Revija Reporter
Svet

Revija Time poroča o poslih Paula Manaforta v Črni gori

STA

31. dec. 2018 7:50 Osveženo: 7:51 / 31. 12. 2018

Deli na:

črna gora

profimedia

Nekdanji šef predsedniške kampanje Donalda Trumpa Paul Manafort je glede na poročanje revije Time poleti 2016, ko je izgubil položaj v kampanji, ponujal svoje usluge ruskemu oligarhu Olegu Deripaski med drugim pri podpori nasprotnikom vstopa Črne gore v zvezo Nato.

Manafort je skupaj z ruskim obveščevalcem Viktorjem Bojarkinom, ki je deloval pod vodstvom Deripaske, leta 2006 pomagal Črni gori do neodvisnosti od Srbije. Deripaska je že skoraj leto dni pod ameriškimi sankcijami zaradi vpletanja v volitve 2016 na Trumpovi strani, od 19. decembra pa je na seznamu sankcij tudi Bojarkin.

Leta 2006 je Rusiji šlo na roko, da dobi na Balkanu novo zavezniško državo Črno goro, ki bo odvisna od ruskih investicij. Deripaska je leta 2005 kupil veliko tovarno aluminija v Črni gori in Črnogorcev ni motilo, da prihajajo Rusi s polnimi kovčki denarja. Deripaska je potem leta 2006 tja poslal Manaforta, ki je zanj delal že v Ukrajini za interese Moskve. Referendum je uspel, problema pa ni bilo, dokler se Črna gora ni odločila za vstop v zvezo Nato oziroma že malce prej.

Leta 2014 je Deripaska tožil Črno goro zaradi zasedbe tovarne aluminija, ruski agenti pa so začeli rovariti proti državnemu vrhu, ki je bil za vstop države v Nato. Tri tedne pred ameriškimi volitvami so v Črni gori potekale ključne parlamentarne volitve. Manafort je bil tedaj že brez službe pri Trumpu in Time poroča, da je bil po naročilu Deripaske v stiku z najmanj enim črnogorskim politikom Nebojšo Medojevićem, ki je nasprotoval vstopu v zvezo Nato.

Proti Medojeviću tečejo sodni postopki zaradi vpletenosti v zaroto za poskus državnega udara in umor vodilnih politikov, ki so zagovarjali vstop v zvezo Nato. Deripaska je preko Bojarkina zalagal črnogorske nasprotnike zveze Nato z denarjem, ruski obveščevalci pa naj bi potem skušali še zrežirati nasilno zamenjavo oblasti.

Medojević je priznal, da je govoril z Manafortom, ni pa šel v podrobnosti, ali je bilo kakšno sodelovanje. Manafort je bil avgusta 2016, ko je izgubil neplačano službo na čelu Trumpove kampanje, globoko v dolgovih. Deripaski naj bi bil dolžen okoli 19 milijonov dolarjev in mu je zato ponujal svoje usluge, tudi morda v Črni gori.

Črna gora je vstopila v zvezo Nato, kar je razen Moskve razjezilo nikogar drugega kot Trumpa. Ta je julija za televizijo Fox News napadel Črnogorce kot izjemno agresivne ljudi, ki lahko z vstopom v zvezo Nato zakuhajo tretjo svetovno vojno zaradi 5. člena severno-atlantske pogodbe o kolektivni obrambi. Trump je že maja 2017 v Bruslju na vrhu zveze Nato odmevno odrinil črnogorskega premierja Duška Markovića pred skupinskim fotografiranjem.

Manaforta je zvezno sodišče v Virginiji spoznalo za krivega finančnega kriminala v povezavi z njegovim delovanjem za Rusijo v Ukrajini. Pred sojenjem v Washingtonu zaradi neprijavljenega delovanja za tuje vlade v ZDA je priznal krivdo in je nekaj časa sodeloval s preiskovalci, nato pa to sodelovanje prekinil. Kazen mu bodo izrekli predvidoma marca.