To orodje je javni vpogled v evidenco trga nepremičnin, vključno z identifikacijskimi podatki o nepremičninah, ki ga želi ministrstvo zdaj onemogočiti. »Predlog ministrstva bi tovrstne preiskave tako rekoč onemogočil, s čimer bi posredno prispeval k povečevanju korupcijskih tveganj v državi nasploh in s tem nesorazmerno posegel v javni interes,« opozarjajo v DNS.
Spomnimo, pri Reporterju smo pred letom dni izpostavili, da finančnemu ministri Klemnu Boštjančiču ni v interesu sprejetje nepremičninskega davka, saj bi ga to udarilo po žepu, in razkrili smo, koliko davka na nepremičnine bi plačal za svojo hišo v Ljubljani.
Pisali smo tudi o nepremičninah, ki so si jih s svojimi posli z državo lahko privoščili slovenski dobavitelji v zdravstvu: s preplačanimi materiali, opremo in storitvami so bajno obogateli ter si lahko privoščijo nakupe ali gradnje najdražjih nepremičnin v državi.
En tak primer sta zakonca Igor Zabret in Tanja Frantar Zabret, ki sta si nedaleč od golfskega igrišča Arboretum v bližini Kamnika omislila pravo graščino in si ob njej nakupila še parcele v skupni velikosti okoli 20 tisoč kvadratnih metrov.
Primerov je še več, prelivanje javnega denarja v nepremičnine so popisovali številni slovenski mediji, ki so razgaljali korupcijske zgodbe. Zdaj bi ministrstvo za finance novinarjem rado še otežilo delo – ministra in sodelavce očitno bolj kot to, kje končajo državni milijoni, skrbi, kaj se bo o tem pisalo.