državna meja Svet24.si

Italija bi prekinila schengenski sporazum s ...

jesenice alge Svet24.si

Madež na Savi Dolinki je naraven pojav

1695633573-dsc09685-1695633263267 Necenzurirano

Predsednico republike zapušča ključni sodelavec

koscek erika Reporter.si

Poslovne skrivnosti partnerja Erike Žnidaršič: ...

kidd doncic Ekipa24.si

Kakšno je najnovejše zdravstveno stanje Luke ...

Barron pred nekaj meseci .. Odkrito.si

Barron Trump - Za to je zaslužna slovenska kri!

pogacar 1 Ekipa24.si

Tako malo je manjkalo! Tukaj je posnetek, ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Sodni svet se spet spreneveda, Vlaj ne bo odstopil

Deli na:
Sodni svet se spet spreneveda, Vlaj ne bo odstopil

Foto: Bobo

Sodni svet v odzivu na odločitev DZ, da odvetnice Anite Dolinšek ne imenuje za višjo sodnico, poudarja, da kandidate za sodniška mesta izbira zelo skrbno. Sodni svet poslancem ne odreka pravice, da kandidata podprejo ali ne, opozarja pa, da je ponovna presoja kriterijev, po katerih je bil kandidat predlagan, resna grožnja pravni državi.

V Sodnem svetu so v današnjem sporočilu za javnost opozorili, da ni v pristojnosti DZ ponovna presoja strokovnih kriterijev, po katerih je bil posamezni kandidat izbran in predlagan državnemu zboru v izvolitev. "Takšno ravnanje predstavlja resno grožnjo neodvisnosti in kakovosti sodstva ter s tem pravni državi," so posvarili.

Po njihovih navedbah se ravnotežje med nesorazmernim političnim premislekom glede izbire in kariere sodnikov na eni strani ter dolžnim sodelovanjem zakonodajne in izvršilne oblasti pri kadrovskem obnavljanju sodstva na drugi strani v modernih ureditvah in praksah evropskih držav zagotavlja z ustanovitvijo posebnega organa. Ta mora imeti odločilno vlogo pri izbiri kandidatov za sodnike in predsednike sodišč. V Sloveniji je to Sodni svet.

Pet njegovih članov na predlog predsednika republike izvoli DZ, šest pa iz svojih vrst sodniki. Takšen postopek po prepričanju Sodnega sveta zagotavlja, da so člani pravni strokovnjaki z visoko strokovno in moralno integriteto.

Glede na sedanje razmere v sodstvu in družbi je treba po njihovih navedbah tudi upoštevati, da je razpisov za prosta sodniška mesta vedno manj, kandidatov s primerljivimi delovnimi izkušnjami in z odličnimi strokovnimi referencami pa vedno več.

Prav različnost sodnikov po spolu, svetovnonazorskem prepričanju, delovnih in življenjskih izkušnjah po mnenju Sodnega sveta pripomore k bolj celovitemu obravnavanju in pravičnejši odločitvi. Sodni svet zato podpira sedanjo ureditev, po kateri se lahko, ob izpolnjevanju zakonskih pogojev, za višja sodniška mesta enakopravno potegujejo tako kandidati, ki so sodniki, kot tudi tisti, ki to niso, kar je tudi skladno z mednarodnimi standardi.

DZ je namreč v petek soglasno zavrnil predlog Sodnega sveta, naj Dolinškovo imenuje za višjo sodnico. Poslanci so v razpravi menili, da ni primerno, da bi na mesto višjega sodnika imenovali nekoga, ki nima še nobenih izkušenj s sojenjem.

Nasprotno je predsednik Sodnega sveta Janez Vlaj menil, da to dopušča zakon, hkrati pa opozoril, da je to drugi primer v samostojni državi, ko je DZ zavrnil kandidata, ki ga je predlagal Sodni svet. Ko se je to v začetku 90. let zgodilo prvič, je odstopil takratni predsednik Sodnega sveta. Vlaj je v ponedeljek na vprašanje STA, ali morda tudi on zamišlja o odstopu, zapisal, da "Sodni svet svoje zakonsko določene naloge uspešno opravlja, zato ni nikakršnega razloga za moj odstop".