Prijavljeni ste kot
11. jan. 2022
Januarska javnomnenjska raziskava Dela, ki jo je opravila Mediana, kaže, da več kot desetina vprašanih ne bi izbrala nobene parlamentarne stranke, petina pa še ne ve, komu bi dala glas. Med parlamentarnimi strankami bi slavila SDS, sledita SD in Levica. Z delom vlade je nezadovoljnih manj anketirancev, njena ocena je najvišja od novembra 2020.
Nekdanji premier Marjan Šarec je na zaslišanju pred preiskovalno komisijo DZ o ukrepanju v epidemiji covida-19, ki je bila ustanovljena na zahtevo koalicije, poudaril, da se je prejšnja vlada na epidemijo covida-19 pripravljala po takrat dostopnih podatkih o koronavirusu, ki jih je bilo malo, in zanikal očitke o prepočasnem ravnanju.
10. jan. 2022
Preiskovalna komisija DZ, ki preiskuje sume političnega vmešavanja v delo policije, je danes sprejela vmesno poročilo in z njim sklep s predlogom DZ, da k odstopu pozove notranjega ministra Aleša Hojsa in da pozove premierja Janeza Janšo, da DZ o tem obvesti, k odstopu pa pozove tudi oba državna sekretarja Franca Kanglerja in Boža Predaliča.
30. dec. 2021
Predsednik DZ Igor Zorčič je v novoletni poslanici ocenil, da je bilo leto 2021 težko in zahtevno, a je bilo tudi leto uspehov in zmag. Ob oblikovanju prihodnjih politik in zavezništev imejmo pred očmi odgovornost, ki jo pred nas postavljajo izzivi časa, je pozval. "Ne pozabimo, da smo vsi soodgovorni za prihodnost naše Slovenije," je poudaril.
28. dec. 2021
DZ je imenoval 13 članov programskega sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS) in pet novih članov nadzornega sveta javne radiotelevizije. DZ je sklepe sprejel kljub opozorilom dela opozicije o njihovi nezakonitosti, zaradi česar so poslanci LMŠ, SD, Levice, SAB in NeP sejo protestno zapustili.
27. dec. 2021
DZ je sprejel nov protikoronski zakon z dodatnimi ukrepi za omilitev posledic epidemije covida-19. Prinaša nove dodatke za najbolj ranljive, uvaja odškodninsko odgovornost za primer zapletov pri cepljenju ali uporabi zdravila proti covidu-19, duhove buri zvišanje zgornje meje uvrščanja zdravnikov v plačne razrede.
Poslanka Mateja Udovč je danes tudi uradno podala izstopno izjavo iz poslanske skupine SMC. Kot je pojasnila Udovčeva, ki je svoj izstop iz poslanske skupine napovedala že ob prestopu iz stranke SMC v stranko Naša Dežela, bo svoje delo nadaljevala kot nepovezana poslanka, odločala pa se bo "državotvorno, po lastni vesti in presoji".
Še vedno se soočamo s posledicami in vplivom covida-19, zato je vlada pripravila nov nabor ukrepov, katerih namen je tako varovanje zdravja kot pomoč podjetjem in posameznikom, predvsem najbolj ogroženim. DZ jih sprejema na današnji izredni seji, medtem se je pred parlamentom zbrala skupina protestnikov, ki novemu interventnemu zakonu nasprotujejo.
DZ bo na izredni seji obravnaval predlog desetega protikoronskega zakona (PKP10), ki prinaša za najmanj 180 milijonov evrov dodatnih ukrepov in je že močno razdelil poslance. Na dnevnem redu plenarne seje so tudi predlog novele zakona o DDV, predlog zakona o debirokratizaciji ter imenovanje članov programskega in nadzornega sveta RTV Slovenija. Skupine, ki nasprotujejo cepljenju, pa so ob sprejemanju zakona napovedale velik protest pred DZ - ljudje naj bi se začeli zbirati že dopoldne. Protestniki trdijo, da z zakonom nastaja pravna podlaga za uvedbo obveznega cepljenja proti covidu.
23. dec. 2021
Odbor DZ za finance je ob obstrukciji poslancev dela opozicije, ki se niso strinjali z načinom vodenja seje, potrdil predlog desetega protikoronskega zakona (PKP10). V okviru nujnega postopka se je prebil skozi okoli 90 vloženih dopolnil, med njimi je izglasoval tudi tistega o zvišanju najvišjega plačnega razreda za zdravnike in zobozdravnike.
Člani odbora DZ za finance iz LMŠ, SD, Levice in SAB sejo, na kateri odbor sprejema predlog desetega protikoronskega zakona, obsturirajo, ker da gre pri vodenju seje in predlaganju dopolnil za kršenje ustave, zakonov in poslovnika DZ. Izpostavljajo mnenje zakonodajno-pravne službe DZ, da je 75 odstotkov dopolnil nedopustnih.
Koalicijske poslanske skupine SDS, NSi in SMC bi v desetem protikoronskem zakonu, ki ga bo danes obravnaval parlamentarni odbor za finance, dvignile najvišji plačni razred, ki ga lahko dosežejo zdravniki in zobozdravniki. Ukrep bi bil začasne narave, je še razvidno iz predlaganih dopolnil.
22. dec. 2021
Poslanska skupina SMC je danes v državni zbor vložila predlog sklepa o razrešitvi Mateje Udovč z mesta predsednice odbora za gospodarstvo ter podpredsednice odbora za infrastrukturo, okolje in prostor. V poslanski skupini SMC kot zamenjavo za Udovčevo, ki je sredi meseca izstopila iz stranke SMC, predlagajo Mojco Žnidarič in Gregorja Periča.
21. dec. 2021
Notranji minister Aleš Hojs je po uspešno prestani interpelaciji, ki jo je sicer podprlo 44 poslancev, dejal, da je takšen rezultat pričakoval. Ob tem je še napovedal, da bo do konca mandata delal "enako kot od prvega dne". "Stvari se premikajo, zakoni se sprejemajo, policija se ureja, tako da mislim, da bomo s tem delom nadaljevali," je zatrdil.
20. dec. 2021
Pred DZ so danes v organizaciji ZRC SAZU postavili platno s pročeljem DZ z liki posebnih policijskih enot. Gre za del projekta Paviljon demokracije, pri katerem sodeluje tudi inštitut za kulturne in spominske študije, tema projekta je povezava med umetnostjo ter civilnodružbenimi gibanji od 80. let 20. stoletja do danes, so zapisali na Twitterju.
Minister za notranje zadeve Aleš Hojs je na seji zavrnil vse očitke iz interpelacije o njegovem delu. S politizacijo policije se, kot je zatrdil, ni nikoli ukvarjal, pač pa je policistom zagotavljal boljše pogoje za delo. Opoziciji pa je očital, da je ves čas rušila napore vlade za zajezitev širjenja koronavirusa, tudi za ceno žrtev.
DZ je začel obravnavo interpelacije notranjega ministra Aleša Hojsa. Matej T. Vatovec (Levica) je v uvodu povedal, da razrešitev predlagajo, ker želijo preprečiti, da bi do volitev nastajala še dodatna, večja in nepopravljiva škoda, ki jo s svojim delovanjem povzroča Hojs. Izpostavil je povečevanje represije in kadrovanje v policiji.
18. dec. 2021
Poslanec LMŠ Rudi Medved je neuspelo interpelacijo proti ministru za okolje in prostor Andreju Vizjaku označil za pirovo zmago. Če bi sam kot minister na interpelaciji dobil manj kot tretjino glasov podpore, bi sam odstopil, ker bi to razumel kot jasno nezaupnico, je povedal po glasovanju.