Prijavljeni ste kot
15. feb. 2021
Predlagatelji konstruktivne nezaupnice iz vrst strank KUL vladi premierja Janeza Janše med drugim očitajo neobvladovanje epidemije koronavirusa ter poseganje v vse družbene podsisteme. Današnjo razpravo pred glasovanjem so izkoristili tudi za poziv poslancem iz koalicijskih vrst, naj "zberejo pogum" in glasujejo za nezaupnico.
Premier Janez Janša je predlagateljem konstruktivne nezaupnice iz KUL na seji DZ dejal, da zapravljajo čas in denar davkoplačevalcev. Prepričan je, da je aktualna vlada naredila bistveno več od prejšnje, in to v bistveno krajšem času in težjih pogojih pandemije. "Slovenski državljani to vedo, tudi čutijo v žepih," je prepričan.
Kandidat za predsednika vlade Karl Erjavec je v predstavitvi programskih zasnov vlade na seji DZ izpostavil, da bo nova vlada krepila zaupanje v vse tri veje oblasti, v stroko in v znanstveno dokazana dognanja. Politika nove vlade bo usmerjena v krepitev zaupanja državljanov, njen cilj pa bo "narediti Slovenijo zopet normalno državo", je dejal.
DZ bo na današnji seji razpravljal in odločal o konstruktivni nezaupnici s kandidatom za predsednika vlade Karlom Erjavcem. Za uspeh nezaupnice vladi Janeza Janše, ki so jo vložile LMŠ, SD, Levica, SAB in DeSUS, sodeč po javnih izjavah ni potrebnih 46 glasov. Pričakovati je ostro razpravo, glasovanje se obeta v poznih večernih urah.
12. feb. 2021
Državni zbor bo o konstruktivni nezaupnici s predlogom za izvolitev Karla Erjavca za predsednika vlade odločal na izredni seji v ponedeljek, je danes sklenil kolegij predsednika DZ. Na seji pa ne bo glasovanja o spremembah poslovnika, s katerimi bi poslancem omogočili tajno glasovanje na daljavo, saj je tak predlog padel že na pristojni komisiji.
10. feb. 2021
Preiskovalna komisija v zadevi Franc Kangler je od samega začetka svoje delo opravljala v mejah ustavnih pristojnosti in v skladu s sklepoma ustavnega sodišča, je zatrdil predsednik komisije Dejan Kaloh (SDS). Je pa ob tem opozoril na odločbo ustavnega sodišča iz leta 2000, v kateri je navedeno, da zakon in poslovnik nista v neskladju z ustavo.
Opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB in DeSUS so v parlamentarni postopek ponovno vložile konstruktivno nezaupnico s kandidatom za predsednika vlade Karlom Erjavcem. Predlog so podprle z 10 poslanskimi podpisi, vsaka od strank predlagateljic je prispevala dva. Erjavec je med bistvenimi očitki vladi izpostavil rušenje temeljnih ustavnih načel. Predsednik državnega zbora Igor Zorčič bo predlagal, da bi bila seja, na kateri bodo poslanci razpravljali in glasovali o konstruktivni nezaupnici, v ponedeljek. Še pred tem pa bo o datumu seje razpravljal kolegij predsednika državnega zbora, ki ga je sklical za petek.
Stranke KUL bodo danes v postopek v DZ z 10 podpisi ponovno vložile konstruktivno nezaupnico s kandidatom za predsednika vlade Karlom Erjavcem. Javne izjave poslancev za zdaj kažejo, da za zamenjavo vlade Janeza Janše nimajo potrebnih 46 glasov, a tajno glasovanje dopušča negotovost. V delu opozicije so bili sicer v torek glede uspeha optimistični.
9. feb. 2021
Dan pred napovedano vložitvijo konstruktivne nezaupnice s kandidatom za predsednika vlade Karlom Erjavcem so v delu opozicije optimistični. Glede na javne izjave sicer nimajo zagotovljenih 46 glasov, kolikor jih je potrebnih za uspeh nezaupnice, a kot kaže, računajo, da si bodo na tajnem glasovanju nekateri od poslancev premislili.
5. feb. 2021
Poslanci SD, LMŠ, Levice in SAB so vložili tudi interpelacijo kulturnega ministra Vaska Simonitija. Očitajo mu neučinkovito ukrepanje pri odpravi posledic blokade dela na področju kulture zaradi epidemije ter napade na neodvisnost novinarstva. Ministrovo delo razgrajuje kulturno delovanje, je v predstavitvi izpostavil poslanec Matjaž Nemec (SD).
Opozicijske LMŠ, Levica, SD in SAB, vključene v KUL, bodo danes v skladu z napovedjo v parlamentarni postopek vložile interpelacijo ministra za kulturo Vaska Simonitija. Med drugim mu očitajo, da ni vzpostavil nikakršnega dialoga s kulturniki. To bo tretja interpelacija ministrov vlade Janeza Janše v zadnjih tednih.
3. feb. 2021
Poslanci Levice, LMŠ, SD in SAB so v postopek v DZ vložili interpelacijo ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simone Kustec. Očitke so strnili v 20 točk. Med drugim ji očitajo nestrokovne in škodljive politike na področju organizacije vzgoje in izobraževanja v času epidemije, kar da je povzročilo najdaljše zaprtje šol in vrtcev v Evropi.
DZ je danes potrdil osmi protikoronski zakon, ki prinaša dodatnih 320 milijonov evrov ukrepov za blažitev posledic epidemije covida-19. Ključna sta subvencioniranje dviga minimalne plače in podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo, v zakonu pa so zapisane tudi globe za preskakovanje vrstnega reda pri cepljenju.
2. feb. 2021
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je za naslednji teden napovedal vložitev konstruktivne nezaupnice, tokrat z 10 poslanskimi podpisi. Predsedniku republike Borutu Pahorju je zato predlagal, da se srečanje, na katere je povabil vse vodje parlamentarnih strank opravi po glasovanju in odločitvi o konstruktivni nezaupnici, s čimer se je Pahor strinjal.
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je za naslednji teden napovedal ponovno vložitev konstruktivne nezaupnice, tokrat z 10 poslanskimi podpisi. Kot je dejal po sestanku s poslanci, pričakuje, da bo uspešen in da bodo oblikovali novo vlado, obenem pa ga veseli, da "so poslanci stranke DeSUS enotni in da tudi enotno podpirajo konstruktivno nezaupnico".
Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je včeraj razpravljal o ravnanju predsednika računskega sodišča Tomaža Vesela. Sejo so obstruirale opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB, odbor pa je na koncu sprejel dva sklepa, z enim Veselu predlaga, da odstopi s položaja predsednika računskega sodišča.
Sestanek vodstva DeSUS s poslansko skupino naj bi danes prinesel odgovor o nadaljnjem delovanju oz. položaju strankinih poslancev. Slednji namreč tudi po izstopu DeSUS iz koalicije dajejo različna sporočila o tem, na kateri strani se vidijo. Premier Janez Janša njihov odgovor o tem, ali bodo podpirali vlado ali ne, pričakuje do srede.
30. jan. 2021
V 61. letu je umrl poslanec SAB Franc Kramar, so za STA potrdili v stranki. V DZ je bil izvoljen na zadnjih parlamentarnih volitvah, bil je član več parlamentarnih odborov. V zadnjem času je bil bolniško odsoten zaradi dolgotrajne bolezni.