Prijavljeni ste kot
23. avg. 2021
Ob 1397 opravljenih PCR testih, ki so jih v soboto opravili pri nas, so pristojni potrdili 244 okužb z novim koronavirusom, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). V bolnišnicah se zdravi 66 bolnikov s covidom-19, kar je enako kot dan prej. Umrla sta dva bolnika s covidom-19, kažejo podatki vlade.
Testiranje s hitrimi antigenskimi testi na covid-19 je z določenimi izjemami od danes plačljivo. Hitri testi še naprej ostajajo brezplačni za vse dejavnosti, kjer je testiranje obvezno. V ljubljanskem zdravstvenem domu bo cena testiranja 12 evrov, v Mariboru deset. V Ljubljani bo možno plačati izključno z bančno kartico, na mestu testiranja.
20. avg. 2021
V domovih starejših se je po podatkih ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti doslej cepilo 50 odstotkov zaposlenih. Necepljenim, ki se bodo morali od 23. avgusta redno tedensko testirati, bo stroške testov krila država. Ministrstvo sicer ocenjuje, da so domovi dobro pripravljeni na četrti val epidemije.
Novo zdravilo družbe AstraZenece glede na klinična testiranja varuje ljudi, da ne zbolijo za covidom-19. Zdravilo je namreč kombinacija dveh vrst protiteles, ki delujejo dolgoročno. Za razliko od cepiva, ki spodbuja tvorjenje protiteles, se z zdravilom v telo vnese protitelesa. Zaščita naj bi delovala do 12 mesecev, so danes sporočili iz podjetja.
Vlada je danes spremenila uredbo o izvajanju presejalnih programov za zgodnje odkrivanje okužb z novim koronavirusom, s čimer na novo določa dejavnosti, za katere bo tudi v prihodnje stroške hitrega antigenskega testiranja kril državni proračun, je danes povedal minister za zdravje Janez Poklukar.
V četrtek so opravili 2481 PCR testov na okužbo z novim koronavirusom in pri tem potrdili 333 okužb, je objavila vlada. V bolnišnicah se zdravi 54 covidnih bolnikov, enako kot dan prej, medtem ko intenzivno zdravljenje potrebuje 12 bolnikov, dva več kot dan prej. V četrtek ni umrl noben covidni bolnik.
19. avg. 2021
Visokorizični stiki so z osebo, okuženo s koronavirusom, najpogosteje v stiku zato, ker bivajo v skupnem gospodinjstvu. Bistveno manj je takšnih, ki so z okuženim v stiku na zasebnem druženju, na organiziranem dogodku ali na delovnem mestu, je razbrati iz poročila o sledenju stikom v minulem tednu, ki ga je objavil NIJZ.
Zahteva izpolnjevanja pogoja PCT za dostop do dobrin, storitev in koriščenje določenih pravic in ugodnosti ni diskriminatorna do necepljenih, ki bi se lahko cepili, a se niso, meni zagovornik načela enakosti. Diskriminacija pomeni nekoga obravnavati slabše zaradi njegovih osebnih okoliščin, ki si jih ni izbral sam, cepljenje pa je na izbiro, pravi.
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenija (OZS) vztraja, da stroške obveznih testiranj krije država, ne delodajalec. Hkrati želi, da imajo tudi zaposleni v malem gospodarstvu možnost samotestiranja. Ne pristaja namreč na to, da se neenako obravnava zaposlene v javnem in zasebnem sektorju.
Premier Janez Janša je na Twitterju naznanil, da bo testiranje na okužbo z novim koronavirusom po 23. avgustu samoplačniško, razen za dejavnosti, kjer je pogoj PCT (prebolevnik, cepljeni, testirani) za izvajalce oziroma zaposlene predpisan z odloki. V primeru uvedbe samotestiranja pa bo po njegovih napovedih to veljalo za vse, ne le za šolnike.
V sredo so opravili 2235 PCR testov na okužbo z novim koronavirusom in potrdili 381 okužb, je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Delež pozitivnih testov je bil 17-odstoten. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov znaša 237, 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev pa 130.
Tokio se pripravlja na odprtje paraolimpijskih iger in tik pred prihodom večine tekmovalcev so v olimpijski vasi že zabeležili prvo okužbo z novim koronavirusom, poročajo agencije. Japonski organizatorji pa so prepričani, da bo tudi ta dogodek uspešno izpeljan.
Z rezultati sestanka s predstavniki ministrstev osnovnošolski ravnatelji niso zadovoljni. "Izvedeli nismo ničesar, a pozdravljamo pobudo ministrstva, da zbere ljudi, odgovorne za šolsko problematiko. Na koncu je bilo videti kot predavanje o situaciji, morebitnih težavah, priporočilih," je po sestanku za STA dejal ravnatelj OŠ Livada Goran Popović.
Vodja strokovne skupine za covid-19 Bojana Beović je za Televizijo Slovenija pojasnila, da bo v šolah od septembra veljal pogoj PCT. Napovedala je tudi uvedbo tretjega odmerka cepiva proti covidu-19 za vse imunsko oslabele posameznike, ki so se na prva dva odmerka cepiva slabše odzvali, in za skupine, ki so v nevarnosti za hujši potek bolezni.
18. avg. 2021
Idejo uvajanja pogoja PCT za vstop v javne prostore "bolj podpira" 48 odstotkov vprašanih, 52 odstotkov pa mu nasprotuje. Skoraj dve tretjini vprašanih podpirata uveljavitev tega pravila za zaposlene v zdravstvu, več kot polovica jih podpira tudi uveljavitev pravila PCT v policiji in javni upravi, kažejo rezultati raziskave družbe Valicon.
Farmacevtska korporacija Pfizer, ki je prva razvila cepivo proti covidu-19, je v boju proti pandemiji naredila nov korak. Že nekaj časa namreč razvija zdravilo, s katerim bi zdravili okužbo s koronavirusom. Po besedah slovenskega biokemika Romana Jerala so do zdaj znani javni podatki o razvoju obetavni. Zdravilo pa bo lahko na trgu že konec leta.
Slovenija je po merilih Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) trenutno glede na podatke o okuženih z novim koronavirusom v oranžni fazi, v rdečo pa bo predvidoma prešla konec avgusta. "Če bomo tako nadaljevali, bomo jeseni presegli drugi val epidemije v bolnišnicah," napovedujejo na Institutu Jožef Stefan (IJS).
V Avstriji so včeraj objavili priporočilo, da bodo za poživitveni odmerek pri cepljenju proti covidu-19 namenili le cepivi družb Pfizer in Moderna. Kot prvi bodo poživitveni odmerek prejeli starejši od 65 let, rizični bolniki in tisti, ki so bili cepljeni s cepivoma družb AstraZeneca in Johnson & Johnson, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.