Konklave za izbor naslednika papeža Frančiška se bo začel 7. maja, so danes sporočili iz Vatikana. Datum so določili na prvi kongregaciji kardinalov po sobotnem pogrebu papeža Frančiška, poročajo tuje tiskovne agencije.
Na dražbi v bližini Pariza so v nedeljo prodali Napoleonovo pismo, v katerem je zanikal svojo vlogo pri ugrabitvi papeža Pija VII. leta 1809. Pismo so prodali za 26.360 evrov, kar je precej več od ocenjene vrednosti, poročajo tuje tiskovne agencije. Naprodaj je bilo dan po pogrebu papeža Frančiška, ki je umrl prejšnji ponedeljek.
Ameriški predsednik Donald Trump je v nedeljo dejal, da se je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pripravljen odpovedati polotoku Krim v okviru dogovora o prekinitvi ognja. Ruskega predsednika Vladimirja Putina je ob tem pozval, naj konča napade in podpiše dogovor, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Košarkarji Los Angeles Lakers so izgubili četrto tekmo prvega kroga končnice lige NBA, tako da proti Minnesoti Timberwolves zaostajajo 1:3 v zmagah. Tokrat bolje razpoloženi slovenski as Luka Dončić je v slabih 46 minutah na parketu dosegel 38 točk, potem ko se je nekaj dni prej še boril z zdravstvenimi težavami.
Podpora vladi Roberta Goloba se je rahlo okrepila in znaša 32,3 odstotka, kažejo podatki ankete Mediane za POP TV. Med strankami ima največjo podporo SDS, če bi bile volitve danes, bi jo podprlo 19,8 odstotka vprašanih, Gibanje Svoboda pa 14,2 odstotka. Na vrhu lestvice priljubljenosti politikov je predsednica republike Nataša Pirc Musar.
Grenlandski premier Jens-Frederik Nielsen je danes ob prvem obisku Danske po prevzemu položaja dejal, da Grenlandija nikoli ne bo na prodaj. Ameriške izjave o nakupu otoka je označil za nespoštljive, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je Rusijo obtožil namernega zavajanja v pogovorih glede morebitnega končanja vojne v Ukrajini. "Rusi veliko govorijo o svoji domnevni pripravljenosti sprejeti ameriške predloge, vendar doslej ni bilo nobenih priprav ruske vojske na dejanski molk (orožja op.p.)," je dejal Zelenski v večernem video nagovoru.
Oprostilna sodba v Celju na veliki petek ne bi mogla imeti večje sporočilnosti. Obtoženi Janez Janša, ki je svojo politično kariero zgradil tudi na predpostavki večne krivice, za katero je odgovorno slovensko »krivosodje«, je ostal brez obsodbe. In skoraj brez besed. Kaj ta sodni epilog pomeni za teorijo zarote – to volivci SDS nekritično sprejemajo od svojega idola, kajti Janša navkljub drugačnim pričakovanjem ni bil obsojen? Ali je izgubil priložnost, da bi postal mučenik trde desnice? Bi se to spremenilo, če višje sodišče ugodi pritožbi tožilstva in zadevo Trenta razveljavi oziroma vrne v ponovno sojenje?
Ameriški demokrati še vedno poskušajo dojeti (in razumeti) politično zmedenost prejšnjega poletja in jeseni ter pretres volilnega večera. Vse to ob zgroženosti in občutku nemoči, ki se kopičita ob vsakodnevnih izpadih druge vlade Donalda Trumpa. Ta se je pred osmimi leti nemudoma soočil s silovitim odporom, v drugo je dolgo komaj tlel. Sedaj ga razpihujeta veteran levice, za katerega je dovolj le ime – Bernie, in naslednica, za katero je dovolj le kratica – AOC.
Ena od glavnih zunanjepolitičnih prioritet Trumpove administracije je nedvomno (postopni) razkroj kitajsko-ruskega strateškega partnerstva, kajti ameriški strategi se že vrsto let zavedajo, da je LR Kitajska, ki ima pod ugodnimi pogoji in cenami na voljo strateške adute Ruske federacije (obilne naravne vire, vrhunsko vojaško tehnologijo, dostop do Arktike čez ruska ozemlja itd.), v zelo dobri poziciji, da enkrat v prihodnjih dveh desetletjih s prestola globalnega hegemona izrine ZDA.
mag. Marko Osolnik, diplomat analitik in publicist
»V zgodovinskih knjigah bo zagotovo napisano poglavje o nas. Upam, da je to prelomnica, ko gre za položaj v Srbiji.« S temi besedami je prikolesaril iz Srbije na cilj v Strasbourgu eden od osemdesetih kolesarjev, ki so se od 3. do 16. aprila vozili z namenom, da v Strasbourgu, kjer je sedež Sveta Evrope, Evropskega sodišča za človekove pravice in Evropskega parlamenta, opozorijo evropske ustanove o njihovem boju proti korupciji in osipanju demokratičnih standardov in svoboščin v njihovi državi. Srbski študentje so bili v Franciji polni upanja in optimizma, iz Beograda pa je zavela sovražna retorika.
Kakšni bodo sadovi žetve papeža Frančiška, bo pokazalo čas. Prvi sad se bo pokazal, ko se bo po končanih konklavah pokadil bel dim. Naslednik bo tako ali drugače prenašal, razvijal ali potisnil ob stran njegovo dediščino. Frančiškova doba se je končala, ostaja pa misel svetega Frančiška, ki ji je sledil papež – Mir in dobro. Preprosto Franciscus piše na grobu 266. papeža v baziliki Marije Snežne.
Na predsedniških volitvah je dosegel več kot 46 odstotkov glasov in napovedal začetek nekaj velikega, naslednje leto je ustanovil Platformo sodelovanja, lani pa napovedal, da se bo potegoval za vrh SDS, na koncu je ustanovil svojo stranko. Kakšni so njegovi načrti, kako komentira aktualno politiko, ali bo tudi v naslednji vladi zunanji minister. S predsednikom Demokratov Anžetom Logarjem smo se pogovarjali tudi v Reporterjevem podkastu o politiki, ki ga lahko spremljate tudi na TV Veseljak in Aktual TV.
Rimsko baziliko Marije Snežne, kjer so v soboto pokopali papeža Frančiška, so danes ob sedmi uri znova odprli za javnost. Verniki lahko obiščejo tudi papežev grob v stranski ladji bazilike blizu glavnega oltarja.
V kanadskem mestu Vancouver je v soboto v času, ko je tam potekal filipinski ulični festival, v množico zapeljal avto. Po navedbah policije je umrlo več ljudi, številni so ranjeni. Voznika so že prijeli, je po poročanju tujih tiskovnih agencij sporočila policija.
Policija preverja morebiten obstoj razlogov za sum storitve kaznivega dejanja pri prodaji slabega hektarja zemljišč, ki jih je lani od Mestne občine Ljubljana kupil srbski poslovnež Nikola Petrović, poroča portal N1. Ta sicer sodi v najožji krog srbskega predsednika in ima po poročanju N1 stike tudi z ljudmi iz organiziranih kriminalnih združb.
Slovenija je država, kjer se mnogi še danes spominjajo trenutka, ko je umrl Tito. Dvomim, da se bodo ti ljudje čez nekaj let spominjali, kje so bili ob smrti papeža Frančiška. Na tisti velikonočni ponedeljek sem bila v cerkvi na sveti birmi, kjer je koprski škof msg. dr. Peter Štumpf spoštljivo oznanil papeževo smrt. Vse to je bilo brez komentarjev na družbenih omrežjih in medijskega senzacionalizma, kar me je doletelo šele pozneje.