boštjan-močnik 2 Svet24.si

Brigadir Boštjan Močnik: »Kdo pa bo pomagal, ko...

pgd-križe, pgd-tržič, požar-sebenje Svet24.si

Foto: Zagorela hiša v občini Tržič

1715253201-dsc9430-01-1715253168875 Necenzurirano

Ukradeni otroci: kako je Matej Tonin sunil delo ...

anze logar pl3 Reporter.si

Anže Logar izzval Janšo: »Pripravljen sem na ...

cene prevc pm Ekipa24.si

Ne le Nika Vodan, še ena sanjska poroka v ...

nemo palec Njena.si

VIDEO: Nemo od vzhičenosti razbil pokal in si ...

doncic 11 Ekipa24.si

Ni videti dobro! Dončića posneli, ko je korakal ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Preiskava: pazniki na sodišču v Haagu niso krivi za Praljakov samomor

Deli na:
Preiskava: pazniki na sodišču v Haagu niso krivi za Praljakov samomor

Praljak je stekleničko takole približal k ustnicam ... - Foto: Reuters

Varnostne službe Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije pri samomoru hrvaškega generala Slobodana Praljaka niso kršile varnostnega protokola sodišča, je pokazala preiskava haaškega sodišča. Tako ne bo nihče odgovarjal, ker je Praljak v priporu nabavil stekleničko s kalijevim cianidom, ki ga je nato spil.

Bivši načelnik generalštaba Hrvaškega obrambnega sveta (HVO) Praljak je naredil samomor v sodni dvorani haaškega sodišča konec lanskega novembra, ko so mu pravnomočno potrdili 20-letno zaporno kazen zaradi vojnih zločinov nad Bošnjaki v BiH, s katero je bila njegova pritožba zavrnjena. Po branju sodbe je vzkliknil, da ni vojni zločinec, in zaužil strup. Čeprav so ga nemudoma odpeljali v bolnišnico, je nekaj ur kasneje umrl zaradi odpovedi srca.

Preiskava haaškega sodišča ni ugotovila odgovornosti paznikov pri vnosu strupa v pripor haaškega sodišča, a ni odgovorila na vprašanje, kako je kalijev cianid končal pri Praljaku, je danes poročal zagrebški Jutarnji list. Dodaja, da primer preiskuje tudi nizozemska policija, ki bo o svojih ugotovitvah obvestila hrvaško veleposlaništvo na Nizozemskem.

Časnik dodaja, da so v Praljakovi celici po njegovi smrti našli ovojnico, ki je bila naslovljena na njegovo odvetnico Niko Pinter, v kateri je bilo pismo za Praljakovo soprogo. Pinterjeva je za zagrebški časnik povedala, da bi se nemudoma odzvala pozivu sodišča, če bi se pokazalo, da je bila vpletena v Praljakov samomor. Ocenila je, da bi šlo za kratko preiskavo, saj je Praljaka nazadnje videla leto dni, preden je naredil samomor.