Prijavljeni ste kot
19. sep. 2021
Leta 2014 so proruski uporniki s pomočjo ruske vojske na vzhodu Ukrajine razglasili od Kijeva neodvisni državi. Ukrajina, ki se odcepljenemu ozemlju noče odpovedati, že leta krepi svojo vojsko, z orožjem pa pogosto rožlja tudi Rusija.
22. avg. 2021
Danes bo v Rovtah potekala spominska maša za vse žrtve medvojnega in povojnega nasilja, ki jo bo ob 15. uri na trgu pred cerkvijo daroval teolog Ivan Štuhec. Maši bo sledila spominska slovesnost, na kateri bo zbrane nagovoril pravnik in politolog Andrej Fink.
18. jun. 2021
Črnogorski parlament je v četrtek zvečer odstavil pravosodnega ministra Vladimirja Leposavića, ker je zanikal genocid v Srebrenici. Ob tem so poslanci sprejeli resolucijo o prepovedi zanikanja tega genocida, v katerem so sile bosanskih Srbov leta 1995 ubile 8000 Bošnjakov.
12. jun. 2021
Današnja slovesnost ob 76. obletnici osvoboditve podružnice koncentracijskega taborišča Mauthausen pod Ljubeljem je minila v znamenju spomina na strahote vojne. Govorci so spregovorili tudi o današnjih časih in opozorili na nevarnost razraščanja sovraštva ter ponavljanja zgodovine.
8. jun. 2021
Prizivni senat Mehanizma za mednarodna kazenska sodišča (MICT) je danes v pritožbenem postopku bivšega poveljnika vojske Republike srbske Ratka Mladića pravnomočno obsodil na dosmrtni zapor zaradi genocida v Srebrenici in drugih zločinov med vojno v BiH. Zavrnil je pritožbe obrambe in tožilstva ter potrdil sodbo na prvi stopnji iz leta 2017.
4. jun. 2021
Belgija bo nemški judovski družini vrnila sliko, ki je bila odtujena zakoncema Mayer, ko sta med drugo svetovno vojno zbežala iz Nemčije, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočila belgijska vlada. Tihožitje z rožami je leta 1913 naslikal Lovis Corinth, do sedaj so sliko hranili v muzeju v Bruslju.
5. nov. 2020
Predsednik Kosova Hashim Thaci je danes potrdil, da je posebno sodišče za vojne zločine na Kosovu v Haagu potrdilo obtožnico proti njemu zaradi vojnih zločinov med konfliktom na Kosovu v letih 1998-1999. Hkrati je tudi odstopil s položaja predsednika.
21. okt. 2020
Pristojna tožilka je vložila pritožbo na sklep ljubljanskega okrožnega sodišča, ki je ustavilo ponovni kazenski postopek zoper domobranskega generala Leona Rupnika, poroča Dnevnik. Ljubljansko okrožno sodišče je sicer sojenje ustavilo, ker je Rupnik že pokojen, sodišče pa bi sojenje postavilo v absurdni položaj.
3. okt. 2020
Ljubljansko okrožno sodišče je ustavilo postopek zoper domobranskega generala Leona Rupnika. Predsednik senata, ki je presojal vprašanje, ali je možno začeti novo sojenje zoper po vojni usmrčenega generala, je poudaril, da po zakonu o kazenskem postopku mrtvi osebi ni mogoče soditi. S tem obdolženec velja za neobsojenega.
10. sep. 2020
Vladna komisija za reševanje vprašanj prikritih grobišč je med pripravami na gradnjo hidroelektrarne Mokrice iz dela nekdanjega protitankovskega jarka pri Mostecu pri Brežicah izkopala posmrtne ostanke izvensodno pobitih po drugi svetovni vojni. Del tamkajšnjega območja bo namreč po zajezitvi Save pri Mokricah zalila voda, so pojasnili.
27. avg. 2020
Basen o "žabah, skuhanih v mlačni vodi", ki jo je o vojni z mediji maja na Twitterju objavil premier Janez Janša, je vlada prevedla v angleščino in jo poslala Platformi Sveta Evrope. Na platformi je objavljena skupaj s pojasnilom vlade, ki poudarja, da je za razumevanje treba prebrati celotno basen in ne le posameznih delov, iztrganih iz konteksta.
25. avg. 2020
Na Mehanizmu za mednarodna kazenska sodišča v Haagu se bo danes začel prizivni postopek v primeru sojenja bivšemu poveljniku sil Republike srbske generalu Ratku Mladiću, ki je bil leta 2017 obsojen na dosmrtni zapor zaradi genocida v Srebrenici in vojnih zločinov med vojno v BiH.
9. avg. 2020
Tri dni po Hirošimi bodo spomin na eksplozijo atomske bombe pred natanko 75 leti danes obeležili še v Nagasakiju. Druga in doslej zadnja uporaba jedrskega orožja v vojni je takoj terjala okoli 40.000 smrtnih žrtev, v dneh, ki so sledili, pa je umrlo še okoli 30.000 ljudi. V Nagasakiju danes organizirajo tradicionalne spominske slovesnosti.
6. avg. 2020
V japonski Hirošimi danes obeležujejo spomin na eksplozijo atomske bombe, ki je natanko pred 75 leti razdejala mesto in terjala okoli 80.000 življenj. Letos se je osrednji spominski slovesnosti preko videopovezave pridružil tudi slovenski predsednik Borut Pahor, ki je poudaril, da je "Hirošima sinonim za vse, kar je narobe z vojno".
21. jul. 2020
Iz jame Jazovka na hrvaški gori Žumberak blizu meje s Slovenijo so v preteklih dneh izkopali posmrtne ostanke približno 800 žrtev množičnih pobojev med drugo svetovno vojno in po njej, danes poročajo hrvaški mediji. Terensko raziskavo in ekshumacijo je vodilo hrvaško ministrstvo za veterane.
19. jul. 2020
Kljub nadaljevanju spopadov in humanitarni krizi bodo v od vojne razdejani Siriji danes volili 250 poslancev. Parlamentarne volitve bodo potekale na območjih pod nadzorom režima, na okoli 70 odstotkih ozemlja države. To so že tretje parlamentarne volitve, ki potekajo na štiri leta, od začetka vojne leta 2011.
13. jul. 2020
Današnje nadaljevanje seje DZ se je namesto s poslanskimi vprašanji začelo z zahtevo poslancev SD in Levice, naj se predsednik vlade Janez Janša opraviči za svoj nedavni tvit glede Srebrenice. Janša se je namesto opravičila odločil za pojasnilo tvita, zato so poslanci SD in Levice zapustili sejo.
12. jul. 2020
Premier Janez Janša je v soboto obletnico pokola Bošnjakov v Srebrenici pospremil s tvitom, v katerem je med drugim zapisal, da tega pokola ne bi bilo, če bi Združeni narodi komunistične genocide obsodili enako kot holokavst. S tem je sprožil val odzivov, številne ogorčene tudi iz BiH.