Kavcijski sistem, ki ga uporabljajo ponekod v tujini, pomeni, da bi potrošniki v trgovinah ob nakupih pijač plačali kavcijo, ki bi jo dobili nazaj, če bi vrnili prazne plastenke in pločevinke. Trenutno v Sloveniji deluje sistem ločenega zbiranja odpadne embalaže.
Za uvedbo tega sistema tudi pri nas se najbolj zavzema industrija pijač nevladna organizacija Ekokrog, ki jo je dolga leta vodil Uroš Macerl, zdaj sopredsednik politične stranke Vesna, piše portal Necenzurirano.
Bodo pri Kumru tujim pijačarjem dali večmilijonsko darilo, ki ga bomo plačali vsi?
Zbornica komunalnega gospodarstva, trgovinska zbornica, mali trgovci in drugi niso naklonjeni spremembi sistema in opozarjajo, da obstoječi sistem ločenega zbiranja odpadne embalaže deluje zelo dobro. Slovenija je danes med najuspešnejšimi državami v EU pri recikliranju plastične odpadne embalaže. Na tej lestvici je tudi pred 10 državami, ki imajo kavcijski sistem. Pri tem poudarjajo, da je ta drag in neučinkovit
Necenzurirano ugotavlja, da bi bili zmagovalci kavcijskega sistema proizvajalci pijač, ki bi imeli glavno besedo pri tem, kako se bodo porabili milijoni, zbrani od potrošnikov. Po oceni zbornice bi uvedba tega sistema povprečnemu gospodinjstvu letno prinesla 230 evrov dodatnih stroškov. Dodatno bi si žepe napolnili prodajalci avtomatov za identifikacijo plastenk in pločevink – nekateri med njimi so tesno povezani tudi s proizvajalci pijač.