Pobudnik srečanja je bil Tonin, tema pogovorov pa je bilo sodelovanje v okviru Zavezništva za slovensko politično sredino. Gre za širšo koalicijo strank, ki bi po volitvah omogočila nadaljevanje sedanje vladne koalicije pod vodstvom Janeza Janše.
Druščina se je prvič sešla 3. novembra lani v precej širši sestavi. V ljubljanskem hotelu Mons so se poleg Počivalška, Podobnika in Pivčeve zbrali še Franc Kangler (NLS), Andrej Čuš (Zeleni), Janez Podobnik (SLS), Janez Cigler Kralj (NSI) in Smiljan Mekicar (Dobra država), Alojz Kovšca (takrat še GAS) pa ni prišel.
Pobudnik tega sestanka je bilo združenje Katedrala svobode, zato so se sestanka udeležili tudi Peter Jambrek, Dimitrij Rupel, Ernest Petrič, Ivan Štuhec in Marko Voljč, nekdanji direktor NLB, ki zadnja leta sodeluje z desnosredinskimi razumniki. Matej Avbelj in Žiga Turk, ki sta bila prav tako med pobudniki, sta se opravičila.
Gre za skupino, ki javno podpira premierja Janeza Janšo, zato se v slovenski dvopolnem političnem prostoru težko predstavljajo za sredino. Še najbolj sredinska v tej druščini je bila stranka Dobra država, ki je kmalu za tem ugotovila, da v to družbo ne spada. Tako se zdaj sestajajo le še predstavniki Povežimo Slovenijo, Naše dežele in NSI, ki bodo na volitvah nastopili vsak s svojo listo.
Lista Povežimo Slovenijo združuje stranke SLS, Konkretno, Zelene, Novo ljudsko stranko in Novo socialdemokracijo Andreja Magajne. V njej glavni vlogi igrata Marjan Podobnik in Zdravko Počivalšek, prvi ima stranko z največ člani in daleč najbolj razvejeno terensko mrežo, drugi pa daleč največ finančnih sredstev. Stranka Konkretno je od SMC podedovala 591.220 evrov, SLS jih je konec leta 2020 imela na računu dobrih 173 tisočakov, vse druge stranke pa bistveno manj.
Za dobro finančno popotnico SMC je najbolj zaslužen nekdanji premier Miro Cerar, ki je na volitvah leta 2014 dosegel 34,5 odstotka glasov, s tem pa je stranki prislužil največ sredstev iz državnega proračuna. Od zadnjih volitev 2018 jih prejemajo precej manj, a ker Cerar ni bil zapravljiv, so prihranki ostali Počivalšku. Tako je svojevrstna ironija, da bo Počivalšek s Cerarjevim denarjem financiral volilno kampanjo Podobnikove stranke.
Toda brez skupne liste Počivalšek ne bi mogel imeti niti upanja za vstop v parlament, kot ga lahko ima skupaj z SLS, s katero ima podobne volivce. Nenazadnje se sam predstavlja kot »kozjanski bik« in je zelo ponosen na svoje telice, ki jih ima na domači kmetiji. Njegov najresnejši konkurent na listi znotraj njegove volilne enote bo Kangler, predsednik Nove ljudske stranke in državni sekretar pri notranjem ministru Alešu Hojsu.
Na zadnjih volitvah je Počivalšek v okraju Šmarje pri Jelšah prejel 19,77 odstotka glasov, kar je bil najboljši rezultat med kandidati SMC, Kangler pa v okraju Maribor III., ki vključuje tudi Duplek, 6,28 odstotka na listi Združene desnice, ki niti ni nastopila v vseh volilnih enotah in je zato na državni ravni prejela borih 0,24 odstotka glasov. Če bi nastopil na kakšni bolj resni listi, bi dosegel veliko boljši rezultat. Videli bomo, ali bo premagal Počivalška.
VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24