Revija Reporter
Svet

Legla virusov - kitajske tržnice smrti, kjer prodajo predvsem divje žive živali

Gašper Petovar

22. mar. 2020 20:00 Osveženo: 7:10 / 23. 3. 2020

Deli na:

Vuhanska tržnica, kjer so vsak dan prodali na stotine živali, je danes zaprta. Zaprla jo je oblast, ki sicer dovoli trgovanje z divjimi živalmi.

Profimedia

Strokovnjaki po svetu opozarjajo, da se bodo smrtonosni virusi kot denimo Covid-19, Sars, ptičja gripa še naprej pojavljali, če države ne bodo začele zapirati tržnic kjer prodajajo žive živali, predvsem divje žive živali.

Kje je največ takih tržnic in od kod izvirajo zgoraj omenjene tri virusne bolezni?

Prvi primeri pa prihajajo iz tržnic, kjer se v premajhnih kletkah nagrmadenih na kupe prodajajo divje in domače živali. Profesor iz univerze v ameriškem Hustonu poudari, da je v prvi vrsti problematična že sama zasnova takih tržnic kot je denimo wuhanska.

»Kletke z živalmi so spravljene ena na drugo, druga zraven druge, v katerih je na stotine živali, domačih in divjih. Živali na dnu se dobesedno utapljajo v iztrebkih in drugih izločkih živali, ki so v zgornjih kletkah. Virusi lahko brez težav prehajajo iz ene živali na drugo. Predstavljajte si stotine takih kletk na eni sami tržnici«.

Kdaj in zakaj so Kitajci začeli prodajati eksotične živali na tržnicah? Ter kdo je prodajo dovolil?

Danes je to milijardni posel pri čemer je uživanje redkih divjih živali zdaj omejeno zgolj na peščico najbogatejših Kitajcev. Oblast kljub preteklim izbruhom bolezni tržnic kjer vam zakoljejo mlado lisico, rakuna ali tigra ne bo zaprla.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24

št. 12, letnik 2020

Reporter