Revija Reporter
Svet

ZDA uvedle prve sankcije proti Turčiji, Trump spet zagrozil s popolnim uničenjem turškega gospodarstva

STA

15. okt. 2019 7:18 Osveženo: 7:20 / 15. 10. 2019

Deli na:

Trump je še vedno skeptičen, a sankcij bojda le ne bo.

Profimedia

ZDA so v ponedeljek pozvale Turčijo k takojšnjemu premirju na severu Sirije in pogajanjem s Kurdi. Ameriški podpredsednik Mike Pence je sporočil, da ga je predsednik ZDA Donald Trump pooblastil za pogajanja s Turčijo, ki bodo končala prelivanje krvi. Washington je tudi uvedel prve sankcije proti Ankari zaradi njene ofenzive v Siriji.

Trump je v ponedeljek z mešanico tvitov in uradnih sporočil naznanil uvedbo sankcij proti Turčiji, napovedal dodatne sankcije, če Ankara ne bo kmalu ustavila ofenzive, ter znova zagrozil s popolnim uničenjem turškega gospodarstva.

Finančni minister Steven Mnuchin pojasnil, da so ZDA uvedle sankcije proti turškim ministrom za obrambo, energijo in notranje zadeve oziroma proti celotnim ministrstvom. Z izvršnim ukazom je Trump uvedel sankcije proti vsem turškim uradnikom, ki bodo vpleteni v kršenje človekovih pravic. Te sankcije pomenijo prepoved vstopa v ZDA in zamrznitev premoženja v ZDA.

Trump se je prav tako odločil znova zvišati carine na uvoz turškega jekla na 50 odstotkov, potem ko jih je pred pol leta znižal. Naznanil je tudi prekinitev pogajanj o trgovinskem sporazumu s Turčijo.

Pence je dejal, da se je Trump za sankcije odločil po ponedeljkovem telefonskem pogovoru s turškim kolegom Recepom Tayyipom Erdoganom, ki ga je pozval, naj takoj sprejme prekinitev ognja, ustavi nasilje in pride za pogajalsko mizo.

Pence je opozoril, da bodo sankcije stopnjevali, če se Turčija ne bo odzvala na pozive k prekinitvi ofenzive in pogajanjem.

Podpredsednik ZDA je sporočil tudi, da ga je predsednik Trump pooblastil za pogajanja s Turčijo, ki bodo končala prelivanje krvi. Kmalu naj bi odpotoval v Turčijo.

Turška ofenziva se je začela v sredo, kmalu zatem, ko so ZDA s severa Sirije umaknile svoje vojake. Trump kljub kritikam republikanske in demokratske strani in obtožbam o izdaji kurdskih zaveznikov vztraja, da je bila njegova odločitev o umiku vojakov modra.

"Drugi bodo morda prišli in se borili za eno ali drugo stran. Naj pridejo. Zame je v redu vsak, ki želi pomagati Siriji pri zaščiti Kurdov. Ali sta to Rusija, Kitajska ali pa Napoleon Bonaparte. Upam, da se bodo imeli lepo, mi smo 11.000 kilometrov stran," je tvital predsednik ZDA.

Vodja senatne večine republikanec Mitch McConnell je v ponedeljek opozoril, da bo umik ameriških vojakov iz Sirije obrnil koledar nazaj in oživel skrajno sunitsko skupino Islamska država (IS). Senator iz Južne Karoline Lindsey Graham, ki je prejšnji teden obsojal Trumpovo odločitev kot kratkovidno in neodgovorno, je v ponedeljek za vse okrivil turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana.

Demokrati republikance pozivajo, naj podprejo zakon, ki bo predsednika prisilil, da spremeni odločitev o umiku, ampak Grahamov prestop nazaj k Trumpu temu ne daje veliko možnosti.

Trump je pred odločitvijo za sankcije sporočil, da umika iz Sirije vse ameriške vojake razen nekaj, kar jih bo ostalo na jugu države oziroma v oporišču Tanf, ki bodo sodelovali z opozicijskimi silami. Okrog tisoč vojakov, ki jih umika s severa Sirije pa naj bi ostalo nekje v regiji, da pazijo na IS.

Obrambni minister ZDA Mark Esper namerava naslednji teden obiskati Bruselj in pojasniti evropskim zaveznikom v zvezi Nato, kaj se dogaja. Pozvati jih namerava, da tudi sami uvedejo diplomatske in gospodarske ukrepe proti Turčiji, ki je tudi članica Nata.