Prijavljeni ste kot
7. avg. 2021
Programski svet Radiotelevizije Slovenija bo predlog generalnega direktorja Andreja Graha Whatmougha za soglasje k razrešitvi direktorice TV Slovenija Natalije Gorščak obravnaval na seji 16. avgusta ob 15. uri, je za STA povedal predsednik sveta Ciril Baškovič. Po pravnem mnenju, ki ga je dobil danes, bo takrat sprejeta odločitev še pravočasna.
5. avg. 2021
Programski svet RTVS bo o predlogu generalnega direktorja javnega zavoda Andreja Graha Whatmougha za soglasje k razrešitvi direktorice TVS Natalije Gorščak najverjetneje odločal 13. avgusta popoldne. Zelo majhna verjetnost pa je tudi, da bo seja sklicana za ponedeljek, 16. avgusta, je za STA povedal predsednik programskega sveta Ciril Baškovič.
16. jul. 2021
DZ je danes imenoval Marka Borisa Andrijaniča za ministra brez listnice, pristojnega za digitalno preobrazbo. Za je glasovalo 45 navzočih na seji, proti jih je bilo 44. Imenovanje Andrijaniča je v današnjem glasovanju v DZ podprlo 45 poslancev - poleg koalicijskih tudi poslanci SNS, narodnosti in dva poslanca DeSUS. Poslanec DeSUS Robert Polnar je glasoval proti, prav tako poslanci LMŠ, SD, Levice, SAB in nepovezane poslanske skupine. Andrijaniča je na ta položaj predlagal premier Janez Janša, ki je pojasnil, da bo njegova naloga vodenje novoustanovljene vladne službe in koordinacija aktivnosti na področju digitalne preobrazbe znotraj vlade.
Poslanci bodo na današnji izredni seji odločali o kandidaturi Marka Borisa Andrijaniča za ministra brez resorja, pristojnega za digitalno preobrazbo. Večji del opozicije je že povedal, da imenovanju nasprotuje. Na dnevnem redu imajo poslanci danes še predloga novel zakonov o orožju ter o pravilih cestnega prometa.
V opozicijskih LMŠ, SD, Levici, SAB in NeP so ostri do koalicije, ki je preložila odločanje o demografskem skladu in zavrnila tudi vladno novelo zakona o nalezljivih boleznih. Vlado pozivajo k odstopu ali vezavi zaupnice na katerega od predlogov. Večinoma so ostri tudi do napovedi vlade za več pogoja PCT in konec brezplačnega hitrega testiranja.
15. jul. 2021
Poslanci bodo na današnji izredni seji ponovno odločali o noveli zakona o nalezljivih boleznih, saj je državni svet v ponedeljek izglasoval odložilni veto. Da bo novela, s katero želi vlada uresničiti odločbo ustavnega sodišče, sprejeta, jo mora podpreti najmanj 46 poslancev. Minuli teden jo je DZ potrdil s 44 glasovi za in 42 proti.
13. jul. 2021
Kandidat za novega ustavnega sodnika Janez Kranjc danes v DZ ni dobil dovolj poslanskih glasov za izvolitev. Na tajnem glasovanju je bilo zanj 45 poslancev, 43 pa proti. Ena glasovnica je bila neveljavna. Za izvolitev pa bi potreboval najmanj 46 poslanskih glasov.
DZ bo danes sprejel več pomembnejših kadrovskih odločitev. Med njimi je predlog predsednika republike Boruta Pahorja, da DZ za novega ustavnega sodnika izvoli izrednega člana Slovenske akademije znanosti in umetnosti, zaslužnega profesorja na ljubljanski in mariborski pravni fakulteti Janeza Kranjca.
9. jul. 2021
DZ se je proti koncu včerajšnjega nadaljevanja seje lotil prve obravnave predloga novele zakona o organiziranosti in delu v policiji, s katero bi vlada jasneje določila, katere preiskave sumov kaznivih dejanj bo NPU prevzel. Koaliciji, DeSUS in SNS se zdi primeren za nadaljnjo obravnavo, preostalemu delu opozicije pa ne.
6. jul. 2021
Minister za notranje zadeve Aleš Hojs je včeraj v DZ dejal, da poročila policije v zvezi s policijskim varovanjem neprijavljenega shoda na Prešernovem trgu v Ljubljani 25. junija sicer še ne pozna. Po tistem, kar je slišal, pa meni, da je policija odredila ukrepanje zoper rumene jopiče nekaj sekund, preden so ukrepanje zahtevali organizatorji shoda.
8. jun. 2021
V SDS, ki je z NSi vložila zahtevo za sklic seje DZ o programu Levice, so nad odločitvijo predsednika DZ Igorja Zorčiča, da seje ne skliče, presenečeni. Glede na sedanjo prakso bi glede na mnenje ZPS namreč pričakovali poziv k dopolnitvi zahteve. V opozicijskih vrstah so potezo Zorčiča pozdravili in izpostavili, da bi bil sklic take seje neustaven.
28. maj. 2021
Bohinjski občinski svet je v četrtek po skrajšanem postopku sprejel spremembe odlokov, ki na območje Bohinjskega jezera prinašajo več omejitev. Na jezeru prepovedujejo uporabo večjih kopalnih pripomočkov, na obali jezera predvajanje glasne glasbe, pri cerkvi sv. Janeza zadrževanje v kopalkah, na severni obali jezera pa kolesarjenje.
26. maj. 2021
Državni zbor predsednika vlade Janeza Janšo ne bo obtožil pred ustavnim sodiščem, saj takšen predlog na današnji seji DZ ni dobil zadostne podpore. Za predlog ustavne obtožbe je namreč glasovalo 42 poslancev, proti pa 44.
DZ bo v petek odločal tudi o predlogu koalicije za razrešitev predsednika DZ Igorja Zorčiča, razen če bo kdo predlagal umik te točke, je v izjavi danes pojasnil Zorčič. To točko je namreč uvrstil na dnevni red seje med mandatno-volilne zadeve. DZ se mora po njegovem mnenju prešteti in če bo zbranih 46 glasov, "vemo, da imamo novo koalicijo".
25. maj. 2021
Referendum o noveli zakona o vodah bo 11. julija, torej teden dni pozneje od prvotnega predloga, je s tesno večino sklenil DZ. Nov datum so na izredni seji DZ predlagale koalicijske SDS, NSi in SMC, čemur so ostro nasprotovali v delu opozicije. Poslanci so bili razdeljeni tudi glede vsebine novele, iz obeh strani je bilo slišati očitke o zavajanju.
24. maj. 2021
Kolegij predsednika DZ se je danes dogovoril o dveh izrednih sejah. V torek bodo določili datum referenduma o noveli zakona o vodah, od srede pa bo seja s točkami, ki bi morale biti na redni seji. Za sredo je predvidena točka o predlogu ustavne obtožbe premierja Janeza Janše, v petek pa utegnejo odločati o razrešitvi predsednika DZ Igorja Zorčiča.
18. maj. 2021
Programski svet RTV Slovenija bo vprašanje o možnosti za zvišanje rtv-prispevka obravnaval 31. maja, so sklenili na včerajšnji seji. Prav tako se bo takrat osredotočil tudi na vprašanji glede pokrivanja predsedovanja Slovenije Svetu EU in glede izvajanja stavkovnega sporazuma iz leta 2018.
17. maj. 2021
Potem ko so danes z 42 glasovi za in 42 proti zavrnili dnevni red redne seje DZ, na kateri bi morali poleg številnih zakonov obravnavati tudi predlog ustavne obtožbe predsednika vlade Janeza Janše, so poslanci LMŠ, SD, Levice in SAB že zahtevali sklic izredne seje s to točko. Po njihovem mnenju se kaže, da koalicija v DZ nima večine.