Prijavljeni ste kot
2. mar. 2021
Pred slabim letom dni so v Sloveniji potrdili prvi primer novega koronavirusa, odtlej že več kot 191.000. Od takrat je bila Slovenija 60 odstotkov časa v razglašeni epidemiji, ki jo spremljajo omejitveni ukrepi. Medtem ko so vsi upi za konec epidemije položeni v cepljenje, pa skrbi počasna dobava cepiv. Ob tem je na obzorju nov epidemični val.
Predsednica SD Tanja Fajon je pozvala prvake koalicijskih strank, naj poskrbijo za uveljavitev amnestije za dijake, ki so zaradi udeležbe na shodu za odprtje šol prejeli pozive k sodniku za prekrške. Premier Janez Janša meni, da bi v SD morali prevzeti odgovornost za ravnanja, ki so jih povzročili "z javnim hujskanjem zoper preventivne ukrepe".
Posodobljena nacionalna strategija cepljenja proti covidu-19 določa 61 cepilnih centrov, od tega 13 v bolnišnicah, natančno pa opredeljuje prednostne skupine za cepljenje, je predstavil minister za zdravje Janez Poklukar. Ob tem je dejal, da imajo danes v podpisu pogodbo za dodatnih 349.000 cepiv Pfizerja, na katere računajo v drugem četrtletju.
Hrvaška policija je danes sporočila, da so minulo soboto na mejnem prehodu Dragonja ustavili 12 ljudi, ki so nameravali vstopiti na Hrvaško s ponarejenimi negativnimi testi PCR na okužbo z novim koronavirusom. Med njimi je bilo devet slovenskih državljanov, ki so jih hrvaški policisti predali slovenskim kolegom.
Nerealno je pričakovati, da se bo pandemija covida-19 končala do konca leta, je včeraj opozoril direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) za izredne razmere Michael Ryan. Mogoče pa je zmanjšati število hospitalizacij in smrti, je dejal.
Avstrijski kancler Sebastian Kurz je pred odhodom v Izrael napovedal spremembo strategije glede pandemije covida-19. Avstrija skupaj z nekaj drugimi državami se v prihodnje ne bo več zanašala na Evropsko unijo ter bo na področju razvoja cepiva proti covidu-19 okrepila sodelovanje z Izraelom, je napovedal.
Pri vseh osebah, ki so bile v stiku z okuženim z novim koronavirusom, pri katerem so prejšnji teden potrdili okužbo z južnoafriško različico virusa, so bila testiranja na okužbo doslej negativna, je včeraj pojasnila Sanja Vuzem iz mariborske območne enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Okuženi sicer preboleva lažjo obliko covida-19.
Minister za zdravje Janez Poklukar bo na današnji novinarski konferenci podrobneje predstavil posodobljeno nacionalno strategijo cepljenja proti covidu-19, ki jo je vlada sprejela v ponedeljek zvečer. Po predstavitvi bo strategija tudi javno objavljena na spletu. Vlada je strategijo posodobila zaradi novih okoliščin, povezanih s potekom cepljenja.
1. mar. 2021
Notranji minister Aleš Hojs je danes v državnem zboru napovedal, da bi lahko že v tem tednu v okviru prizadevanj za zajezitev okužb z novim koronavirusom prišlo do precejšnjih zaostritev nadzora na slovenski meji. Kot je še dejal v odgovoru na poslansko vprašanje, bo odločitev o tem sprejela vlada. Kdaj točno naj bi to bilo, ni navedel.
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor po petkovem odkritju okužbe z južnoafriško različico novega koronavirusa pri zdravniku Matjažu Voršiču ne opažajo dodatnih okužb. Tudi zaščitni ukrepi ostajajo enaki, saj so bili po besedah vodje enote za obvladovanje bolnišničnih okužb Lee Knez zastavljeni za preprečevanje vseh možnih scenarijev.
Premier Janez Janša je na seji DZ pojasnil, da se zaradi novih različic koronavirusa, ki so bile odkrite tudi pri nas, postavlja dilema, ali ukrepati glede na predviden načrt ali za krajši čas zaustaviti javno življenje. Obenem pa je pojasnil tudi, da iščejo možnosti za obiskovanje šole za tiste dijake, ki se še vedno šolajo na daljavo.
28. feb. 2021
Ameriški predstavniški dom je včeraj sprejel 1900 milijard dolarjev vreden predlog zakona za boj proti pandemiji covida-19 ter pomoč ekonomiji in posameznikom ter zveznim državam. Demokrati so ga označili za pomemben korak h krepitvi sredstev za cepiva, preobremenjene lokalne vlade in milijone družin, ki jih je prizadela pandemija.
Predstojnik Centra za nalezljive bolezni na NIJZ dr. Mario Fafangel je na vladni tiskovni konferenci 5. februarja razkril, da so epidemiologi »neštetokrat« predlagali odprtje osnovnih šol do vključno petega razreda po vsej državi, »zadnji dopis pa je bil zagotovo pred odpiranjem šol in prvim množičnim testiranjem.«
27. feb. 2021
V Belgiji sedaj prevladuje bolj nalezljiva britanska različica novega koronavirusa, zato je število okužb znova začelo naraščati, je včeraj sporočila vlada.
Strokovni svet NIJZ je na seji 15. februarja zavzel stališče, da ukrep policijske ure ni sorazmeren, zato je predlagal odpravo tega ukrepa. Podobno stališče so epidemiologi zavzeli tudi v primeru omejitve gibanja na občine in regije, zato v primeru poslabšanja razmer predlagajo drugačne rešitve.
V Sloveniji je potrjen prvi primer južnoafriške različice novega koronavirusa, je potrdil minister za zdravje Janez Poklukar. Gre za mariborskega zdravnika, ki se je vrnil s potovanja po Afriki, od koder se je vrnil še z dvema osebama, ki sta prav tako zboleli. Ob tem prvi mož NIJZ Milan Krek opozarja, da trend okužb z novim koronavirusom narašča.
26. feb. 2021
V Obalno-kraški statistični regiji bo v skladu s četrtkovo odločitvijo vlade od sobote ponovno prepovedano zbiranje ljudi, gibanje pa razen 12 izjem omejeno na to regijo. Šol v tej regiji zaenkrat ne bodo zapirali, je na današnji novinarski konferenci o aktualnem stanju glede covida-19 povedal minister za notranje zadeve Aleš Hojs.
Vlada je na dopisni seji z odlokom določila, da bo od sobote v obalno-kraški regiji zbiranje ljudi prepovedano, gibanje pa omejeno na to regijo, pri čemer je vlada določila 12 izjem. Tokrat je prepovedala tudi vstop v regijo. Drugod ostaja omejitev zbiranja do 10 ljudi, gibanje v nočnem času je še vedno prepovedano povsod, so sporočili po seji.