"Tudi sam pozivam ljudi, da ko vidijo ali slutijo, da se kaj podobnega dogaja tudi v njihovem okolju, saj očitno nekateri brezobzirno iščejo bližnjice, kako se znebiti komunalnega blata, da to čim hitreje javijo okoljski inšpekciji. Ta se je na dogodek takoj odzvala in ukrepala v skladu s pooblastili," je dejal Vizjak.
Minister verjame, da bodo odgovorne kmalu izsledili, hkrati pa bodo pristojne službe ukrepale v skladu z načrti in tako, da ne bo ogroženo zdravje in življenje ljudi.
Ker gre v takem primeru za zahtevno sanacijo, Vizjak pravi, da bo treba občini Hoče-Slivnica pomagati in čim prej sanirati ter preprečiti nadaljnje škodljive učinke tega nerazumljivega dejanja.
Ob tem je povedal, da so enako ravnali tudi v podobnem primeru, do katerega je pred časom prišlo v Dramljah, sicer pa na ministrstvu veliko truda vlagajo v iskanje sistemskih rešitev, kam s komunalnim blatom. V podnebni sklad so med drugim namenili sofinanciranje sežigalnic komunalnega blata, z zakonom o varstvu okolja pa uredili zakonsko podlago, da je mogoče tovrstno blato predelovati skupaj s pepelom v proizvode na podlagi slovenskih tehničnih standardov.
"Sistemska zakonodaja je bila doslej nedorečena in podjetja so blato izvažala čez mejo, zlasti na Madžarsko. Zdaj pa pripravljamo rešitve, da bo to mogoče početi doma. Zato obsojam, da se na tak način ravna z odpadi in se ogroža zdravje in življenje ljudi," je bil ogorčen Vizjak.
Območje ekološke katastrofe v Hočah, kjer so za zdaj še neznani storilci na območju Pivole nad tamkajšnjim botaničnim vrtom kar v potok nelegalno odložili večje količine odpadnega oz. grezničnega blata, si je v ponedeljek ogledal poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan in za danes napovedal sestanek s predstavniki okoljskega ministrstva. Na pojasnila ministrstva o rezultatih sestanka STA še čaka.
Okoljskega ministra so danes v Sladkem vrhu pričakali tudi krajani Ceršaka, ki že leta opozarjajo na nemogoče življenje v bližini tamkajšnje kompostarne. Kot je povedal, je seznanjen s tem, da je v zadnjem času prišlo do napak v opremi in posledično izpustov, zato se je tudi v tem primeru potrebno odzvati. Po njegovih podatkih je bila prijava na inšpekcijo že podana, ob tem pa se zanj postavlja dilema, ali je obstoječe okoljevarstveno dovoljenje primerno za delovanje te kompostarne, ali pa bi ta morala pridobiti dovoljenje za onesnaževalca večjega obsega.
"V tem smislu bomo na ministrstvu zahtevali prilagoditve, če bomo za to imeli zakonsko podlago. Ob tej okvari se je dejansko že sprožil plaz aktivnosti pri nas in razumem ljudi, da težko živijo ter prenašajo smrad v svojem okolju, zato bomo naredili vse, da do podobnih razmer več ne pride," je dodal Vizjak.
Vizjak: To je ekološki kriminal!
8. jun. 2021 15:09 Osveženo: 15:21 / 08. 6. 2021
Okoljski minister Andrej Vizjak je ekološko katastrofo z nelegalno odloženim blatom v Hočah označil za okoljski kriminal in zavržno dejanje. Kot je dejal ob robu današnjega odprtja investicije v Palomi, pričakuje, da bodo pristojni organ, ki so že na terenu in raziskujejo zadevo, čim prej izsledili krivca, ki bo odgovarjal za nastale razmere.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke