Revija Reporter
Slovenija

Nov test podpore vlade v DZ: lahko Andrijanič postane minister?

STA
317

16. jul. 2021 7:17 Osveženo: 7:18 / 16. 7. 2021

Deli na:

Mark Boris Andrijanič

Primož Lavre

Poslanci bodo na današnji izredni seji odločali o kandidaturi Marka Borisa Andrijaniča za ministra brez resorja, pristojnega za digitalno preobrazbo. Večji del opozicije je že povedal, da imenovanju nasprotuje. Na dnevnem redu imajo poslanci danes še predloga novel zakonov o orožju ter o pravilih cestnega prometa.

Andrijanič bo, če mu DZ danes prižge zeleno luč, usklajeval delo ministrstev pri digitalni preobrazbi Slovenije. V ta namen se ustanavlja tudi služba vlade za digitalno preobrazbo. Pred izredno sejo DZ bo kandidata, ki je iz kvote NSi, že zjutraj zaslišal parlamentarni odbor za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo.

Da nasprotujejo Andrijaničevemu imenovanju, so že sporočile opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB. Čeprav nekatere pritrjujejo pomenu digitalizacije, pa se jim zdi za to potezo politično povsem neprimeren trenutek in preusmerjanje pozornosti.

Predsednik vlade Janez Janša pričakuje, da bo predlog za Andrijaničevo imenovanje dobil zadostno podporo. "Ne gre za politično odločitev," je v četrtek dejal na skupni novinarski konferenci s predsednikoma NSi in SMC Matejem Toninom in Zdravkom Počivalškom. Kot je dodal, je v našem skupnem interesu, da Slovenija čim prej postane čim bolj digitalna, ter da sredstva iz nacionalnega načrta za okrevanje in odpornost uporabi čim bolj produktivno.

Poleg odločanja o Andrijaničevi kandidaturi sta na dnevnem redu tudi vladni noveli zakonov o orožju in o pravilih cestnega prometa. Slednja med drugim znižuje kazni za prehitro vožnjo in zvišuje kazni za telefoniranje med vožnjo in parkiranje na mestih za invalide. Prav tako uvaja možnost dovoljenja za zavijanje desno pri rdeči luči na semaforju.

Novela zakona o orožju pa v nacionalno zakonodajo prenaša evropsko direktivo o orožju. Zakonski predlog je naletel na zadovoljstvo v koalicijskih SDS, NSi in SMC, v delu opozicije, zlasti v LMŠ in Levici, pa so bili kritični predvsem do uzakonjanja možnosti nakupa dušilcev zvoka, legalizacije kovinskih teleskopskih palic in bajonetov ter novega kroga legalizacije nezakonitega orožja.