Prijavljeni ste kot
11. jan. 2009
V novem Reporterju razkrivamo agente za zvezo med kabinetom predsednika vlade Borutom Pahorjem in prvim pivovarskim tajkunom iz Laškega Boškom Šrotom. Eno glavnih vlog v zgodbi igra razvpita Andrijana Starina Kosem, ki je po novem predsednica upravnega odbora časopisne hiše Delo. V zameno, ker Pahorja podpirajo Šrotovi časopisi, je državna Nova ljubljanska banka pred novim letom z novimi krediti obdarila družbe iz skupine Pivovarna Laško.
V naših največjih gospodarskih partnericah, Nemčiji, Italiji, Avstriji, napovedujejo, da bo letošnje leto ekonomsko najtežje v zadnjih desetletjih. Tudi Slovenija utegne kmalu zdrsniti v recesijo, zaradi katere bodo deset tisoči ostali brez dela. Po mnenju ekonomskih strokovnjakov ima Pahorjeva vlada le omejene možnosti za ukrepe glede blaženja krize. Opozarjajo, da bi bilo treba davčno razbremeniti gospodarstvo in brzdati zahteve po zviševanju plač v javnem sektorju.
Ob zadnjem izraelskem napadu na Gazo smo se pogovarjali s strokovnjakom za Izrael in judovsko zgodovino, ki nam je razložil ozadje izraelsko-palestinskega spora ter razložil vprašanje islamskega fundamentalizma in sodobnega levičarskega antisemitizma. Povedal je tudi, kje je v Ljubljani sinagoga in kaj se je zgodilo s slovenskimi Judi.
Prejšnji ponedeljek se je premier Borut Pahor vrnil na kraj zločina: udeležil se je prireditve največje slovenske časopisne hiše v lasti največjega slovenskega tajkuna, ki mu je pred volitvami obljubil podporo uredniške politike. Podobno sporočilo je volivcem poslal tudi julija lani, ko se je udeležil prireditve Pivo in cvetje, na kateri se je rokoval z Boškom Šrotom. Temu je v primerjavi z Igorjem Bavčarjem uspelo zagotoviti dodatni kapital za lastninjenje Pivovarne Laško, pri čemer mu je znova pomagala največja slovenska banka v državni lasti. Na vprašanje, ali mu je Šrot izdal račun za predvolilno podporo njegovih medijev, Pahor ni želel odgovoriti.
Spori v koaliciji, ki postavlja svojo strukturo oblasti in razmerja moči med strankami, se poglabljajo. To se dogaja vzporedno z utrjevanjem vzvodov moči, ki jih uporablja premier Borut Pahor. Tudi in predvsem po svetovalcih in svetovalnih organih, ki v stranki Zares vzbujajo dvom o nadziranju njihovih ministrov. Poglablja se tudi spor glede vladnih imenovanjih v organe gospodarskih družb v državni lasti. Po naših informacijah si je Pahor pomemben delež kadrovskega možnosti pri kadrovanju ob negodovanju stranke Zares našel pri združenju mladih poslovnežev YES.
SDS je po štirih letih ponovno v opoziciji, njen predsednik Janez Janša pa poslanec v DZ. Vzrok za ta preobrat Janša vidi v "velikem poku" iz Finske. Ko se bo na sodišču po njegovem izkazalo, da so bile obtožbe iz oddaje neresnične, bi bilo pošteno, da "vlada, ki je bila sestavljena na osnovi laži, sama potegne konsekvence iz tega in odstopi".
10. jan. 2009
Slovenska alpska smučarka Tina Maze (2:45,15) je na veleslalomski tekmi v Mariboru, ki šteje za točke svetovnega pokala, končno osvojila svojo prvo zmago v novi sezoni. Na Zlati lisici, že 45. po vrsti, je prehitela vse konkurentke. Drugo mesto je osvojila Italijanka Denise Carbon (+0,39), tretje pa Nemka Katrin Hölzl (0,92).
Slovenski porabniki lahko danes in v nedeljo pričakujejo nemoteno oskrbo z zemeljskim plinom, je zagotovil generalni direktor Geoplina Alojz Stana. Izrazil je optimizem glede normalizacije razmer v prihodnjem tednu, saj se je rusko-ukrajinski plinski spor ob posredovanju Evropske unije začel reševati.
Ministrstvo za pravosodje je konec decembra lani proračunsko inšpekcijo pozvalo, naj preveri, ali sta ustanovitev in financiranje Študijskega centra za narodno spravo zakonita. Za inšpekcijski nadzor so zaprosili na podlagi priporočila računskega sodišča, poroča današnji Dnevnik.
9. jan. 2009
V največji slovenski časopisni hiši Delo so spet krizne razmere. Uprava, ki jo po novem vodi razvpita Andrijana Starina Kosem, je domnevno zaradi slabih gospodarskih napovedi za leto 2009 sprejela sklep o zmanjšanju stroškov. Najprej bodo na udaru honorani sodelavci, možna pa so tudi odpuščanja zaposlenih. Objavljamo okrožnico, ki jo je odgovorni urednik Dela Darijan Košir poslal zaposlenim.
Pred dvajsetimi leti – 11. januarja 1989 – smo ustanovili Slovensko demokratično zvezo. Alternativna gibanja, zbiranje okrog Nove revije, ki je leta 1987 objavila Prispevke za slovenski nacionalni program; navsezadnje pa ustanovitev treh političnih strank, Slovenske kmečke zveze (maja 1988), Slovenske demokratične zveze (januarja) in Socialdemokratske zveze Slovenije (februarja 1989)... to so bili za Slovenijo potresni, čudežni in za marsikoga pretresljivi dogodki. Zamajal se je, kmalu pa tudi sesul slovenski enopartijski sistem: po nastanku nove kmečke stranke je nastala slovenska kulturniška, za njo pa nova slovenska delavska stranka. Začela se je razprava o nedostojnosti jugoslovanske in samostojnosti slovenske države. Slovenija se je po mrtvilu socialističnega samoupravljanja in neuvrščenosti odzvala izzivu moderne Evrope. Tradicija zaostajanja in zamudništva je bila prekinjena. V osemdesetih in devetdesetih letih smo Slovenci ujeli evropski politični utrip.
8. jan. 2009
Nadzorni svet begunjskega Skimarja je na današnji ustanovni seji sprejel odstopno izjavo v.d. predsednika uprave Ivana Štrlekarja ter iz krivdnih razlogov razrešil prokurista družbe Jožeta Kralja. Sprožil je tudi postopek iskanja novega predsednika uprave, je po seji povedal predsednik novih nadzornikov Skimarja Stojan Nikolić.
Slovenski predsednik Danilo Türk meni, da ni niti nujne potrebe niti vseh pogojev za spravno srečanje predsednikov Slovenije, Italije in Hrvaške, so sporočili iz urada predsednika. Zamisel o tovrstnem srečanju je pred dnevi obudil hrvaški predsednik Stipe Mesić, predsednik Türk pa je po navedbah njegovega urada za to izvedel iz medijev.
Situacija v Sloveniji ni tako kritična, ker imamo nekaj rezerv in ker dobivamo tudi alžirski plin, vendar če bi to trajalo še nekaj časa, bi gotovo morali tudi pri nas začeti z redukcijami, predvsem v industriji, je danes ob prihodu na neformalno zasedanje v Pragi za STA povedala državna sekretarka na zunanjem ministrstvu Dragoljuba Benčina.
7. jan. 2009
Nepovezani poslanec Franc Pukšič predlaga, da bi vse poslanske plače začasno znižali na 55 plačni razred. Poleg tega predlaga tudi ustanovitev t.i. recesijskega sklada, v katerega bi se stekal tako privarčevani denar. Zbrana sredstva recesijskega sklada pa bi se namenjala za pomoč socialno ogroženim zaradi krize, je še dodal.
Urad predsednika republike je zaradi napovedane finančne in gospodarske krize v letu 2009 sprejel vrsto varčevalnih ukrepov, s katerimi bo omejil porabo javnih sredstev. Med drugim bo k zmanjšanju materialnih stroškov pripomoglo manjše število uradnih obiskov predsednika Danila Türka v tujini, so sporočili iz urada predsednika republike.
Tudi Slovenija se je danes opolnoči znašla na seznamu držav, ki so zaradi rusko-ukrajinskega plinskega spora ostale v celoti brez plina, ki iz Rusije prihaja v Evropo prek Ukrajine. Vendar pa je Geoplin kljub temu uspel zagotoviti zadostno dobavo, tako da ta trenutno pokriva slovenske potrebe.
6. jan. 2009
06.01.2009Objava na teletekstu RTV :Ravnatelji želijo trajni-dosmrtni mandat!Po sodnikih še ravnatelji?