Revija Reporter
Slovenija

Na RTV delajo enako kot Janša in Golob: najprej odstraniti, ukiniti vse, kar je predhodnik ustvaril (KOMENTAR)

Ljerka Bizilj
2 6.011

14. jan. 2024 7:46 Osveženo: 7:56 / 14. 1. 2024

Deli na:

Fotografija je simbolična.

Bobo

Ko smo kupovali decembrska darila, okraševali jelke, preveč jedli in pili in se veselili, je mati nekje v Ukrajini pripovedovala, da njeni otroci ne čakajo Božička, ampak očeta, da se vrne z bojišča. Deklica iz Gaze, največ deset let ima, pa je govorila o novoletnih željah: »Upam, da leta 2024 ne bom umrla.«

Ja, spomnili sta nas, kakšen je v resnici svet. Pri nas se seveda ukvarjamo s povsem drugimi stvarmi, od tega, kdo je pomembnejši, kdo je v ozadju, predvsem pa o tem, kaj nam bodo v novem letu zakuhali politiki. Že na začetku leta se je pokazalo, da ima premier Golob precej kadrovskih težav – kmetijski resor mu je očitno povzročil kar nemirne praznike. In zelo na hitro je moral najti »nekoga«. Kako se bo na mestu ministrice za kmetijstvo izkazala poslanka Svobode Mateja Čalušić, bo seveda pokazal čas.

Mnogi proglašajo partnerko R. Goloba T. Gaber za pomembnejšo od samega premierja. Kaj pa je naredila? Kaj sploh dela? Res pa je težko živeti, ko je vsak gib, vsaka poteza opažena, komentirana.

Odprto pa ostaja vprašanje, ali bi morda Golob bil deležen manj očitkov, ker ne izpolnjuje obljub in napovedanih reform, če bi ne imel T. Gaber. A kot je izjavila neka dama na nacionalni televiziji: od politika lahko marsikaj pričakujemo, celo zahtevamo, ne pa tudi tega, koga naj ljubi. Res je, a tudi v izkazovanju ljubezni naj ne manjka modrosti.

Zanesljivo ima Logar problem! Čakati ne more, prehitro iti v strankarski boj je pa tudi tvegano. Če se želi »obdržati«, bo moral najti rešitev.

Večstranski intervjuji z A. Logarjem v časnikih ob koncu prejšnjega leta so zanj po eni strani velika promocija, po drugi pa prava »umetnost«, kako biti vendarle vsebinski, a se čim bolj izogniti direktnim odgovorom. Dolgo to ne more trajati. Če bi sodili po zadnjem intervjuju v Večeru, bi rekli: Oj, Anže … greš po poti M. Kučana in njegovega Foruma 21? Torej nikamor, v počasno pozabo, zvodenelost? Morda v zakulisje?

Glede na to, da je še dobri dve leti do volitev, je verjetno res prehitro narediti odločilne korake, a žal ni več rešitve. Večina se bo počasi naveličala »dobrih« debat o aktualnih vprašanjih in dvoumnih odgovorov o prihodnosti Platforme. Zanesljivo ima Logar problem! Čakati ne more, prehitro iti v strankarski boj je pa tudi tvegano. Če se želi »obdržati«, bo moral najti rešitev.

Odstop Simona Karduma z mesta člana uprave RTV je bil pričakovan – in kot so mnogi hitro spregledali – povsem jasen takoj, ko je ljubljanski župan Z. Janković dvema kandidatoma Ž. Klančarju in M. Bravharju, ki sta izpolnjevala pogoje, predlagal, da umakneta kandidaturo za vodenje Kina Šiška, ki ga je do poletja vodil Kardum. In Kardum se po vsej verjetnosti vrača v Šiško.

Lani avgusta, ko je prevzel funkcijo na RTV, ni mogel vedeti, v kaj se spušča. Domala vsi razlogi, ki jih je navedel za svoj odstop, so razumni – z dokumenti za naslednje leto se RTV ne more rešiti. Vendar! A ni postal član uprave prav zato, da pomaga RTV reševati? Ali le odgnati neželene kadre?

Pot, na kateri je trenutno RTV Slovenija, po njegovih besedah ni prava, to ni pot rešitve iz izjemno težkega položaja, je prepričan. Najbrž res ni, a mastodont z dva tisoč zaposlenimi je povsem nekaj drugega kot nekaj zaposlenih v kinu Šiška. Sodelavcem očita, da se ukvarjajo predvsem z delom na domu in da jih drugo kaj malo zanima. Da, predvsem pravice, pravice … Nov zakon, nova strategija, reorganizacija hiše, vse to je potrebno, zatrjuje. In prav ima.

A zakaj se ni lotil vsega tega? Zaposleni pravijo, da se je ukvarjal s sistemizacijo delovnih mest. Katerih delovnih mest? Za kakšen program? Na kakšni tehnologiji produciran? Na kaj je naslonil sistemizacijo? Najprej je najbrž treba vedeti, kaj boste delali, s kakšno tehnologijo in postaviti produkcijske procese, organizacijo …, potem pa šele sistemizacijo delovnih mest. Vrstni red je zamešal on ali še kdo.

Interna pravila so iz prejšnjega tisočletja, je Kardum dejal ob odstopu. Res je. A zdaj ima uprava podporo v svetu, ima podporo politike, razmeroma kooperativne sindikate, svet delavcev, da se loti sprememb? Ne gre čez noč, nastavke je pa vendarle mogoče narediti!? »Ertevejevci« pravijo, da so pričakovali, da se vsega tega loti uprava, a tudi Kardum.

In 15 sodelavcev so poslali na t. i. čakanje. Pravna podlaga? Ukinitev oddaj, programa, Panorame in še česa!? Eden izmed čakajočih – R. Gerič, do nedavnega odgovorni urednik informativnega programa na dvojki in nekoč odgovorni urednik informativnega programa TVS, potem z visoko funkcijo na Planet TV pravi, da je šokantno, da z ukinitvijo oddaje prenehajo obstajati delovna mesta in da je to sprto s slovensko zakonodajo in pooblastili, ki jih direktorica televizije nima.

Ljerka Bizilj

Primož Lavre

Če vse drugo preskočimo (da se hočejo rešiti t. i. »Janševih« kadrov), potem ko nekaj ukinete, sodelavcev, ki so ustvarjali ta program, praviloma ne potrebujete več. Na RTV so pogosto ukinjali oddaje, a sodelavci so ostajali, če so imeli delo ali ne. Tudi to je RTV kopalo jamo. Toda namesto čakajočih – z enakimi referencami – zdaj RTV ne more na novo zaposlovati.

Nadomestne kadre mora iskati med »čakajočimi«. Pošiljanje na čakanje ali odpuščanje, še celo pogodbenikov, ni preprosta zadeva, je pravno zahtevna, seveda pa tudi človeško občutljiva, zato bodo na RTV s tem imeli še veliko dela in najbrž veliko obiskov sodišča.

Na RTV očitno delajo enako kot Janša in Golob: najprej odstraniti, ukiniti vse, kar je predhodnik ustvaril. Razlike med njima ni. Tako je bilo in je. Ne glede na barvo oblasti. Prav pa bi bilo, če bi se vsaj novinarji začeli ukvarjati z novinarstvom in s politiko le kot novinarji.