Franc Trček (Levica) meni, da je komisija prestopila pooblastila, zato je napovedal izstop iz nje.
Kot je po seji v izjavi za medije pojasnil Grims (SDS), gre za spremenjena pravila po sodbi Evropskega sodišča za človekove pravice glede vračanja migrantov, po kateri Slovenija v skladu z dublinsko uredbo ni dolžna odločati o prošnji za azil, v primeru če begunec zanj ne zaprosi v prvi varni državi. Iz tega je po njegovih besedah nastal tudi problem sirskega begunca Šamija, za katerega je ministrstvo za notranje zadeve izdalo odločbo o deportaciji na Hrvaško, temu je pritrdilo vrhovno sodišče, pritožbo pa je zavrnilo tudi ustavno sodišče.
A do deportacije, ki naj bi bila v torek, tudi po pozivu predsednika vlade Mira Cerarja ni prišlo. "Šamija so samo seznanili, da je zdaj tujec z neurejenim statusom," je dejal Grims in pojasnil, da je na seji opozoril, da je pričakovati, da se deportacija izvrši skladno z načeli pravne države.
Po Grimsovih navedbah so se na seji dotaknili tudi vprašanja, ali je še kak podoben primer Šamijevemu. Kot je pojasnil, takšnega primera doslej ni bilo, saj da ga tudi ni moglo biti. "Nihče nima pravice se vmešavati v bodisi pravnomočno zaključen upravni postopek, to vodi v popoln kaos v državi, niti nihče nima pravice se vmešavati v pravnomočno sodno odločitev," je dejal. Če to stori nekdo iz izvršilne veje oblasti, gre po njegovih besedah za protiustavno vpletanje ene veje oblasti v drugo. O tem bodo odločale druge institucije, saj Knovs za to ni pristojen, je pojasnil.
Dodal pa je, da so osvetlili, kaj to pomeni s širšega vidika za državo. Spremembe zakonodaje in odločitev evropskega sodišča in pravna pravila, ki se uporabljajo v praksi pri premeščanju ilegalnih migrantov, pomenijo, da so najbolj odgovorne tiste države, kjer migranti prvič stopijo čez mejo EU, je poudaril Grims. V Slovenijo je bilo po njegovih besedah doslej po teh pravilih vrnjenih nekaj čez 20 ilegalnih migrantov, iz naše države pa "v tem trenutku poteka samo premestitev Ahmada Šamija". Po ocenah ministrstva za notranje zadeve so nam ta spremenjena pravila lahko v korist, kajti najbolj odgovorne so države, ki so na zunanji meji, je dejal Grims. Kot je dodal, je bilo zahtevkov za premestitev v Slovenijo po besedah notranje ministrice Vesne Györkös Žnidar bistveno več, vendar so jih zavrnili.
Trček je prepričan, da komisija ni pristojna za obravnavo te teme, napovedal je izstop iz nje. Poudaril je, da se kot odgovoren politik takšnih zlorab ne gre. "To, kar se je danes dogajalo, za kar je celo Grims sam priznal, da to ni vsebina dela komisije, je prestopilo rob," je pojasnil Trček.
Grims je namreč glede današnje seje pojasnil, da razen seznanitvenih drugih sklepov danes niso sprejemali. "Gre za vprašanja, ki jih pač ne urejamo na Knovsu, ampak se z njimi lahko samo seznanimo," je dejal.
Na Trčkove očitke o prekoračitvi pooblastil pa je Grims odvrnil: "Če je preučitev pravnih pravil Evropske unije, preučitev sodb Evropskega sodišča za človekove pravice, preučitev števila migrantov, ki so ali bodo na tej osnovi izročeni Sloveniji bodisi so v postopku premestitve v eno od sosednjih držav iz Slovenije, politična zloraba, potem resnično ne vem, kako naj parlament opravlja svojo nadzorno funkcijo". Po njegovih besedah vse to brez dvoma vpliva na varnost Slovenije, bremeni njene službe in mora biti izvedeno skladno s pravnimi pravili Slovenije in meddržavnimi pogodbami ob doslednem spoštovanju človekovih pravic.
Po Trčkovem prepričanju je Knovs že kmalu po ustanovitvi postal trobilo SDS. Pojasnil je, da so se v sredo s koalicijskimi strankami pogovarjali, da "temu naredijo konec", a da sta SMC in DeSUS zamočila, skupaj s predstavnikom SD pa na seji nista sodelovala. Matjaž Nemec (SD) je namreč sejo prav tako kot Trček obstruiral.
Trček je za svojo odločitev okrivil tudi novinarje. "Ker za vsako nestrpnost, za vsako bedastočo, ki jo bo Branko Grims izjavil, boste tu stali," je dejal. Izvorni krivec pa so po njegovih besedah tudi tisti, za katere v ustavi piše, da iz njih izhaja oblast - "državljanke in državljani, ki tovrstne prince teme izvolijo v državni zbor".
Članstvo v Knovsu sicer ureja poseben zakon. Poslanska skupina Levica mora o izstopu njihovega poslanca pisno obvestiti predsednika DZ Milana Brgleza, ta pa nato predlog za razrešitev uvrsti na sejo DZ. V Levici so sicer za STA pojasnili, da drugega svojega poslanca za člana Knovsa ne bodo predlagali.
Pobesneli levičar Trček napadel "princa teme" Grimsa in volivce, ki so ga demokratično izvolili
16. nov. 2017 12:10 Osveženo: 12:10 / 16. 11. 2017
Komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) se je seznanila s spremenjenimi pravili po sodbi evropskega sodišča glede vračanja migrantov, iz katerih izhaja tudi primer begunca Ahmada Šamija, je dejal njen predsednik Branko Grims.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke