Briljantni Luka zmlel Italijane: 42 točk za četrtfinale
Slovenska košarkarska reprezentanca je v osmini finala evropskega prvenstva v Rigi premagala Italijo s 84:77 (29:11, 50:40, 72:56).
Slovenska košarkarska reprezentanca je v osmini finala evropskega prvenstva v Rigi premagala Italijo s 84:77 (29:11, 50:40, 72:56).
Japonski premier Shigeru Ishiba je danes sporočil, da bo odstopil. Ishiba bo tako zapustil položaj po manj kot letu dni na oblasti, v tem času pa je njegova Liberalno-demokratska stranka (LDP) izgubila večino v obeh domovih parlamenta, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Papež Leon XIV. je danes pred več deset tisoči verniki na Trgu svetega Petra v Vatikanu kot prvega izmed milenijcev za svetnika razglasil Italijana Carla Acutisa iz Lombardije, ki je leta 2006 star 15 let umrl za levkemijo. Zaradi širjenja katolištva na spletu so ga poimenovali božji vplivnež. Svetnik je postal tudi Italijan Pier Giorgio Frassati.
Ameriški predsednik Donald Trump je v soboto sprožil politični vihar, ko je z objavo na omrežju Truth Social namignil na morebitno posredovanje vojske v Chicagu. To je naletelo na kritike župana mesta in guvernerja zvezne države Illinois ter še povečalo napetosti zaradi Trumpovih namer za napotitev vojakov v mesta, ki jih vodijo demokrati.
Rusija je ponoči izvedla niz novih napadov na Ukrajino. V Kijevu, kjer je bilo poškodovanih več stavb, sta bila ubita vsaj dva človeka. Prvič doslej je škodo utrpel tudi sedež vlade, kjer je zagorelo. Smrtne žrtve in ranjene so napadi terjali tudi v drugih delih države, poročajo tuje tiskovne agencije.
Slovenska športna plezalka Janja Garnbret je niz zmag v svetovnem pokalu nadaljevala tudi na domači tekmi. V nocojšnjem finalu je slavila še tretjo zmago v težavnostnem plezanju v Kopru po vrsti. Šestindvajsetletna plezalna kraljica je uresničila smele napovedi pred tekmo ter osvojila 49. zmago v svetovnem pokalu, 31. v disciplini težavnost.
Premier Robert Golob in njegova partnerka Tina Gaber sta popoldne v Vili Tartini v Strunjanu stopila v zakonski stan. Poročeni obred, ki je minil brez prisotnosti javnosti in medijev, je vodil ljubljanski župan Zoran Janković.
Slovenska nogometna reprezentanca je v Stožicah na uvodni tekmi kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2026 proti Švedski igrala neodločeno 2:2 (0:1). Izbrance Matjaža Keka naslednja preizkušnja čaka v ponedeljek, ko bodo v Baslu igrali proti Švici.
V mestu Jülich na zahodu Nemčije so danes uradno predstavili najzmogljivejši evropski superračunalnik Jupiter. Nemški kancler Friedrich Merz je pridobitev, ki zmore najmanj milijardo milijard računskih operacij na sekundo, izpostavil kot pomemben dejavnik uspeha Evrope v globalni tekmi v razvoju umetne inteligence.
Podjetje GaiaCell bo prihodnji teden začelo sklepati pogodbe z imetniki vzorcev, ki bodo želeli shranjevanje vzorcev pri njih ohraniti ali jih prenesti, je napovedala direktorica GaiaCell Gordana Živčec Kalan. Vzorci, ki ne bodo preneseni, pa po prepričanju Živčec Kalan niso njihova odgovornost in bodo "predmet uničenja skladno s predpisi".
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) pogreša nacionalni načrt za obvladovanje bolezni modrikastega jezika z ustreznimi ukrepi in enotno komunikacijo. Opozarja, da ima vedno več kmetij težave zaradi pogina živali in upada prireje, v ovčjereji s slovenskimi avtohtonimi pasmami je pri nekaterih rejcih ogrožen genetski potencial.
Večina Nemcev je tako navezanih na svoje pametne telefone, da niti obiska stranišča več ne morejo opraviti brez nenehnega brskanja po spletu in družbenih omrežjih ali gledanja videoposnetkov, kažejo izsledki danes objavljene študije inštituta YouGov, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Na današnjem nadaljevanju sojenja 39-letnemu Irancu Mohamedu Esmailu Ovjfardu, ki naj bi lani na parkirišču brniškega letališča umoril nekdanjo ženo, so na kranjskem okrožnem sodišču zaslišali očeta pokojne. Ta je samoiniciativno prišel iz Irana, saj si, kot je poudaril, želi pravice za svojo hčer.
Poslanci NSi in SDS so danes v DZ vložili interpelacijo ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca. Očitajo mu nepregledno porabo in razpolaganje z obveznim prispevkom za dolgotrajno oskrbo, zavajanje javnosti glede storitev dolgotrajne oskrbe in stanovanjske politike ter načeto zaupanje v ministrsko funkcijo.
Dirkače v svetovnem prvenstvu v motokrosu do konca sezone čakajo še tri preizkušnje. Naslednja bo ta konec tedna v Turčiji, kjer bosta v elitnem razredu MXGP nastopila tudi dva Slovenca, Tim Gajser in Jan Pancar.
Srbsko zunanje ministrstvo je bilo danes kritično do navedb slovenskega zunanjega ministrstva za portal N1 Slovenija, da srbski predsednik Aleksandar Vučić in premier Đuro Macut nista dobila vabila na Blejski strateški forum (BSF). Ob tem je zanikalo tudi neuradne informacije N1, da je Vučić za vabilo sicer zaprosil.
K zagotavljanju varnostnih jamstev za Ukrajino po koncu vojne se je zavezalo 26 držav, je danes po srečanju t. i. koalicije voljnih v Parizu povedal francoski predsednik Emmanuel Macron. V luči pogovorov voditeljev s predsednikom ZDA Donaldom Trumpom je dodal, da bodo ZDA "nedvomno sodelovale", končen dogovor naj bi dosegli v prihodnjih dneh.
Slovenska košarkarska reprezentanca bo v naslednjih urah pristala v Rigi, kjer se bo z izločilni boji nadaljevalo evropsko prvenstvo. Naslednji tekmec Slovenije bo v nedeljo ob 17.30 Italija, prvi zvezdnik reprezentance Luka Dončić pa sporoča, da ekipa verjame v medaljo.
Ameriški predsednik Donald Trump bo v skladu z napovedmi ministrstvo za obrambo sedaj tudi uradno poimenoval ministrstvo za vojno. Še danes bo podpisal izvršni ukaz, s katerim bo Pentagon novo ime uporabljal kot sekundarni naziv, obrambni minister Pete Hegseth pa bo znan kot minister za vojno, besedilo izvršnega ukaza povzema britanski BBC.
Francoski nogometni zvezdnik Kylian Mbappe si želi, da bi nogometaši v prihodnje med sezoni imeli več počitka in časa za regeneracijo. Član Reala iz Madrida je v minuli sezoni skupaj odigral kar 65 tekem, poroča nemška tiskovna agencija dpa.