Anže Burger, ekonomist: Z gradnjo državnih stanovanj segregiramo prebivalstvo
12. jan. 2025 19:59


Anže Burger, ekonomist
Zdravstveno reformo bi po besedah dr. Anžeta Burgerja morali zasnovati povsem drugače – na sistemu, v katerem bi krepili koncesionarje in neučinkovitemu javnemu sistemu pustili, da počasi usahne. Z ekonomistom smo se pogovarjali tudi o vladni zamisli nepremičninskega davka.
Prepričan je, da bo ta davek brez izrazito povečane gradnje v mestih le manjša korektura oziroma spodbuda za bolj učinkovito rabo stanovanj in ne bo rešil problema previsokih cen nepremičnin. Problem je v izrazito premajhni ponudbi urbanih nepremičnin. Velika sredinska koalicija, ki jo je te dni urbi et orbi zavrnil Milan Kučan, se mu ne zdi fantastika.
Kmalu bosta minili dve leti, ko sva se pogovarjala o takrat zasnovanih reformah vlade Roberta Goloba. Po glasnih napovedih reformnega leta 2023 ste – bilo je v začetku marca – že zaznali oklevanje. Je imela vlada in njen premier kak upravičen razlog, da je dal nogo s plina?
To je bilo še obdobje energetske krize in nekaterih protikovidnih ukrepov. Proračun je leta 2023 za interventne ukrepe glede kovida, draginje in poplav namenil skoraj 1,5 milijarde evrov, lani slabih 700 milijonov. Oklevanje je bilo nekoliko upravičeno, bi se pa dalo večino reform, ki ne zahtevajo toliko fiskalnega napora, vendarle izpeljati.
Celotna vsebina je na voljo le naročnikom.
Preberite celoten članek
Sklenite naročnino na Reporterjeve digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
Postanite naročnik
- Spletna stran brez oglasov
- Ekskluzivne zgodbe, razkrita ozadja in poglobljeni intervjuji
- Izbrani članki iz tiskane izdaje Reporterja že v nedeljo ob 20. uri
- Dostop do digitalnega arhiva Reporterjevih člankov
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke