Revija Reporter
Slovenija

Desnosredinske stranke na volitve ne odhajajo sprte - je to zametek zmagovite koalicije?

Ivan Puc

11. mar. 2018 19:59

Deli na:

Desnosredinske oziroma pomladne stranke se na volitve ne odpravljajo sprte oziroma obremenjene z osebnimi zamerami. Njihovo sodelovanje pa najbrž ne bo pripeljalo do sklenitve trdnejše povezave ali celo predvolilne koalicije.

Nekaj mesecev pred volitvami ni mogoče veliko postoriti, a vse te stranke so spoznale, da jim sodelovanje koristi. »Če potegnemo črto, je konflikt škodoval vsem. Razočaral je pomladne volivce. Niso videli nobene prave perspektive. Moja prva dejanja so šla v smer, da ta konflikt, ki je škodil Sloveniji, ublažimo,« je pred dnevi na Radiu Ognjišče o odnosih z SDS dejal predsedujoči NSI Matej Tonin, ki bo 21. aprila na kongresu kandidiral za »pravega« predsednika stranke. O pozabi starih zamer in novem upanju za tiste volivce, ki so na zadnjih volitvah ostali doma, je na javni tribuni vodij desnosredinskih strank v Celju govoril tudi predsednik SDS Janez Janša.


V tiskani izdaji in v Trafiki24 več o dolgoletni krizi desne sredine in potrebu po alternativi strankam na oblasti; kje je »moderni desni center«; zakaj desna sredina zazdaj ostaja v preverjenih ljudsko-krščanskih vodah; o pozivih k predvolilni koaliciji za spremembe, ki bi zavračala sodelovanje s strankami socialistične kontinuitete; kako bi taka predvolilna koalicija onemogočila oblikovanje morebitne velike koalicije; kako se Tonin predstavlja kot srednja pot med Šarcem in Janšo; o dvomih, da se bo večina desnih strank uvrstila v parlament; bi se moralo vprašanje mandatarskega kandidata reševati po volitvah?