavanje v delo slovenske policije. Preiskava bo obsegala obdobje od začetka delovanja aktualne vlade Janeza Janše do odreditve preiskave.
Novi predsednik državnega zbora bo Jožef Horvat iz NSi, je v oddaji Politično s Tanjo Gobec na Televiziji Slovenija povedal minister za obrambo in predsednik NSi Matej Tonin. Dozdajšnji predsednik DZ Igor Zorčič je namreč v petek izstopil iz poslanske skupine SMC in iz koalicije.
26. mar. 2021
Trije poslanci SMC - dosedanja vodja Janja Sluga, predsednik DZ Igor Zorčič in poslanec Branislav Rajić so izstopili iz poslanske skupine SMC. Skupaj s poslancem Jurijem Lepom, ki je izstopil iz poslanske skupine DeSUS, bodo oblikovali novo poslansko skupino. Vodila jo bo Sluga. Zorčič je dejal, da bo o njegovi funkciji predsednika DZ odločal DZ. Sodu je izbilo dno imenovanje Andreja Čuša za državnega sekretarja na gospodarskem ministrstvu, je med naštevanjem razlogov za izstop enega še posebej izpostavil Zorčič.
Po navedbah prvaka SMC Zdravka Počivalška so trije poslanci SMC na seji sveta SMC ugotovili, da nimajo podpore za svoje poglede, zato so se odločili, da svojo politično pot nadaljujejo v opoziciji. To na prvi pogled lahko izgleda kot izguba, na dolgi rok pa je za SMC in Slovenijo pomembneje to, da celotna ekipa vesla v isto smer, meni Počivalšek.