Kljub temu da sta izvoz in zaposlenost dosegala rekorde, vlada ni izkoristila priložnosti za težje reforme, ki zahtevajo tudi nekaj javnofinančnega manevrskega prostora," ugotavlja Novak. Slovenija bo zato v naslednjo krizo vstopila še slabše pripravljena kot v prejšnjo, je prepričan ekonomist.
Potrebne so "reformno usmerjene politične sile, ki ne bodo všečno delile populističnih bonbončkov, v ospredje postavljale lastnih političnih interesov, ali zgolj brezidejno čakale, da se državljani navadimo iz leta v leto bolj problematičnega statusa quo," meni Novak.
Novakovo pismo "Za Slovenijo v kateri si bo vredno ustvarjati kariero, dom in družino"
Povezovanje mora biti dovolj konkretno, vsebinsko jasno in ozko zamejeno, da se ne izgubi na eni strani v plazu neoprijemljivih visokoletečih izjav, opozarja ekonomist, ki predlaga peščico osrednjih točk, "okoli katerih potem skušamo oblikovati kritično politično maso, ki bo zmožna tovrstne rešitve v slovenskem javnem prostoru verodostojno zastopati."
Novak med temi točkami izpostavlja davčno in regulatorno razbremenitev dela; enakopravno obravnavo državnih in zasebnih izvajalcev javno sofinanciranih storitev; ter administrativno reformo, ki bi odgovorno gospodarjenje prenesla tudi na nivo vladnih resorjev.