Revija Reporter
Svet

Sudanski predsednik Putina prosi, naj ga zaščiti pred Američani

STA

24. nov. 2017 6:00

Deli na:

Sudanski predsednik Omar al Bašir

Reuters

Ruski predsednik Vladimir Putin je v Sočiju sprejel sudanskega predsednika Omarja al Baširja, ki ga išče Mednarodno kazensko sodišče zaradi vojnih zločinov.

To je prvi obisk Baširja v Rusiji, Putina pa je zaprosil, naj mu pomaga "zaščititi Sudan pred ZDA".

Poleg tega je sudanski predsednik pohvalil rusko vojaško posredovanje v Siriji, zavzel pa se je tudi za okrepitev vojaških povezav med državama, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Ta obisk smo si želeli že zelo dolgo časa," je dejal Bašir Putinu med obiskom v črnomorskem ruskem letovišču. "Hvaležni smo Rusiji za njen položaj na mednarodnem prizorišču, vključno s stališčem za zaščito Sudana. Res potrebujemo zaščito pred agresivnimi dejanji ZDA," je dejal Bašir.

Pred tem se je sudanski predsednik sestal tudi z ruskim obrambnim ministrom Sergejem Šojgujem. "Zagnali smo program modernizacije naših oboroženih sil in z obrambnim ministrom sva se strinjala, da bo Rusija pri tem sodelovala," je povedal Bašir.

Putin je dejal še, da je Rusija zainteresirana za okrepitev gospodarskih odnosov s Sudanom, zlasti na področju kmetijstva in energetike.

ZDA so pred mesecem dni ukinile trgovinski embargo Sudana, ki je bil uveden leta 1997 zaradi sudanskega podpiranja skrajnih islamističnih skupin. Ameriški predsednik je Sudan tudi umaknil s seznama držav, katerih državljani imajo prepovedan vstop v ZDA. Kljub temu očitno s tem ni prepričal Baširja.

Bašir je obtožen genocida in vojnih zločinov v sudanski pokrajini Darfur in ga Mednarodno kazensko sodišče išče z mednarodno tiralico. Bašir zato redko zapušča Sudan, če pa že, potuje v države, ki tega sodišča ne priznavajo. Med njimi je tudi Rusija.

Konflikt v Darfurju je izbruhnil leta 2003, ko so se tamkajšnji prebivalci uprli nadvladi centralnih oblasti, predvsem pa nasilni kolonizaciji, ki so jih nad temnopoltim domorodnim prebivalstvom izvajale arabske milice. Konflikt se je razvil v oborožene spopade, v katerih je bilo ubitih najmanj 300.000 ljudi, okoli 2,5 milijona pa jih je zbežalo z domov.