Prijavljeni ste kot
6. feb. 2020
Predsednik SNS Zmago Jelinčič je po srečanju s predsednikom republike Borutom Pahorjem poudaril, da se predsednik republike strinja s predlaganimi spremembami volilnega sistema, in izrazil upanje, da bodo v DZ vendarle dosegli potrebno dvotretjinsko večino za njihovo potrditev. Ponovil pa je, da se na vabilo prvaka SDS Janeza Janše ne bo odzval.
Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša je predsedniku republike danes sporočil, da se DeSUS pripravlja na volitve, a ne zavračajo pogovorov za oblikovanje nove vlade. Odločili se bodo v korist stranke in Slovenije, če bi se odločili za sodelovanje v vladi s SDS, pa je za DeSUS ključno uresničevanje strankinega programa in da se ne odpira ideoloških tem.
Če bi bile volitve jutri, bi na njih zmagala SDS, ki bi dobila 18,2 odstotka glasov. Druga bi bila s 16,3 odstotka glasov LMŠ, tretji pa skupaj SD in Levica, ki bi prejeli po 7,9 odstotka glasov, kaže anketa Dela Barometer. SDS se je podpora v enem mesecu povečala za nekaj manj kot pet odstotnih točk. Podpora vladi je najnižja v zadnjem letu.
Predsednik republike Borut Pahor bo posvetovanja z vodji poslanskih skupin o nadaljnjih korakih po padcu vlade Marjana Šarca danes sklenil s SAB, DeSUS in SNS. V DeSUS so pripravljeni tudi na pogovore o novi vladi, v SNS pa jih zavračajo. V SAB so povabili k razmisleku za oblikovanje projektne vlade.
5. feb. 2020
Vodja poslanske skupine Levica Matej T. Vatovec je v pogovoru s predsednikom republike Borutom Pahorjem ponovil, da v Levici trenutno ne vidijo nobene morebitne nove koalicije, ki bi bila boljša od dosedanje Marjana Šarca. Tako so po njihovem mnenju predčasne volitve edina možna pot za razrešitev nastalih političnih razmer po padcu vlade.
Vodja poslancev NSi Jožef Horvat je predsedniku republike Borutu Pahorju danes pojasnil, da se NSi intenzivno pripravlja na predčasne volitve, a se želi kot stranka dialoga tudi pogovarjati in poskušati najti rešitev, ki bi bila morda boljša. Kot je dejal, se bodo odzvali tako vabilu SDS na pogovore za morebitno novo vlado kot vabilu SAB.
Po oceni vodje poslancev SMC Igorja Zorčiča je prav, da poskušajo nekatere stranke najprej najti skupni jezik za morebitno novo vlado. "Lahko govorimo, da bi predčasne volitve rešile svet, a prinašajo tudi negotovo situacijo. Od politike bi bilo neodgovorno, če se ne bi skušala vsaj pogovoriti," je dejal po pogovoru s predsednikom Borutom Pahorjem.
Zaradi odgovornosti do ljudi in do države je po padcu vlade Marjana Šarca najpametneje, da gremo čim prej na predčasne volitve, je po pogovoru pri predsedniku republike Borutu Pahorju povedal vodja poslancev SD Matjaž Han. Predčasne volitve so tako prva izbira SD, se pa po Hanovih besedah zavedajo legitimnosti SDS, da poskuša sestaviti novo vlado.
Več kot 62 odstotkov vprašanih bi raje šlo na predčasne volitve, je pokazala anketa Dela. Nad namero poskusa oblikovanja nove vladne koalicije v tej sestavi državnega zbora volivci očitno niso najbolj navdušeni. Med prednostnimi nalogami, s katerimi bi se morala po mnenju anketirancev ukvarjati politika, je reševanje zdravstva in čakalnih vrst.
Predsednik republike Borut Pahor bo danes nadaljeval posvetovanja z vodji poslanskih skupin o nadaljnjih korakih po padcu vlade Marjana Šarca. Potem ko se je v torek posvetoval z vodji dveh največjih poslanskih skupin, bodo danes na pogovorih vodje poslancev SD, SMC, Levice in NSi. Medtem potekajo poskusi oblikovanja nove koalicije.
4. feb. 2020
Vodja poslancev LMŠ Brane Golubović je predsedniku republike Borutu Pahorju danes pojasnil, da si po odstopu premierja Marjana Šarca v LMŠ želijo predčasnih volitev in ne vidijo potrebe po drugem krogu pogovorov. LMŠ se sicer ne bo odzvala ne vabilu prvaka SDS Janeza Janše na pogovore o novi vladi ne vabilu predsednice SAB Alenke Bratušek.
V SAB vztrajajo pri pozivu k premisleku o oblikovanju projektne vlade. K njemu vabijo tudi aktualne koalicijske partnerice, saj je vlada izgubila mandat zaradi odstopa premierja, in ne ker bi se stranke skregale, je danes dejala predsednica SAB Alenka Bratušek. V petek bo sicer organom stranke predlagala, da začnejo priprave na predčasne volitve.
V predsedniški palači so se začela posvetovanja predsednika republike Boruta Pahorja z vodji poslanskih skupin. Pahor se je najprej pogovoril z vodjo poslanske skupine SDS Danijelom Krivcem. Ta je v izjavi za medije med drugim ponovil, da je prvak SDS Janez Janša njihov najboljši kandidat za predsednika vlade. "Vse drugo so špekulacije," je dodal.
Predsednik republike Borut Pahor danes začenja posvetovanja z vodji poslanskih skupin, potem ko je Marjan Šarec prejšnji teden odstopil z mesta predsednika vlade. Pahor se bo danes sestal z vodjo poslanske skupine SDS Danijelom Krivcem in vodjo poslanske skupine LMŠ Branetom Golubovićem.
3. feb. 2020
Prvak največje parlamentarne stranke SDS Janez Janša je drugim parlamentarnim strankam poslal vabilo na pogovore o novi koaliciji, so za STA potrdili v več strankah. Predlaga, da bi se dobili v petek, in sicer ločeno z vsako stranko posebej. V LMŠ in Levici so za STA že napovedali, da se pogovorov ne bodo udeležili.
Predsednik NSi Matej Tonin je danes povedal, da je poleg vabila SAB doslej prejel še dve vabili za pogovore o morebitnem oblikovanju vlade, ni pa želel razkriti, od koga. Dejal je, da bi bili pripravljeni resno govoriti o vstopu v novo vlado, če bi lahko v njej uresničili vsaj polovico od svojih 10 prednostnih projektov.
Predsednik SDS Janez Janša meni, da je možno, da se za preostanek tega mandata DZ sestavi vlado, ki bo ambiciozna in ki bo večinska. Koliko je to mogoče, pa je danes še prezgodaj ocenjevati, je dodal. "Zagotovo pa SDS ne bo skakala v bazen, v katerem ni vode," je zatrdil in dodal, da je zdaj na potezi predsednik republike Borut Pahor.
SAB je vse stranke podpisnice predloga novele zakona o volitvah v DZ ter DeSUS pozvala k premisleku o možnosti oblikovanja projektne vlade, s katero bi predčasne volitve zamaknili za toliko časa, da se sprememba volilnega zakona lahko sprejme. Izbira med zgolj predčasnimi volitvami ali vlado pod vodstvom SDS ni v nacionalnem interesu, menijo.