Prijavljeni ste kot
4. apr. 2020
Število okuženih z novim koronavirusom v domu starejših občanov (DSO) Ljutomer se je povečalo za enega varovanca in enega zaposlenega. Skupno jih je 43, njihovo stanje je stabilno. Pri sedmih od 29 okuženih stanovalcev v izolaciji v Dolgi vasi ni bolezenskih znakov.
Slovenija še ni podpisala nobene pogodbe v okviru skupnega javnega naročila Evropske unije (EU) za zaščitno opremo, so sporočili z ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo. Pojasnili so, da ko bo Evropska komisija pridobila naročeno opremo, bo države članice pozvala k sklenitvi pogodb.
V tednu med 9. in 15. marcem se je prodaja moke, riža in testenin v primerjavi s primerljivim obdobjem pred letom dni v Sloveniji povečala za več kot 300 odstotkov, kažejo podatki agencije Nielsen. Pri žitnih kosmičih, žitaricah za kuhanje, konzerviranem mesu in vnaprej pripravljenih omakah in juhah v vrečkah je rast med 200- in 300-odstotna.
Trgovine bodo zadnjo uro trgovanja od danes sprejemale le še ranljive skupine - invalide, upokojence in nosečnice. Tem je vlada že pred tem za nakupe namenila čas med 8. in 10. uro dopoldne, sedaj pa jim je dala na voljo nekaj več časa. Danes pa začenjajo veljati tudi navodila za vse, ki se iz tujine vračajo v Slovenijo.
3. apr. 2020
Občine sprejemajo nekatere ukrepe za blažitev posledic novega koronavirusa. V nadaljevanju objavljamo ukrepe po nekaterih občinah; na vrhu so mestne občine po velikosti, sledijo občine po abecedi. STA bo dnevno objavljala posodobljen seznam z ukrepi občin.
V domovih za starejše po državi je bilo v četrtek z novim koronavirusom okuženih 177 oskrbovancev, kar je 15 več kot v sredo. Med zdravstvenimi delavci pa je bilo po podatkih za četrtek okuženih 128 oseb, so sporočili z ministrstva za zdravje.
Svet NIJZ je danes podal priporočila za boljšo uskladitev priporočil in ukrepov z vlado glede koronavirusa, je po seji povedal novoimenovani predsednik sveta NIJZ Rok Tavčar. Poleg tega nadaljujejo z razpisom za novega generalnega direktorja NIJZ, ta naj bi bil objavljen prihodnji teden. Ivan Eržen pa ostaja v. d. direktorja NIJZ.
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor beležijo prve smrti med bolniki z okužbi z novim koronavirusom. V četrtek je pri njih umrla oseba, ki je bila pripeljana iz doma starostnikov, danes pa oseba, ki je bila že dlje časa v intenzivni enoti tega kliničnega centra. V obeh primerih gre za starejši osebi.
Vlada je objavila nova navodila za slovenske in tuje državljane, ki se v Slovenijo vračajo iz tujine. Za zdrave osebe bo od sobote naprej po vrnitvi iz tujine odrejena karantena, za osebe z bolezenskimi znaki okužbe z novim koronavirusom pa izolacija, je vlada objavila na spletni strani. Ukrep ne velja za tranzitne potnike in delovne migrante.
Vlada pričakuje jasne usmeritve s strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) o ukrepih za preprečevanje okužb z novim koronavirusom, je danes poudaril uradni govorec vlade za covid-19 Jelko Kacin. Če bo NIJZ priporočil več opravljenih testiranj za iskanje potencialno okuženih, bo vlada storila vse, da to uresniči, je zatrdil.
Po podatkih Vlade Republike Slovenije je število okuženih z novim koronavirusom v Sloveniji v četrtek poraslo za 37 na 934, število testiranih se je povečalo za 1064 na 25.921. Umrle so 4 osebe, skupno število umrlih do včeraj je 20.
DZ je v četrtek zvečer sprejel zakon, s katerim bo država finančno pomagala podjetjem in posameznikom, ki jih je prizadela epidemija novega koronavirusa. Ukrepi so vredni tri milijarde evrov, veljali pa bodo do konca maja ali junija. Nabor upravičencev je širok, seznam objavljamo v nadaljevanju.
Svet Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) bo na današnji seji, prvi po zamenjavi vladnih predstavnikov svetu zavoda, med drugim razpravljal tudi o načinu komunikacije z javnostjo in sodelovanju NIJZ z vlado. Po zamenjavi vladnih predstavnikov v svetu zavoda bodo danes tudi imenovali novega predsednika sveta.
Potem ko je DZ v četrtek sprejel prvi protikoronski sveženj, se bo vlada danes že seznanila s pripravo smernic za drugi zakonski paket za blaženje posledic epidemije novega koronavirusa. Skupina, zadolžena za pripravo ukrepov s področja likvidnosti, namreč že intenzivno dela, ustanovljeni pa naj bi bili tudi skupini za trg dela in investicije.
V skupini Petrol so zaradi pandemije koronavirusa pripravili več scenarijev, kakšen bo končni vpliv pa letošnje poslovanje, pa še ne morejo napovedati. Prodaja je sicer na nekaterih bencinskih servisih v Sloveniji upadla tudi za več kot 50 odstotkov, oskrba z energenti pa medtem poteka nemoteno. Ob tem so preklicali za ta mesec sklicano skupščino.
Število okuženih z novim koronavirusom v Domu starejših občanov (DSO) Ljutomer se je povečalo za osem, skupno jih je tako 41. V četrtek pozno popoldne so iz doma v hiše turističnega kompleksa Bioterme Mala Nedelja preselili 15 stanovalcev, ki niso okuženi z novi koronavirusom in lahko skrbijo zase, ostajajo pa v karanteni.
»Fotografija je simbolična, posneta februarja 2019, torej lansko leto,« odgovarja predsednik vlade Janez Janša na vprašanje, kje je s svojo družino smučal 28. februarja letos, ko je na tviterju objavil fotografijo s pripisom: »Najboljši shod danes«.
2. apr. 2020
Policisti bodo od petka do nedelje preverjali spoštovanje prepovedi gibanja zunaj občin in zbiranja na javnih površinah. Med drugim bodo nadzirali dostope do priljubljenih turističnih točk, kjer je pričakovati zadrževanje večjega števila ljudi, ki ne upoštevajo odloka za zajezitev širjenja epidemije, so zapisali za spletni strani policije.