Današnjo obravnavo v zadevi Čista lopata, na kateri naj bi se po napovedih zaključil sodni proces, so zaradi bolezni soobtožene Hilde Tovšak prestavili. Nekdanja direktorica Vegrada se obravnave na ljubljanskem okrožnem sodišču ni udeležila zaradi viroze, tako da naj bi se zagovori obrambe začeli na naslednji obravnavi 29. februarja.
Ker obtožena Tovšakova še ni podala zagovora, tako danes tudi niso bili izpolnjeni pogoji za opravo obravnave, saj obstaja možnost, da bi Tovšakova pred razsodbo želela podati zagovor. Njena obramba je sodnemu senatu sicer danes že predala zdravniško potrdilo, s katerim je bila njena odsotnost opravičena.
Eno odmevnejših sojenj s področja slovenskega gradbeništva se sicer počasi približuje koncu, potem ko je sodni senat v sredo zavrnil zahtevo obrambe po izločitvi dokaznega gradiva, ki temelji na prisluhih telefonskim pogovorom.
Zagovornik nekdanjega prvega moža SCT Ivana Zidarja Boštjan Penko je po koncu današnjega naroka potrdil, da se bodo zagovori obtoženih predvidoma začeli izvajati na naslednji sklicani obravnavi, ki bo konec februarja. Dodal je, da na sodišču ni bilo dokazanih vseh znakov kaznivega dejanja, zato bo obramba pred koncem sojenja "usmerila vse moči, da doseže oprostilno sodbo".
Na vprašanje, zakaj se je skozi leto in pol dolgo sojenje obramba osredotočala predvsem na nezakonitost dokazov in ne na vprašanje, ali so obtoženi storili očitana kazniva dejanja, pa je Penko dejal, da so se dokazi glede vsebine sicer izvajali, vendar pa se še niso ocenjevali in presojali.
Govor o dokaznem gradivu bo po Penkovih besedah prišel na vrsto ob koncu sojenja. "Glede same vsebine tega posla, glede protipravnosti ravnanja in zakonskih znakov kaznivega dejanja, vse to pride šele sedaj na vrsto," je poudaril. "Mi menimo, da vsaj pri našem klientu niso podani vsi zakonski znaki očitanega kaznivega dejanja," je dodal.
Štiri leta po aretacijah "gradbenih baronov" Ivana Zidarja, Hilde Tovšak in Dušana Črnigoja je bilo sicer na sodišču predstavljeno vse dokazno gradivo, sledi pa še zagovor obrambe, nato pa naj bi sodni senat v prihodnjih tednih odločal o razsodbi.
Poleg omenjene trojice so sprejemanja in dajanja daril pri prijavi na javnem razpisu za izgradnjo kontrolnega stolpa na Letališču Jožeta Pučnika oz. pomoči pri teh kaznivih dejanjih obtoženi še Tomaž Žibert, Ivan Demšar, Borut Farčnik, Srečko Gabrič in Ivan Kroflič.