Reporter
Reporter
Naroči

Na Kitajskem pošiljajo v zapor aktiviste proti korupciji


Na Kitajskem so danes tri aktiviste boja proti korupciji obsodili na večletne zaporne kazni. Gre za pripadnike t. i. Gibanja novih državljanov, ki bodo v zaporu pristali kljub temu, da se tudi oblasti same trudijo zatreti korupcijo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

kitajska_zastava_vojska_re_06.11.12.JPG
Reuters

STA
 

Velikost pisave

Manjša
Večja
 

Sodišče v osrednji provinci Jiangxi je dva aktivista obsodilo na šest let in pol zapora, enega pa na tri leta.

Trojica se je lani fotografirala, medtem ko so držali transparente s pozivi vladnim uradnikom, naj v znak boja proti korupciji razkrijejo svoje premoženjsko stanje. Sojenje se je začelo konec lanskega leta, obsojeni pa so bili zaradi kršitve javnega reda, med drugim zaradi "netenja prepirov in provociranja težav".



Pod vodstvom predsednika Xi Jinpinga, ki se je povzpel na vrh vladajoče komunistične stranke leta 2012, je Kitajska začela posredovati proti uporniškim aktivistom, pri čemer kazensko preganja tudi približno deset članov Gibanja novih državljanov.

Člani sorazmerno zmerne skupine so občasno protestirali in se osredotočali na vprašanja, kot so korupcija, migrantske pravice in izobraževanje.

Kitajski voditelji so se sicer zavezali, da bodo izkoreninili vse bolj razširjeno korupcijo, a se bojijo, da bi lahko organizirana gibanja ogrozila njihov nadzor, še piše AFP.

Ključne besede
Reporter

Ostanite obveščeni


Prejmite najboljše vsebine iz Reporterja neposredno v svoj poštni predal.

REPORTER MEDIA, d.o.o. © 2008-2025

 

Vse pravice pridržane.