Revija Reporter
Slovenija

NLB opozarja: Vlada se je Evropski uniji zavezala k prodaji Mercatorja

STA

23. jun. 2014 9:13 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

V NLB so v luči poziva vlade prodajalcem 53-odstotnega deleža v Mercatorju zagotovili, da pri prodaji nestrateških naložb "v največji dopustni in poslovno smiselni meri vključuje razumevanje širšega gospodarskega in družbenega ravnovesja". Ob tem skladno z najboljšo prakso upoštevajo tudi celovit pogled na koristi za slovensko gospodarstvo.

V Novi Ljubljanski banki (NLB) so ob vse glasnejšem nasprotovanju določenih krogov prodaji največjega slovenskega trgovca spomnili, da spadajo lastniške naložbe NLB Skupine zunaj osnovne bančne dejavnosti na trgih, kjer skupina deluje, med nestrateške naložbe banke.

Iz teh se v skladu s svojo strategijo NLB umika. Ob tem dodatno poudarjajo, da se je vlada ob ukrepanju za pomoč trem največjim bankam decembra lani zavezala k polnemu spoštovanju zavez, ki jih je takrat v zameno za zeleno luč tej operaciji dala Evropski komisiji v zvezi s prestrukturiranjem NLB.

Te zaveze državo in 100-odstotno državno NLB med drugim zavezujejo k brezpogojni prodaji nestrateških naložb. "Vsako nespoštovanje teh zavez bi prineslo nepredvidljive posledice za NLB Skupino, kakor tudi za Republiko Slovenijo, podpisnico teh zavez," so jasni v največji slovenski banki.

Ob tem pa zagotavljajo, da pri dezinvestiranju teh naložb v vseh primerih zasledujejo "cilj maksimalnih ekonomskih koristi za banko v skladu z načeli dobrega gospodarjenja".

"Pri vsakem od teh primerov NLB Skupina v največji dopustni in poslovno smiselni meri vključuje razumevanje širšega gospodarskega in družbenega ravnovesja ter zasleduje temeljno potrebo po povečevanju mednarodne konkurenčnosti gospodarstva," pravijo v banki.

Upoštevajoč najboljšo prakso, pravijo, upoštevajo tudi celovit pogled na koristi za slovensko gospodarstvo. V to presojo vključujejo tako posledice neizpeljave prodaje, ki so po njihovem mnenju praviloma pretežno negativne, kot tudi priložnosti in tveganja uspešne prodaje.

Vlada je sicer minuli teden prodajalce Mercatorja pozvala, naj postopke vodijo z vso skrbnostjo dobrega gospodarja in pri odločitvah upoštevajo tudi vidike zaposlenosti oziroma ohranitve delovnih mest, odnose v dobaviteljskih verigah in ostale pomembne vidike za slovensko gospodarstvo.

V NLB v luči zanimanja javnosti opozarjajo na ustaljeno prakso banke, da prodajnih postopkov, ki so v teku, javno ne komentirajo, podrobnosti pa v javnosti ne razkrivajo. V nasprotnem primeru bi lahko škodovali tako svojim lastnim ciljem kot tudi ciljem drugih deležnikov v teh procesih.

V kratkem se bo v Ljubljani predvidoma začela skupščina NLB, na kateri bo država med drugim odločala o nasledniku Franceta Arharja v nadzornem svetu največje slovenske banke in o spremembah statuta, ki na določenih področjih krepijo pristojnosti uprave banke.

Država oz. Slovenski državni holding (SDH) kot upravljalec državnih naložb bi utegnila na skupščini od uprave banke pod vodstvom Janka Medje zahtevati tudi dodatne informacije o postopku prodaje Mercatorja hrvaškemu Agrokorju.

Te bi moral SDH vključiti že v poročilo o postopku prodaje največjega slovenskega trgovca, ki ga je zahtevala vlada, a naj bi mu Nova Kreditna banka Maribor dala nekaj podatkov, NLB pa ne.