Prijavljeni ste kot
25. sep. 2024
Predlog novega plačnega zakona, o katerem so predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja, podpisali izjavo o usklajenosti, določa novo plačno lestvico. Razlika med plačnimi razredi bo namesto sedanjih štirih tri odstotke. Zvišanja plač bodo različna, uveljavila pa bi se postopoma od 1. januarja 2025 do 1. januarja 2028.
Poslanci so današnjo sejo DZ začeli s prvim v sklopu paketa zakonskih predlogov NSi, povezanih z romskimi vprašanji, predlogom novele zakona o osnovni šoli. Ta predvideva ukrepe za nasilne otroke, med drugim tudi izključitev iz šole. V koaliciji pa so izpostavili, da je osnovnošolsko izobraževanje za vse otroke obvezno in zagotovljeno z ustavo.
15. sep. 2024
Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je dan po koalicijskem vrhu za STA pritrdila, da zdravstvo ostaja prioriteta vlade, kar pomeni, da se iskanju rešitev za izboljšanje zdravstvenega sistema posveča več resorjev. Najbližje sprejemu na vladi sta predloga zakona o kakovosti in o pravici bolnikov po prebolelem raku do pozabe.
10. sep. 2024
Ministrstvo za infrastrukturo je pripravilo osnutek novele zakona o pravilih cestnega prometa, ki predvideva strožjo obravnavo voznikov, ki ne vzpostavijo reševalnega pasu ali vozijo po vzpostavljenem reševalnem pasu in s tem voznikom intervencijskih vozil preprečujejo izvedbo nujnih nalog za reševanje življenja. Osnutek je v javni obravnavi.
29. avg. 2024
Ministrica za pravosodje Andreja Katič meni, da sprememba zakonodaje neposredno zaradi romske tematike ni potrebna. Pripravljajo sicer več zakonodajnih sprememb in novosti, med drugim zakon o mladoletnih storilcih kaznivih dejanj in spremembe kazenske zakonodaje, je povedala po sestanku z ministrom za notranje zadeve Boštjanom Poklukarjem.
28. avg. 2024
Z novim letom bo rtv-prispevek višji za 1,27 evra in bo znašal 14,02 evra, je danes sklenila vlada. Potrdila je namreč odlok o 10-odstotnem zvišanju rtv-prispevka, ki od leta 2012 znaša 12,75 evra. Na dnevnem redu so bila tudi izhodišča sprememb zakona o RTVS, ki jih bo vlada po besedah ministrice za kulturo Aste Vrečko obravnavala do konca leta.
20. avg. 2024
NSi je v ponedeljek v parlamentarno proceduro vložila novelo kazenskega zakonika, s katerim predlaga, da bi bili mladostniki za hujša kazniva dejanja kaznovani z zaporno kaznijo. V NSi so se za tak predlog odločili zaradi nedavnih dogodkov, povezanih z romskimi vprašanji, je na novinarski konferenci povedala poslanka NSi Vida Čadonič Špelič.
31. jul. 2024
Zdravniški sindikat Fides je danes na ustavno sodišče vložil zahtevo za presojo ustavnosti in zakonitosti novele zakona o zdravniški službi, ki je razširila obseg storitev, ki jim morajo zdravniki opravljati med stavko. Ob tem so predlagali absolutno prednostno obravnavo ter začasno zadržanje spornih zakonskih določb do odločitve ustavnega sodišča.
15. jul. 2024
Poslanci so danes v DZ razpravljali o predlogu spremembe zakona, ki obravnava nadomestila za izpad dohodka zaradi oviranega ribolova in pravno pomoč ribičem zaradi hrvaških kazni. V opozicijski SDS so bili kritični do predloga, ker predvideva finančno pomoč le v primeru pravnomočnih kazni za ribiče, ki se z ribolovom dejansko preživljajo.
11. jul. 2024
Poslanske skupine Svoboda, SD in Levica so danes v parlamentarno proceduro vložile predlog novele zakona o varstvu javnega reda in miru, ki prepoveduje poveličevanja nacizma in fašizma. V Levici pa se zavzemajo, da bi se hujše oblike spodbujanja oziroma poveličevanja nacizma in fašizma opredelilo tudi kot kaznivo dejanje.
3. jul. 2024
Napoved interventnega zakona glede upravnih enot je v torek dodatno zmotila izrekanje o stavkovnem sporazumu, je za STA dejal predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk. "V isti sapi, ko naj bi se sporazumeli, daš malo korenčka, potem pa že groziš z gorjačo," je orisal delovanje vlade in dodal, da to ni v redu.
20. jun. 2024
Ustavni sodnik Klemen Jaklič ob uvedbi prekrškovnega postopka zaradi neporočanja o statusu s.p. meni, da določba o prepovedi poslovanja za njegov primer ni relevantna. Dolžnost poročanja namreč ni predmet določbe o dolžnosti poročanja ustavnemu sodišču, saj to ni akreditiran visokošolski zavod, kjer je moč izvajati visokošolsko izobraževanje, meni.
Predlog sprememb pokojninskega zakona, s katerimi so v SDS želeli za upokojence uvesti božičnico v višini najmanj 50 odstotkov letnega dodatka, je končal zakonodajno pot. Na seji DZ je 42 poslancev nasprotovalo predlogu sprememb, medtem ko jih je 28 glasovalo, da je predlog primeren za nadaljnjo obravnavo.
19. jun. 2024
Kolegij predsednice DZ je sprejel spremembe finančnega načrta DZ za leto 2025 in finančni načrt DZ za leto 2026. V obeh dokumentih je predvideno zvišanje sredstev za plače zaposlenih, v letu 2026 tudi zaradi predvidenega volilnega leta. Kolegij je odločil tudi, da se vladni predlog sprememb zakona o pomoči ribičem obravnava po nujnem postopku.
27. maj. 2024
Zavod Danes je nov dan je zagnal kampanjo, s katero želi v času javne razprave o osnutku novega zakona o gostinstvu opozoriti na škodljive posledice kratkoročnega nereguliranega oddajanja nepremičnin prek spletnih platform, kot sta Airbnb in Booking. Osnutek pozdravljajo, a predlagajo določene zaostritve.
14. maj. 2024
Gruzijski parlament je na današnji tretji in zadnji obravnavi sprejel predlog zakona o tujem vplivu, proti kateremu so v državi tedne potekali množični protesti, poročajo tuje tiskovne agencije. Poslanci so predlog zakona podprli s 84 glasovi za in 30 proti. V Bruslju so pred tem opozorili, da bo potrditev zakona Gruzijo ovirala na njeni poti v EU.
13. maj. 2024
Ministrstvo za gospodarstvo v javno obravnavo pošilja predlog zakona o gostinstvu, ki med drugim ureja kratkotrajno oddajanje stanovanj v najem. Z zakonom želijo sicer po besedah ministra Matjaža Hana podpreti gostinstvo, zmanjšati birokracijo ter zagotoviti večjo dobrobit za lokalno skupnost. Predlog bo v javni obravnavi do 17. junija.
8. maj. 2024
KPK bo po prejetem dopisu mandatno-volilne komisije DZ, v katerem je ta prijavo o sumu nezdružljivosti funkcij ustavnega sodnika Klemna Jakliča vrnila KPK, za mnenje zaprosila pripravljavca zakonodaje - pravosodno ministrstvo. Ob tem KPK zavrača namige, da beži od odgovornosti, in opozarja na neustrezno ureditev področja nezdružljivosti funkcij.