Z zakonom bi uzakonili izstopni sporazum, ki ga je London sredi oktobra sklenil z Brusljem. Zakon med drugim opredeljuje finančno poravnavo, ureditev glede meje na irskem otoku in pravice državljanov EU v Veliki Britaniji.
Premier naj bi obenem predlagal, da se izključi možnost podaljšanja prehodnega obdobja po izstopu iz EU 31. januarja. V prehodnem obdobju, ki naj bi trajalo do konca leta 2020, naj bi se Združeno kraljestvo in EU dogovorila o prihodnjih odnosih.
Prednostna naloga vlade pod vodstvom Borisa Johnsona je izpeljati brexit in kar najbolje izkoristiti priložnosti, ki se ji bodo ponudile ob odhodu iz Evropske unije. To je poudarila tudi kraljica Elizabeta II. v četrtkovi predstavitvi programa vlade v parlamentu, s čimer se je začelo novo zasedanje britanskega parlamenta.
London želi po brexitu izpogajati liberalne trgovinske sporazume z vodilnimi svetovnimi gospodarstvi. Tudi prihodnji odnosi z Brusljem naj bi temeljil na prostotrgovinskem sporazumu. Od zakonov, ki naj bi jih sprejeli v prihodnjih treh mesecih, jih je sedem posvečenih brexitu - s področja trgovine, kmetijstva, ribištva, priseljevanja, finančnih storitev in mednarodnega prava.
Zakon o izstopnem sporazumu z EU pred britanskimi poslanci
20. dec. 2019 5:55
Novi britanski parlament bo obravnaval izstopni sporazum z EU, o katerem se je z Brusljem dogovoril premier Boris Johnson. Predlogu zakona se obeta potrditev v parlamentu, saj je vladajoča konservativna stranka na volitvah prejšnji teden osvojila jasno absolutno večino 365 poslancev v 650-članski poslanski zbornici.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke