Revija Reporter
Svet

Srbija uradno kandidatka za članstvo v EU

STA

2. mar. 2012 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Voditelji držav in vlad EU so Srbiji podelili status kandidatke za članstvo v EU, je po twitterju sporočil predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy.

Ob tem je Van Rompuy izrazil upanje, da bo status kandidatke Srbijo spodbudil k nadaljnjim prizadevanjem za izpolnitev meril za članstvo in nadaljnji krepitvi regionalnega sodelovanja.

Da ni več ovir, da bi Srbija postala kandidatka, je postalo očitno že pred začetkom vrha unije. To je ob prihodu na zasedanje povedal tudi slovenski premier Janez Janša, ki je ocenil, da ta odločitev ni pomembna samo za Srbijo, temveč tudi za regijo in EU.

Premier upa, da bo to prispevalo tudi k premiku za Makedonijo, ki že od decembra 2005, ko je dobila status kandidatke, čaka na začetek pristopnih pogajanj z unijo, ter k hitrejšemu reševanju odprtih dvostranskih vprašanj med Srbijo in Kosovom.

Srbija je po lanskih aretacijah še zadnjih haaških obtožencev Ratka Mladića in Gorana Hadžića status pričakovala že decembra lani, vendar ga ni dobila, v glavnem zaradi nasilja na severu Kosova, kjer so tamkajšnji Srbi postavili barikade in v streljanju na pripadnike Kforja ranili več nemških in avstrijskih vojakov.

Vrh EU je Srbiji decembra lani določil tri pogoje za status: napredek pri izvajanju dogovorov v okviru dialoga s Prištino, dogovor o regionalnem sodelovanju ter dejavno sodelovanje pri zagotavljanju izvajanja mandatov evropske misije Eulex in operacije zveze Nato Kfor.

Preboj je bil dosežen konec minulega tedna, ko sta bila v okviru dialoga Beograda in Prištine izpolnjena dva od omenjenih pogojev. Strani sta namreč po dolgih pogajanjih dosegli kompromis o zastopanju Kosova na regionalnih srečanjih in o izvajanju dogovora o skupnem upravljanju meje na severu Kosova.

Na koncu se je zapletlo še zaradi Romunije, ki je zahtevala, da se v sklepe vključi ureditev statusa vlaške manjšine v Srbiji. Problem je bil rešen tako, da bo Evropska komisija pozorno spremljala prizadevanja Srbije glede varstva manjšin in o tem poročala v poročilu o napredku Srbije na poti v EU.

Po nekaterih navedbah je Romunija v zameno za pristanek na status kandidatke za Srbijo zahtevala tudi zagotovila za vstop v schengen, vendar je Van Rompuy odločno zavrnil, da sta bili ti vprašanji kakor koli povezani.