Revija Reporter
Svet

Berlusconi ne izključuje povezovanja z Bersanijem

STA

26. feb. 2013 10:18 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Vodja italijanskega desnosredinskega zavezništva in nekdanji premier Silvio Berlusconi dan po volitvah ni izključil možnosti povezovanja z levosredinsko koalicijo Piera Luigija Bersanija. Italija potrebuje vlado, nove predčasne volitve pa kljub pat položaju "niso potrebne", Berlusconijeve besede povzema avstrijska tiskovna agencija APA.

Berlusconi je v današnjem televizijskem pogovoru dejal, da bi si morale vse politične sile vzeti čas in natančno preučiti nastali položaj. Medtem ko nekdanji premier namiguje na veliko koalicijo z Bersanijem, pa se mu sodelovanje z njegovim naslednikom na položaju premiera Mariem Montijem ne zdi možno.

Bersani je sicer v ponedeljek ocenil, da je Italija v "občutljivi situaciji". "Z odgovornostjo, ki so nam jo naložile te volitve, bomo ravnali v dobro Italije," je poudaril ob tem.

Na drugi strani pa je Monti kljub neuspehu izrazil zadovoljstvo. "Nekateri so morda računali na nekoliko boljši izid, a sam sem zelo zadovoljen," je poudaril. Dodal je, da je bilo njegovo zavezništvo ustanovljeno komaj pred 50 dnevi in da predvsem ni temeljilo na nerealnih obljubah.

Desnosredinski blok sicer izide slavi kot svoj uspeh. Tiskovni predstavnik Berlusconijeve stranke Ljudstvo svobode Daniele Capezzone je volilni rezultat opisal kot "nov Berlusconijev čudež".

Med drugim pa so do Berlusconijevega uspeha kritični v gibanju Pet zvezd komika Beppeja Grilla. "Nov politični začetek v Italiji je tu, a pot je še dolga. Del države še vedno verjame nesmiselnim obljubam Berlusconija," je poudaril Roberto Fico.

Podobno meni dobitnik Nobelove nagrade za literaturo in podpornik Petih zvezd Dario Fo. "Jezi me, da je Berlusconi s svojimi demagoškimi volilnimi obljubami pridobil toliko glasov. To pomeni, da mu del države še verjame," je bil ogorčen.

Bersanijeva koalicija je na predčasnih parlamentarnih volitvah, ki so potekale v nedeljo in ponedeljek, dobila tesno večino v poslanski zbornici. Tudi v senatu je dobila večino glasov, ni pa ji uspelo zasesti večine sedežev. Ta bo pripadla Berlusconijevemu zavezništvu. Leva sredina bo morala tako v senatu, od katerega potrditve so odvisni vsi zakoni, poiskati partnerja.