Revija Reporter
Slovenija

Šef borcev Turnšek od RTVS terja opravičilo za Dežmanov intervju in zahteva ukinitev oddaj Jožeta Možine

M. M.

26. jul. 2018 9:19 Osveženo: 12:08 / 26. 7. 2018

Deli na:

Predsednik zveze borcev Tit Turnšek je na nacionalki protestiral zaradi intervjuja, ki ga je s predsednikom vladne komisije za prikrita grobišča dr. Jožetom Dežmanom opravil novinar TV Slovenija Jože Možina .

Turnšek v pismu direktorju RTV Slovenija Igorju Kaduncu in šefu programskega sveta Cirilu Baškoviču trdi, da so bili povojni poboji  izvedeni po odločitvah hitrih vojaških sodišč, ki jim pravi komisije, čeprav ni nobenega dokaza, da je obstajala sodna podlaga za kakršnekoli poboje. Gre za že staro Turnškovo trditev, ki jo je v intervjuju Dežman označil za »eklatantno laž« in poudaril, da Zakon o popravi krivic jasno določa, da so bile žrtve povojnih pobojev umorjene brez sojenja, zato so njihovi svojci upravičeno do odškodnine in opravičila države.

V pismu Turnšek trdi, da je bila izrečena poplava vrednostnih sodb, ne pa  dejstev in argumentov, oddaji pa tudi očita, da je užalila zvezo borcev (»zveza norcev«) in ugledne zgodovinarje  (»titofilske« zgodovinarje).

Šef borčevske organizacije v pismu ne navaja nobenih novih dokazov, ki bi potrjevali njegovo trditev o sodiščih, sploh doslej ni bila najdena dokumentacija, ki bi pojasnjevala odločitev o poboju množice ljudi in metanju trupel v rudniške jaške ali gozdne jame. Še več, komunistična partija je množične poboje in obstoj grobišč desetletja sistematično prikrivala.

Turnšek v svojem odprtem pismu zahteva javno opravičilo »za vse žalitve in neresnice« in ju poziva, naj razmislita o ukinitvi oddaj Jožeta Možine, ki po njegovem »potvarjajo našo preteklost in posledično sejejo med nami razdor in sovraštvo«.

Turnškovo pismo v celoti:

Odprto pismo generalnemu direktorju in programskemu svetu RTV Slovenija

25. 7. 2018 |

Spoštovani gospod generalni direktor RTV  Slovenija Igor Kadunc in predsednik programskega sveta gospod Ciril Baškovič!

To, kar si je privoščila RTV Slovenija v oddaji Intervju v nedeljo, 22.  julija 2018 presega vse meje dostojnega.

Jože Možina si je izbral za sogovornika Jožeta Dežmana. Predstavili ste ga kot »najbolj vsestranskega slovenskega zgodovinarja« v resnici pa je bivši direktor Marksističnega centra v Radovljici, ki je študiral na FDV-ju in doktoriral na Teološki fakulteti. V oddaji,  polni žalitev zelo uglednih in spoštovanih še živečih borcev, udeležencev naše narodno osvobodilne borbe, je žalil tudi ugledne zgodovinarje, kot nekakšne »titofilske« zgodovinarje. Za vse neresnice in žalitve v tej oddaji, ste vedeli že v naprej, saj ste jo na RTV oglašali že nekaj dni pred tem. Mimogrede naše člane, nas je 41.000, ste v tej oddaji označili kot »zveza norcev«.

Ali se vama gospod generalni direktor in predsednik programskega sveta to zdi primerno za nacionalno TV?

V oddaji je bila izrečena poplava vrednostnih sodb, ne pa  dejstev in argumentov. Seveda ima lahko vsak od nas različne poglede na dogajanja in tudi na našo preteklost, vendar pa ne sme pri tem zamolčati ali pa ponarejati dejstev in dogodkov, kot so se zgodili.

Neresnice, ki jih že dolgo časa trosi v svojih oddajah Jože Možina, ki mu namenjate čas, ko je televizija najbolj gledana, so v tokratni oddaji presegle vse meje.

Naj vas spomnim, seznam vseh slovenskih žrtev druge svetovne vojne je znan, to je dolgoletni projekt Inštituta za novejšo zgodovino, teh žrtev je bilo po zadnji podatkih (23. 04. 2018)  99.813. Manipulirati z mrtvimi, zaradi lastni političnih interesov, je milo rečeno skrajno neetično dejanje, za katerega nosita, kot generalni direktor in kot predsednik programskega sveta, velik del moralne odgovornosti tudi vidva.

Prav tako vas moramo spomniti, da so se pripadniki pomožnih SS policijskih enot, tako imenovani domobranci, maja 1945 preimenovali v ‘Slovensko vojsko’, zavezniki so jih v  skladu z Jaltskim sporazumom, vrnili domov. Tu so bili postavljeni pred hitra vojaška sodišča – komisije. Mladoletne so poslali domov, tisti, ki niso nosili orožja, so bili obsojeni na prisilno delo in kasneje pomiloščeni. Ostale je doletela smrtna kazen. Naj vas tudi spomnim, da je bil takrat še v veljavi kazenski zakonik kraljevine Jugoslavije, ki se v 105. členu dobesedno glasi:

Državljan Kraljevine Jugoslavije, ki sprejme med vojno zoper kraljevino ali njene zaveznike službo v sovražni vojski ali ostane v njej še nadalje, dasi k temu ni bil prisiljen, se kaznuje z robijo do 15 let.

Če se tak državljan udeleži tudi same vojne kot borec se kaznuje s smrtjo ali dosmrtno robijo.

In za boljše razumevanje še tole:

septembra 1944 je kralj Peter II. Karađorđević preko londonskega radia poslal v domovino naslednji poziv:

»…. Vsem Srbom, Hrvatom in Slovencem ukazujem, da se združijo in pristopijo k narodno-osvobodilni vojski pod maršalom Titom…. Vojski, ki je enodušno priznana od naših velikih zaveznikov….. Vsi tisti, ki se naslanjajo na sovražnika proti interesom svojega lastnega naroda in njegove bodočnosti, in ki se ne bi odzvali temu pozivu, pa se ne bodo mogli osvoboditi izdajalskega pečata niti pred lastnim narodom niti pred zgodovino.«

Pričakujemo od vas, da se za vse žalitve in neresnice, javno opravičite, vsem gledalcem, vsem članom naše organizacije v prvi vrsti pa borcem, ki so tvegali svoja življenja za svobodo svojega naroda.

Razmislite pa tudi, ali so oddaje Možine, ki potvarjajo našo preteklost in posledično sejejo med nami razdor in sovraštvo, primerne ali pa bi jih bilo najbolje ukiniti.

Ne gre pa samo za gospoda Možino, pač pa velja razmislek ali parlamentaren program ne postaja vedno bolj poligon ene politične opcije.

Za predsedstvo ZZB NOB Slovenije

Tit Turnšek, predsednik