Revija Reporter
Svet

Putin je priznal, da je na Krim poslal ruske vojake

STA

17. apr. 2014 13:46 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ruski predsednik Vladimir Putin je ukrajinske oblasti danes obtožil, da Ukrajino vodijo v prepad, ob tem pa poudaril, da je dialog edina pot za rešitev vse bolj zaostrene krize. Ob začetku oddaje, v kateri odgovarja na vprašanja državljanov, je tudi obsodil nasilje, ki ga novo vodstvo v Kijevu po njegovem izvaja nad lastnim narodom.

"Samo skozi dialog, skozi demokratične postopke in ne z uporabo oboroženih sil, tankov in letal je mogoče vzpostaviti red v državi," je ob začetku svojega nastopa na ruski televiziji dejal Putin. Gre za že tradicionalni nastop v oddaji, v kateri predsednik odgovarja na vprašanja državljanov.

Ljudem je treba ponuditi "resničen dialog, ne zgolj predstavo", je poudaril Putin, ki verjame, da so pogovori o ukrajinski krizi, ki so se danes začeli v Ženevi, "izredno pomembni". Udeležujejo se jih predstavniki EU, ZDA, Rusije in Ukrajine.

Ukrajinske oblasti, ki so prevzele vodenje države po padcu predsednika Viktorja Janukoviča, je obtožil, da vodijo državo v prepad. Vlado v Kijevu je tudi obsodil, ker je sprožila vojaško operacijo proti proruskim aktivistom na vzhodu Ukrajine, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Pri tem je izrazil upanje, da mu ne bo treba uporabiti pravice, da napoti ruske sile v Ukrajino. Kot je spomnil, ga je zgornji dom ruskega parlamenta, svet federacij, 1. marca pooblastil, da lahko uporabi vojaško silo v Ukrajini. Putin je s tem dal vedeti, da ta možnost obstaja, ob tem navaja AFP.

Putin je sicer kot nesmiselne zavrnil navedbe, da ruske sile delujejo na vzhodu Ukrajine. Kot je zatrdil, v tamkajšnjih protestnih akcijah sodelujejo "lokalni prebivalci". "Na vzhodu Ukrajine ni ruskih enot. Tam ni specialnih enot, tudi ne inštruktorjev. To so vse lokalni prebivalci," je poudaril.

Je pa Putin priznal, da so ruske enote delovale na Krimu med in pred izvedbo referenduma o neodvisnosti te ukrajinske avtonomne republike. Doslej je namreč zanikal, da so tam delovali ruski vojaki, rekoč, da bi si lahko vsak kupil vojaško uniformo.

"Naš cilj je bil zagotoviti razmere za svobodne volitve," je dejal Putin. Kot je pojasnil, so za lokalnimi obrambnimi silami stali ruski vojaki, ki so delovali odločno in profesionalno, a korektno. "Morali smo zaščititi ljudi pred morebitno uporabo sile," je še dejal po poročanju AFP.

Ukrajini, ki se spopada z velikimi gospodarskimi težavami, je Putin sicer dal mesec dni časa za plačilo več milijardnega dolga za dobavljeni plin, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Če Rusija tudi v naslednjem mesecu ne bo prejela plačila, bo začel veljati sistem vnaprejšnjega plačila za dobavljeni plin, je pojasnil.

Vlado v Kijevu je Putin še pozval, naj ponovno odpre prometne in trgovske poti do samooklicane moldavske Pridnestrske republike. Ob tem je izrekel podporo tamkajšnjim prebivalcem, ki bi, kot je dejal, morali imeti pravico, da sami odločajo o svoji prihodnosti. Poslanci skupščine Pridnestrske republike so dan prej Rusijo soglasno pozvali k priznanju neodvisnosti tega odcepljenega dela Moldavije.

Sicer pa je Putin v današnji oddaji spregovoril tudi o drugih temah. Med drugim se je dotaknil ameriško-ruskih odnosov in ZDA pozval, naj prenehajo s politiko laži in dvojnih standardov. Dodal je, da si Moskva želi obnoviti zaupanje v odnosih z Washingtonom, poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass.

V oddajo se je prek video povezave na ruskega predsednika z vprašanjem obrnil tudi najbolj znani ameriški žvižgač Edward Snowden, ki je razkril sporne ameriške programe nadzora mednarodnih komunikacij. Sedaj na podlagi dodeljenega azila živi v Rusiji. Putina je v angleščini vprašal, ali Rusija množično nadzoruje komunikacije svojih državljanov. Putin je to odločno zanikal, rekoč, da ruske obveščevalne službe prisluškujejo samo posameznikom po predhodnem nalogu sodišča.

Putin tokrat že dvanajstič odgovarja na vprašanja v oddaji, ki jo prenaša več državnih televizijskih in radijskih postaj. Najdaljša oddaja doslej je trajala prek štiri ure. Tokrat so gledalci in poslušalci po poročanju dpa prek telefona, interneta in sporočil sms svojemu predsedniku poslali okoli 2,5 milijona vprašanj.