Revija Reporter
Slovenija

Harij Furlan: Prav sem se odločil, da zaradi Tovšakove nisem odstopil

STA

28. sep. 2013 10:05 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Vodja specializiranega državnega tožilstva Harij Furlan meni, da je pravilno odločil, ko ob aferi Tovšak ni odstopil. Kot je poudaril v intervjuju za Dnevnikov Objektiv, "vemo vsi", da je prišlo do napake v sistemu, komentarji zapleta pa so po njegovem pri nekaterih že presegali domišljijo zdravega razuma.

Furlan je v intervjuju za Dnevnikovo prilogo ponovil, da je obtožba v zadevi TEŠ6, v zvezi s katero so nekdanjo gradbeno baronico Hildo Tovšak najprej priprli, po ugotovljeni napaki pa pripor odpravili, pravnomočna. Obtožba nima niti formalnih niti vsebinskih pomanjkljivosti, dva obtožena pa sta krivdo tudi že priznala, je še dodal.

O nezakonitem priporu zoper Tovšakovo je povedal, da je za osumljence delalo deset odvetnikov in po načelu pravne dobrote bi lahko kdor koli opozoril sodišče, da Tovšakova ne sodi več v pripor, njegova primarna dolžnost pa da to ni.

"A kljub temu so mediji pritiskali name in predvsem name so letele obtožbe", je dejal. Furlan ima v mislih nekatere medije, ki so pisali, da je bila Tovšakova izpuščena nalašč, zaradi povezav s preiskavo delnic Delamarisa v zadevi Bužekijan. Kot pa je povedal, so v tej zadevi zavarovali za približno pet milijonov evrov protipravno pridobljene premoženjske koristi, prejšnji teden je specializirano tožilstvo celjskemu okrožnemu sodišču tudi podalo zahtevo za preiskavo zoper pet osumljencev.

Cilj vseh kritik je po njegovem bil, da se odstrani njega, generalnega državnega tožilca Zvonka Fišerja "ali pa še koga tretjega". "Ni šlo za naključja, ampak za usmerjan napad," je ocenil Furlan, ki je tudi zavrnil vse očitke o povezavi s politiko. Poudaril je, da je bil v letu in pol, kolikor je na funkciji, podvržen že trem nadzorom.

Beseda je v intervjuju tekla tudi o sodnih oziroma kazenskih postopkih, v katere so vpleteni politiki. Spomnil je, da so nekateri že bili obsojeni, zoper nekatere se vodi predkazenske in kazenske postopke. "Mislim, da je to zaskrbljujoče za našo državo," je komentiral te podatke.

Če imamo, tako Furlan, politike in toliko direktorjev v javnih podjetij v postopkih, se mu zdi smiselno vprašati se, koliko se je politika sploh pripravljena dejansko boriti proti organiziranemu kriminalu. "Tudi Silvio Berlusconi se bori proti organiziranemu kriminalu," je ponazoril svojo misel. Furlan namreč ne pozna politika, ki ne podpira boja proti organiziranemu kriminalu in korupciji, "dokler se ta boj ne dotakne njega".

Na novinarsko vprašanje, ali drži, da je preiskava pri Zoranu Jankoviću v zvezi z zadevo Stožice pokazala bistveno več sumov nezakonitosti kot zgolj tiste, na podlagi katerih so bile odrejene hišne preiskave, odgovarja, da se to dogaja v večini primerov, ne samo v zadevi Janković. "Ko zasežete dokumentacijo in jo analizirate, se primer širi in pojavljajo se novi sumi," je pojasnil.