Annalena Baerbock Svet24.si

Sledi kibernetskega napada na nemško vladajočo ...

ženska Svet24.si

Iskrenost do samega sebe je najboljša ...

matjaz kovacic bobo Necenzurirano

Ne Ljubljana. Da je Maribor izgubil banko, so ...

hisa tomc LJ-pl007 Reporter.si

To so hiše, ki jih evropski poslanci Zver, Tomc ...

slovenija hokej iihf Ekipa24.si

Cilj izpolnjen! Slovenija se je spet vrnila med ...

jure-podjavoršek, mojster, delovna-akcija, otroci, družina Njena.si

Mojster Jure o vzgoji otrok: V življenju se bodo ...

sveca Ekipa24.si

Groza! Tragična nesreča mladega Slovenca! Komaj ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Grožnje zaposlenim v Jasenovcu: »antihrvati«, ki »razširjajo četniško propagando«

Deli na:
Grožnje zaposlenim v Jasenovcu: »antihrvati«, ki »razširjajo četniško propagando«

Direktorica in pet zaposlenih v javni ustanovi Spominski park Jasenovac je v nedeljo prijelo grozilno elektronsko pošto s fotografijami izstrelka. Označili so jih za "antihrvate" in "izdajalce", ki "razširjajo četniško propagando". Policija preiskuje dogodek, ki je le eden v vrsti poskusov zanikanja ustaških zločinov na Hrvaškem.

Direktorica parka Nataša Jovičić je za hrvaške medije potrdila, da je prejela grozilno elektronsko pošto s podpisom predsednika skrajne desničarske Hrvaške čiste stranke prava (HČSP) Josipa Miljaka. Jovičićevo je obtožil, da "razširja laži in sovraštvo, čeprav jo plačuje hrvaška država". Pismo je sklenil z ustaškim pozdravom "Za dom spremni".

Miljak je za današnji Večernji list potrdil, da je poslal pismo Jovičićevi ter da "stoji za vsako črko in vejico". Svojih groženj ni želel komentirati.

Anonimno grozilno elektronsko pošto so dobili tudi štirje kustosi spominskega parka in vodja računovodstva oziroma vsi zaposleni, ki imajo javno objavljen elektronski naslov.


Jovičićeva je ocenila, da gre za odprt poziv k likvidaciji, ne le zaposlenih temveč tudi vseh ostalih, ki mislijo podobno, se pravi hrvaške vlade, predsednika republike in večine političnih strank. Zahtevala je javno zaščito ter o vsem obvestila policijo, ki preiskuje dogodek.

Spominski park Jasenovac so zgradili na območju nekdanjega ustaškega koncentracijskega taborišča iz druge svetovne vojne, v katerem je po uradnih hrvaških podatkih umrlo približno 70.000 ljudi, predvsem Srbov, Judov in Romov ter tudi Hrvatov, ki so nasprotovali takratni Neodvisni državi Hrvaški (NDH).

HČSP je znana po svojem povzdigovanju ustaškega režima. Na parlamentarnih volitvah leta 2011 so bili v koaliciji s Hrvaško stranko prava Ante Starčević (HSP AS), ki je takrat dobila poslanca v hrvaškem saboru. Predsednica HSP AS Ruža Tomašić je bila letos izvoljena za poslanko v Evropskem parlamentu.

Na Hrvaškem so zagovorniki ustaškega režima vse glasnejši, kar je mogoče slišati ne le na nogometnih stadionih ali na koncertih nekaterih izvajalcev, kot je Marko Perković Thompson, temveč tudi v politiki. Prejšnji teden je neodvisni svetnik Igor Barak v občini Matulji nedaleč Reke kolege na seji pozdravil z dvignjeno desnico in ustaškim pozdravom.